TEST DIAMENTOWEGO SYSTEMU CIĘCIA METABO TEPB 19-180 RT CED

Metabo skonstruowało lekki diamentowy system cięcia o możliwościach obróbczych przecinarek na tarcze 230 mm. Urządzenie oferuje głębokość cięcia do 55 mm i waży tylko 3,5 kg.

 

Diamentowy systemu cięcia Metabo TEPB 19-180 RT CED to lekka przecinarka skonstruowana na bazie szlifierki kątowej i wyposażona w silnik Marathon II generacji, perfekcyjnie zabezpieczony przed negatywnym działaniem pyłu i wyposażony w nowy skuteczny układ chłodzenia i system szczotek węglowych. Ma on moc nominalną 1900 W oraz użyteczną wynoszącą 1140 W i generuje przez przekładnię kątową obroty wynoszące 7500/min. Pracę urządzenia nadzoruje elektronika – umożliwia płynny rozruch maszyny, nie powodując przeciążenia silnika i wyłączenia zasilania

przez bezpieczniki instalacji elektrycznej, jak też chroni ją przed ponownym przypadkowym uruchomieniem na skutek wznowienia zasilania. Testowane elektronarzędzie wyposażono w sprzęgło przeciążeniowe S-automatic, wyłącznik czuwakowy i hamulec zatrzymujący tarczę w czasie niespełna 2 s. Dzięki tym rozwiązaniom przecinarka Metabo TEPB 19-180 RT CED należy do najbezpieczniejszych tego typu urządzeń na rynku.

 

Stosuje się w niej tarcze diamentowe o średnicy 180 mm. Urządzenie umożliwia cięcie na głębokość 55 mm. Dla porównana podajemy, że w przypadku popularnych szlifierek kątowych na tarcze 230 mm wynosi ona maksymalnie 65 mm, a przeważnie 60 mm.


Tarcza diamentowa w przecinarce Metabo TEPB 19-180 RT CED obraca się do przodu, co oznacza, że posuw wywiera się do tyłu urządzenia i tnie się do siebie. Taka technika cięcia skutecznie minimalizuje ryzyko zakleszczenia się tarczy oraz niebezpiecznego odbicia maszyny.

 

 

W testowanym urządzeniu tarczę diamentową zakrywa solidna osłona wykonana z odlewu aluminiowego. Jej pozycję można przestawić o 180°, co pozwala na zmianę kierunku pracy na cięcie do przodu. Osłona jest półotwarta, dzięki czemu linia cięcia jest dobrze widoczna dla operatora. Wyposażono ją w króciec do podłączenia węża odkurzacza w celu odsysania pyłu. Współpraca przecinarki z odkurzaczem przemysłowym jest konieczna w celu zapewnienia czystego środowiska pracy. Metabo poleca do niej sprawdzony swój odkurzacz ASR 35 M ACP z elektromagnetycznym otrząsaczem filtra, włącznikiem automatycznym i pomiarem różnicy ciśnień.


Testowana przecinarka Metabo TEPB 19-180 RT CED wyposażona jest w dwa wygodne i ergonomicznie wyprofilowane uchwyty. W uchwycie tylnym (głównym) znajduje się włącznik urządzenia. Przecinarkę trzyma się wygodnie i można nią swobodnie operować podczas przecinania materiałów budowlanych. Jest ona przeznaczona wyłącznie do obróbki na sucho.

 

 

Podczas redakcyjnych testów przecinarki Metabo TEPB 19-180 RT CED do cięcia wykorzystaliśmy uniwersalną diamentową tarczę turbo Metabo Profesional UP-T o średnicy 180 mm. Najpierw podczas testów redakcyjnych przecinaliśmy betonową płytę chodnikową (przekrój cięcia – 45 z 3,6 cm). Zajęło to nam 21,06 s. Następnie cięliśmy płytę granitową (przekrój cięcia – 26 x 2 cm). Zadanie to wykonaliśmy w 20,17 s. W trzeciej próbie bruzdowaliśmy w wysoce abrazywnym elemencie złożonym z trzech zwykłych cegieł czerwonych. Bruzdę o długości 26 cm wykonaliśmy na pełną głębokość, czyli na 55 mm. Operacja obróbki cegieł trwała 30,03 s. Podczas prób testowych, w naszej ocenie, przecinarka Metabo TEPB 19-180 RT CED okazała się urządzeniem oferującym wysoką efektywność cięcia i bruzdowania, które do swojej pracy nie wymaga dużego posuwu. Praca nią nie jest więc męcząca. Jeśli chodzi o skuteczność odsysania pyłów, zależy to od rodzaju operacji i ustawienia maszyny. W przypadku bruzdowania jest 100-procentowa (cała tarcza zanurzona w materiale), natomiast w wypadku cięcia zależy od tego, na jaką wysokość tarcza wystaje z materiału. Dlatego należy tę wysokość minimalizować, ustawiając odpowiednio głębokość cięcia. Dzięki temu możemy testowaną maszyną pracować praktycznie bezpyłowo.

/>
Reasumując, diamentowy system cięcia Metabo TEPB 19-180 RT CED to nowoczesne, zaawansowane technicznie urządzenie, które zapewnia efektywne i wolne od pyłu cięcie materiałów budowlanych za pomocą tarcz diamentowych 180 mm. Niewątpliwie jego atutami są wysoki poziom bezpieczeństwa pracy i bardzo solidne wykonanie.

pins

Dane techniczne diamentowego systemu cięcia Metabo TEPB 19-180 RT CED

Moc nominalna/użyteczna1900/1140 W
Obroty na biegu jałowym7500/min
Maks. głębokość cięcia55 mm
Średnica tarczy180 mm
Króciec do odsysania pyłu+
Ciężar systemu3,5kg