TEST DIAMENTOWEGO TALERZA SZLIFIERSKIEGO ADIAM CIVIC

Wrocławska firma Adiam w swojej ofercie posiada bogaty program diamentowych ściernic talerzowych, który pokrywa pełny zakres zastosowań tych narzędzi w budownictwie. Do redakcyjnego warsztatu na testy trafiła ściernica Adiam Civic przeznaczona do zgrubnego szlifowania.

Głównym przeznaczeniem diamentowych ściernic talerzowych Adiam Civic jest szlifowanie nierówności oraz usuwanie zanieczyszczeń na powierzchni materiałów budowlanych: betonu, silikatów, kamienia itp. Narzędzia te są przeznaczone do obróbki zgrubnej lub międzyoperacyjnej na sucho oraz stosowania ze szlifierkami kątowymi na tarcze 115, 125 oraz 180 mm. Można

nimi też szlifować na mokro, o ile w szlifierce zastosowano odpowiednie adaptery doprowadzające wodę i włącznik różnicowo-prądowy zabezpieczający operatorów przed porażeniem prądem lub napęd zasilany prądem o obniżonym napięciu do wartości bezpiecznej dla człowieka.
Ściernice Adiam Civic mają segmenty rozmieszczone obwodowo w dwóch rzędach. Takie ułożenie pozwala uzyskać powierzchnie szlifowane o większej gładkości. Jeśli chodzi o twardość spoiwa użytych segmentów, to dostosowano je optymalnie do przeznaczenia materiałowego testowanych narzędzi zgodnie z ogólną zasadą mówiącą, że do obróbki materiałów twardych stosuje się segmenty miękkie, a do abrazywnych i miękkich – twarde. Dzięki dużej koncentracji diamentów i wysokim segmentom testowane tarcze charakteryzują się bardzo długą żywotnością i przeznaczone są do stosowania w szlifierkach kątowych mających moc nominalną ponad 1000 W.
W stalowych talerzach tarcz Adiam Civic wykonano duże okrągłe otwory umożliwiające wydajne chłodzenie tych narzędzi i szybkie usuwanie pyłu z powierzchni szlifowanej oraz zbieranie go przez odkurzacz przemysłowy lub warsztatowy, o ile takiego używamy. Zważywszy, że testowane ściernice wykorzystywane są przeważnie podczas obróbki na sucho (99% aplikacji w Polsce), zastosowanie odkurzacza – naszym zdaniem – to bezwarunkowa konieczność, gdyż w trakcie pracy wytwarza się bardzo dużo pyłu, który utrudnia obserwację elementów szlifowanych i jest bardzo szkodliwy dla zdrowia operatorów. Ponadto ruch powietrza spowodowany przez odkurzacz chłodzi ściernicę i wydłuża jej żywotność oraz podnosi efektywność pracy.


Podczas testów ściernicy diamentowej Adiam Civic szlifowaliśmy beton o średniej twardości (ok. B30) bloczki i płyty betonowe z wypełnieniem z kruszywa oraz płyty granitowe. Do napędu ściernicy użyliśmy szlifierki kątowej Metabo WEV 15-125 Quick (moc – 1550 W, stabilizowane i regulowane elektronicznie obroty – 2800-11.500/min) wyposażonej w osłonę przeciwpyłową Sankyo i podłączonej wężem do odkurzacza przemysłowego Festool. Najpierw szlifowaliśmy element stosowany na opaski i krawężniki wykonany z betonu B-30. Tarcza Adiam Civic szybko usuwała naddatki powierzchni i wyrównywała ją. Jej efektywność pracy w tym zadania w skali 10-punktowej oceniamy na 8, zaś żywotność na 10. W próbie 2. szlifowaliśmy betonową płytę chodnikową z wypełnieniem z kruszywa. Tarczą Adiam Civic efektywnie usunęliśmy naddatki i nierówności jej powierzchni. Wydajność szlifowania tego materiału dla tego zadania testowego w skali 10-punktowej oceniamy na 8+, zaś żywotność tarczy na 10. W ostatniej z prób szlifowaliśmy granitową płytę chodnikową. Tarczą Adiam Civic efektywnie oczyściliśmy ją z zabrudzeń i usunęliśmy nierówności jej powierzchni. Wydajność szlifowania tego materiału w skali 10-punktowej oceniamy na 8-, zaś żywotność tarczy – na 10.

W naszej ocenie, ściernica diamentowa Adiam Civic podczas redakcyjnych testów okazała się wysoce efektywna – już przy niewielkim nacisku jest bardzo agresywna, co skutkuje szybkim tempem prac. Jest to więc narzędzie z najwyższej półki jakościowej mające wysoką żywotność.

pins

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments