Test cyrkonowej ściernicy listkowej Milwaukee

Aby zapewnić stali metaliczny połysk, producenci wyrobów ściernych opracowują nowe narzędzia przeznaczone do końcowej obróbki wykańczającej. Jednym z nich jest niedawno wprowadzona na rynek cyrkonowa ściernica listkowa Milwaukee.

 

 

Cyrkonowa ściernica listkowa Milwaukee, jak nazwa jej wskazuje, ma lamelki o podłożu płóciennym z ziarnem cyrkonowym, które skrawa o ok. 20% szybciej od tradycyjnego korundu. Granulacja tarczy wynosi 120, co oznacza, że przeznaczona jest ona do obróbki wykańczającej. Narzędzie podczas pracy nie generuje dużych ilości ciepła, zatem i nie przypala obrabianej powierzchni materiału. Nie hałasuje też nadmiernie i odznacza się niskim wibracjami.

Tarcza jest przyjazna dla środowiska, ponieważ można ją całkowicie utylizować. Korpus jej wykonano z naturalnych włókien, co umożliwia samookrawanie się narzędzia, tj. odcinanie zużytych części lamelek, i daje mu dużą elastyczność, dzięki czemu doskonale nadaje się ono do szlifowania naroży. Pozwala też wykorzystać całą powierzchnię lamelek do szlifowania, a nie tylko pewną ich część, jak to jest w przypadku tarcz sztywnych, których korpusy wykonano z włókien szklanych. Cyrkonowa ściernica listkowa Milwaukee odznacza się 2-krotnie dłuższą żywotnością niż podobne tarcze konwencjonalne i przeznaczona jest do wykańczającego szlifowania stali oraz stali nierdzewnej.

 

 

W redakcyjnych testach sprawdziliśmy jej możliwości robocze podczas obróbki wykańczającej stali konstrukcyjnej i nierdzewnej (INOX). Powierzchnie uprzednio przygotowaliśmy ściernicą Milwaukee CeraTurbo z ziarnem ceramicznym o granulacji 40/60. Do napędu testowanej tarczy użyliśmy szlifierki kątowej Milwaukee AGV 17-125 XE o mocy 1750 W i obrotach 2600-11.000 min-1. Do obróbki stali konstrukcyjnej zastosowaliśmy ok. 8000 obr./min, a stali nierdzewnej – ok. 6500 obr./min. Uzyskane wyniki przeszły nasze oczekiwania. Tarcza zarówno w przypadku stali konstrukcyjnej, jak i nierdzewnej dała gładką powierzchnię z niewielką rysą. Oznacza to, że uzyskana powierzchnia doskonale nadawała się pod ostateczne polerowanie lub malowanie farbami czy lakierami.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments