Test brzeszczotu Milwaukee do gazobetonu

Milwaukee, renomowany producent elektronarzędzi i osprzętu, w br. wprowadził na rynek nowy model brzeszczotów do gazobetonu przeznaczony do stosowania w piłach szablastych. Jego możliwości robocze sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

 

 

Narzędzie ma klasyczną budowę, składa się bowiem ze stalowego korpusu i standardowego uchwytu narzędziowego, który pozwala montować je we wszystkich dostępnych obecnie piłach szablastych. Część roboczą brzeszczotu stanowią 34 zęby (TCT). Są one gęsto rozmieszczone i posiadają specjalnie zoptymaalizowane wymiary, aby zredukować ryzyko ich złamań podczas agresywanego cięcia. Wytworzono je z wysokiej jakości węglików wolframowych. W efekcie

tych zabiegów nowy brzeszczot Milwaukee odznacza się dwa razy dłuższą żywotnością niż poprzedni model z oferty tej marki.

Zęby TCT mają też zdolność samoostrzenia i agresywną geometrię, dzięki czemu tną dwa razy szybciej niż poprzedni model brzeszczotu Milwaukee. Pozwalają wykonać dokładne cięcia, a przy tym podczas obróbki generują mniej wibracji. Nowy brzeszczot Milwaukee przeznaczony jest do cięcia cegły, gazobetonu oraz innych abrazywnych materiałów budowlanych.

Nowy brzeszczot napędzaliśmy piłą szablastą Milwaukee SSPE 1300 QX, która jest jedną z najsilniejszych tego typu maszyn dostępnych na rynku. Urządzenie wyposażono w nowoczesny i wydajny silnik o mocy 1300 W. Współpracuje on z przekładnią, która zamienia ruch obrotowy na posuwisto-zwrotny o maksymalnej częstotliwości 3000 min-1. Skok brzeszczotu wynosi 32 mm. Podczas testu piła była obciążona ciężarem 5,2 kg i pracowała na maksymalnych obrotach. Efektywność brzeszczotu sprawdziliśmy, tnąc nim bloczek z gazobetonu o wymiarach 24 x 24 cm i ceramiczną twardą cegłę dziurawkę 12 x 22 cm. Uzyskaliśmy następujące czasy cięcia: 15 s (gazobeton) i 22 s (cegła). Jak widać, brzeszczot zapewnia dużą wydajność zgrubenj obróbki materiałów budowlanych. Naszym zdaniem, odznacza się dużą żywotnością – po wykonaniu nim 30 cięć gazobetonu nie stwierdziliśmy oznak nadmiernego jego zużycia.

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments