TEST DIAMENTOWEGO SYSTEMU CIĘCIA METABO TE 24-230 MVT CED

Diamentowym systemem cięcia Metabo TE 24-230 MVT CED nie tylko wykonamy w betonie kanały pod rury lub przewody, ale także możemy bezpyłowo przecinać szeroką gamę materiałów budowalnych: od cegieł po beton i kamień. Narzędzie sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

Przecinarka do materiałów budowalnych Metabo TE 24-230 MVT CED to pod względem konstrukcji zmodyfikowana duża szlifierka kątowa na tarcze 230 mm wyposażona w specjalną osłonę ze stolikiem. Zastosowano w niej silnik Marathon II generacji skutecznie zabezpieczony przed agresywnym działaniem pyłu szlifierskiego, mający moc nominalną 2400 W (moc użyteczna – 1600 W) i odznaczający się bardzo długą żywotnością. Sprzęt dysponuje obrotami 6600/min oraz sporym

zapasem momentu obrotowego. Oznacza to, że elektronarzędzie z łatwością pociągnie diamentową tarczę 230 mm nawet w najtwardszym betonie czy kamieniu. Jak już wspominaliśmy, zastosowano w nim osłonę z odprowadzeniem (króćcem) pyłu do odkurzacza. Jest ona zintegrowana z metalową stopą prowadzącą, zwaną także stolikiem, wyposażoną w trzy kółka umożliwiające łatwe przesuwanie maszyny po obrabianym materiale o gładkiej powierzchni. Dzięki temu testowaną przecinarką do materiałów budowlanych Metabo TE 24-230 MVT CED możemy wykonywać bardzo dokładne cięcia prostoliniowe. Zastosowany w niej amortyzowany (Metabo VibraTech – MVT) obrotowy uchwyt główny zapewnia operatorowi optymalną pozycję w pracy i zwiększa jej wygodę, ograniczając do minimum wibracje. Urządzenie ma funkcję zagłębiania, która umożliwia rozpoczęcie cięcia w dowolnie wyznaczonym miejscu na obrabianym materiale. Ułatwia ona znacznie wycinanie kanałów w ścianach czy betonowych podłożach podłóg. Dzięki temu można je zacząć w miejscu dokładnie wyznaczonym. Cięcia testowaną przecinarką wykonuje się techniką przesuwną do przodu. Można ją jednakże szybko przezbroić i wykonywać tzw. cięcia przeciągane (do tyłu). W tym celu należy poluzować śruby mocujące osłonę i obrócić napęd o ok. 180°. Metabo TE 24-230 MVT CED wraz z osłoną waży 8,1 kg.

W testowanym elektronarzędziu zastosowano elektroniczny układ łagodnego startu, który ogranicza prąd rozruchu, oszczędzając tym samym bezpieczniki i przewody instalacji elektrycznej oraz uzwojenia silnika. Oprócz niego mamy sprzęgło elektroniczne, wyłączające maszynę w przypadku zablokowania tarczy w obrabianym materiale, i zabezpieczenie przed ponownym uruchomieniem w wypadku niekontrolowanej przerwy w zasilaniu. Są też samowyłączające się szczotki węglowe silnika – w wypadku zużycia tych elementów rozwiązanie to chroni komutator przed mechanicznym uszkodzeniem na skutek zetknięcia się z ich mocowaniem.

 

Jak już wspominaliśmy, urządzenie obsługuje tarcze diamentowe o średnicy 230 mm. Ich wymianę na wrzecionie z gwintem M14 ułatwia blokada wrzeciona i tulejki dystansowe. Przecinarką Metabo TE 24-230 MVT CED można wykonać cięcia na głębokość do 60 mm. Wyposażono ją w regulację głębokości cięcia (znajduje się w osłonie) z podziałką, która pozwala dokładnie ustawić ten parametr. Co ważne, osłona tarczy to nie tylko element podnoszący bezpieczeństwo pracy, ale także główna składowa systemu odsysania kurzu powstającego podczas cięcia. Dzięki niej można do przecinarki podłączyć za pomocą króćca odkurzacz przemysłowy, który w dużym stopniu jest w stanie odessać pył i zapewnić w ten sposób czyste powietrze w miejscu pracy. Ogranicza też zabrudzenie maszyny i zwiększa żywotność napędu i mechanizmów, bo do jej wnętrza przedostaje się znacznie mniej kurzu (w niektórych wypadkach nawet do 98%). Co ważne, osłona, ponieważ ma otwartą konstrukcję, nie ogranicza widzenia linii cięcia i umożliwia dokładną obróbkę.

W pierwszym teście przecinarką Metabo TE 24-230 MVT CED za pomocą uniwersalnej diamentowej tarczy segmentowej Metabo Profesional UP przecinaliśmy bloczek z betonu B-30 (przekrój cięcia – 6 x 20 cm). Ta próba testowa trwała 14,04 s. Następnie tę samą tarczę diamentową wykorzystaliśmy do przecięcia bloczka granitowego (przekrój cięcia – 6 x 18 cm). Zadanie to wykonaliśmy w 22,08 s. W

trzeciej próbie sprawdziliśmy – Metabo TE 24-230 MVT CED radzi sobie z płytami chodnikowymi. W tym celu na stole testowym zamocowaliśmy tego typu płytę betonową (przekrój cięcia – 45 z 3,6 cm) i przecięliśmy ją w 28,18 s. Podczas prób testowych przecinarka Metabo cięła efektywnie i nie wymagała przy tym bardzo dużego nacisku. Jeśli chodzi o skuteczność odsysania pyłów, to oceniamy ją jako bardzo dobrą. Jeśli tarcza jest cała zanurzona w obrabianym materiale i stolik dociśnięty do niego, wtedy pylenie praktycznie nie występuje. Dzięki temu możemy testowaną maszyną praktycznie bezpyłowo wycinać bruzdy w ścianach i podłożach betonowych.

 

Reasumując, diamentowy system cięcia Metabo TE 24-230 MVT CED umożliwia efektywną i czystą obróbkę zróżnicowanej gamy materiałów budowlanych. Przeznaczony jest do wykonywania wielu rodzajów prac, w tym bardzo trudnych i wymagających od maszyny dużej efektywnej mocy. Naszym zdaniem jest to idealne narzędzie do wycinania bruzd pod kanały czy przewody elektryczne, jak też do cięcia na wymiar elementów betonowych, kostki, bloczków granitowych itp.


pins

Dane techniczne diamentowego systemu cięcia Metabo TE 24-230 MVT CED

Moc nominalna/użyteczna 2400/1600 W
Obroty na biegu jałowym 6600/min
Głębokość cięcia do 60 mm
Średnica tarczy 230 mm
Króciec do odsysania pyłu +
Ciężar systemu 8,1kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar