TEST DIAMENTOWYCH TALERZY SZLIFIERSKICH ADIAM ASPEN I INTERPID

W ofercie wrocławskiej firmy Adiam pojawiły się kolejne nowe narzędzia diamentowe – talerze szlifierskie ASPEN i INTERPID. Przeznaczone są one do zaokrąglania i fazowania płytek ceramicznych, płyt gresowych i kamiennych, np. granitowych.

Tarcze: Adiam Aspen i Interpid

Technologia narzędzi z lutowanym próżniowo nasypem diamentowym przez ok. 12 lat od momentu pojawienia się na rynku została znacznie udoskonalona. Najpierw zastosowano ją w wiertłach koronowych do glazury przeznaczonych do wiercenia na mokro wiertarkami lub wiertarko-wkrętarkami, potem w tarczach diamentowych,

a następnie w koronkach do wiercenia na sucho z użyciem małych szlifierek kątowych. Zaś ok. 4 lat temu – w talerzach szlifierskich 125 mm i frezach kształtowych.
Przykładem udoskonalonych diamentowych talerzy szlifierskich o średnicy 125 mm są testowane talerze Adiam ASPEN i INTERPID. Narzędzia te na spodniej stronie swoich stalowych korpusów mają wypukłe pierścienie pokryte lutowanym próżniowo nasypem diamentowym. Ich szerokość wynosi 22 mm (ASPEN) i 32 mm (INTERPID). Talerze Adiam ASPEN i INTERPID dostępne są w dwóch wykonaniach z ziarnem grubym i drobnym. Pierwsza z nich przeznaczona jest do szlifowania zgrubnego, zaś druga – do wykańczającego i delikatnych korekcji boków czy faz. Testowane narzędzia mają standardowy dla szlifierek kątowych otwór mocujący o średnicy 22 mm. Zastosowano w nich masywny i sztywny korpus stalowy o grubości 4,6 mm (ASPEN) i 4,4 mm (INTERPID). Talerze są też perfekcyjnie wyważone. Podczas testów nie zauważyliśmy żadnego bicia, ani drgań spowodowanych nierównomiernym rozłożeniem ich masy.


W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy talerze Adiam ASPEN i INTERPID w wersji z grubym ziarnem diamentowym. Napędzaliśmy je szlifierkami HiKOKI/Hitachi G 18DBBVL (napięcie zasilania – 18 V, akumulator zasilający – Multi-Volt 18/36 V-5.0/2.5 Ah, wykorzystane podczas testów obroty na biegu jałowym – 4700/min, napędzany talerz – INTERPID) i Metabo WEV 15-125 Quick (napięcie zasilania – 230 V, moc – 1550 W, stabilizowane i regulowane elektronicznie obroty – 2800-11.500/min, napędzany talerz – ASPEN). W przypadku obu testowanych narzędzi podczas wykonanych prób użyliśmy obrotów wynoszących ok. 4500/min. Fazowaliśmy nimi boki płyt gresowych o grubości 20 mm i elementów granitowych. Testy pokazały, że narzędzia te umożliwiają dokładne i szybkie wykonanie faz. Przy tym talerz INTERPID oferuje, naszym zdaniem, większą wydajność, co wynika z jego większej powierzchni roboczej. Dokładność pracy w przypadku obu narzędzi zależy od umiejętności operatora.
Reasumując, diamentowe talerze Adiam ASPEN i INTERPID to narzędzia umożliwiające zarazem szybką i dokładną pracę. Są łatwe w stosowaniu i odznaczają się wysoką trwałością oraz bardzo korzystnym stosunkiem ceny do jakości.

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments