TEST DIAMENTOWYCH KOSTEK SZLIFIERSKICH CARAT

Marka Carat należąca do HiKOKI powiększyła swoją ofertę narzędzi o diamentowe kostki szlifierskie. Przeznaczone są do ręcznego szlifowania i polerowania lastryka, kamieni naturalnych (granitu, marmuru itp.), betonu, poliestru, tworzyw sztucznych itp.

Testowane kostki szlifierskie Carat przeznaczone są głównie do obróbki na sucho lub mokro narożników, krawędzi, małych powierzchni oraz trudno dostępnych miejsc. Ich rodzina składa się z czterech narzędzi o granulacji ziarna diamentowego 60, 120, 200 i 400. Aby można je było łatwo rozróżniać, kostki mają różne kolory. I tak

kolor niebieski nadano kostce o granulacji 60, czarny – 120, czerwony – 200, zaś żółty – 400. Powierzchnię ścierną testowanych narzędzi stanowią niewielkie wypukłe kwadraty wykonane ze spoiwa metalowego zawierającego diamenty techniczne. Im większa granulacja kostki, tym są one drobniejsze. Kwadraty są nadrukowane na mocnej tkaninie technicznej, która z kolei przyklejona jest do prostopadłościennego korpusu gumowego, stanowiącego rękojeść kostek. W dwóch dłuższych bokach korpusu wykonano niewielkie rowki ułatwiające trzymanie omawianych narzędzi i szlifowanie nimi.
Podczas redakcyjnych testów diamentowych kostek Carat obrabialiśmy nimi ręcznie naroża płytek, elementów betonowych i granitowych, wyrównując oraz wygładzając ich krawędzie i boki. Narzędzia te umożliwiają bardzo dokładne szlifowanie, co z kolei pozwala na uzyskanie wysokiej jakości wykończenia powierzchni elementów kamiennych, ceramicznych, lastrykowych itd. Co ważne, kostki stosuje się tam, gdzie znacznie wydajniejsze szlifowanie z użyciem elektronarzędzi jest niedokładne lub niemożliwe do wykonania. Pracuje się nimi łatwo, gdyż są wygodne w trzymaniu i mają miękki oraz przyjemny w dotyku korpus, przez co nie powodują urazów dłoni. Polecamy je jako narzędzia uzupełniające. Naszym zdaniem, doskonale sprawdzą się w pracach glazurniczych podczas dokładnego wyrównywania krawędzi przeciętych płytek oraz usuwania z nich postrzępień szkliwa.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments