LASTRYKO ZAMIENIAJĄ W KAMIEŃ, ZAŚ KAMIEŃ – W LUSTRO. TEST DIAMENTOWYCH DYSKÓW POLERSKICH CARAT

W ofercie elektronarzędziowej marki HiKOKI niedawno pojawiły się diamentowe dyski polerskie Carat. Stosuje się je w wykańczającej obróbce powierzchni lastrykowych oraz kamiennych: granitowych, marmurowych, itp.

Diamentowe dyski polerskie Carat, oznaczone jako HP0500000, EHP1000000, EHP2000000 i EHP4000000, mają średnicę 125 mm i przeznaczone są do stosowania z akumulatorowymi i przewodowymi szlifierkami kątowymi. Ich powierzchnia czynna przypomina plaster miodu, gdyż złożona jest z sześciokątnych wypukłych komórek. Wykonano je z tworzywa sztucznego zawierającego wysokiej jakości ziarno diamentowe o granulacji 50, 100, 200 i

400. Tworzywo sztuczne w testowanych ściernicach diamentowych stanowi więc spoiwo ich części roboczej. Zaś sześciokątne rowki oddzielające komórki służą do usuwania ze strefy obróbki urobku (pyłu) powstającego podczas szlifowania czy polerowania powierzchni kamiennych, a także powodują zawirowanie powietrza, co zwiększa intensywność chłodzenia tych narzędzi.


Sześciokątne komórki naniesione są na krążek wykonany z mocnej tkaniny technicznej. Na jego odwrotnej stronie naklejono rzepy służące do mocowania tych narzędzi do gumowego dysku, który z kolei montuje się na wrzecionie szlifierki kątowej. Aby użytkownik mógł łatwo rozpoznać granulacje poszczególnych dysków oznaczono je kolorami. I tak kolor zielony oznacza granulację 50, czerwony – 100, żółty – 200, zaś turkusowy – 400. Ponadto na odwrotnej stronie każdego z dysków nadrukowano liczby informujące o niej. Testowanymi diamentowymi dyskami polerskimi Carat szlifuje się i poleruje na sucho. Należy je stosować z obrotami nie przekraczającymi 4500/min. Do ich mocowania w szlifierkach kątowych marka Carat oferuje dysk gumowy oznaczony jako EGPHLD1250.
Podczas testów diamentowe dyski polerskie Carat napędzaliśmy akumulatorową szlifierką kątową HiKOKI/Hitachi G 18DBBVL (napięcie zasilania – 18 V, akumulator zasilający – Multi-Volt 18/36 V-5.0/2.5 Ah, wykorzystane podczas testów obroty na biegu jałowym – 4700/min). Szlifowaliśmy i polerowaliśmy nimi w kolejności od najmniejszej granulacji do największej elementy granitowe i lastrykowe. W przypadku obu materiałów uzyskaliśmy bardzo szybko powierzchnie o wysokiej gładkości. Rezultaty jakościowe przeprowadzonych prób przerosły nasze oczekiwania. Dlatego z powodzeniem możemy powiedzieć, że diamentowe dyski polerskie Carat zamieniają lastryko w kamień, zaś kamień w lustro.

Doskonałe wyniki jakościowe
Doskonałe wynikijakościowe
pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments