TEST BRZESZCZOTU DO WYRZYNAREK YATO YT-3404

W ofercie YATO znajduje się duża gama brzeszczotów do wyrzynarek
o różnym przeznaczeniu materiałowym. Do testów wybraliśmy brzeszczot YATO YT-3404 przeznaczony do czystego cięcia miękkiego drewna.

 

Zanim opowiemy o naszym teście, przyjrzymy się bliżej cechom konstrukcyjnym brzeszczotu YATO YT-3404. Wykonano go z narzędziowej stali węglowej (HCS). Jest więc przeznaczony do cięcia drewna miękkiego. W narzędziu zastosowano uzębienie szlifowane o dodatnim kącie natarcia, podziałce 10 TPI i grubości 1,3 mm. Niewątpliwie wyróżnia je skierowanie zębów w stronę materiału – pozwala to na cięcie paneli i płyt meblowych bez uszkadzania okleiny. Nadmieniamy, że większość brzeszczotów dostępnych na rynku ma zęby skierowane w stronę

wyrzynarki.

brzeszczot_YATO_YT-3404-3

Odwrotny kierunek uzębienia umożliwia wykonywanie brzeszczotem YATO YT-3404 czystych cięć górnej powierzchni materiału. Nie trzeba więc elementu odwracać o 180° ani stosować w wyrzynarce wkładki przeciwodpryskowej, aby uzyskać wspomniany efekt jakościowy. Ułatwia to pracę i eliminuje błędy w obróbce materiałów drewnianych. Warto tu zaznaczyć, że testowane narzędzie ma niewielką grubość (1,3 mm), co oznacza niewielkie opory cięcia i możliwość stosowania go nawet w wyrzynarkach o mniejszych mocach.

brzeszczot_YATO_YT-3404-2

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy brzeszczot YATO YT-3404 pod względem jakości cięcia. Wykonaliśmy dwie próby, podczas których przecinaliśmy sklejkę brzozową i deskę sosnową. Do napędu brzeszczotu użyliśmy wyrzynarki Festool TRION PS 300 o mocy 720 W i suwach 1000–2900/min. Podczas przeprowadzonych prób zredukowaliśmy suwy o 1/3 i wyłączyliśmy podrzynanie. Uzyskaliśmy rezultaty, które przeszły nasze oczekiwania. Krawędź górna obrabianych elementów ze sklejki brzozowej i sosny była bowiem perfekcyjnie czysta.

brzeszczot_YATO_YT-3404-1

Reasumując, brzeszczot YATO YT-3404 to narzędzie zapewniające bardzo dobre rezultaty jakościowe. Polecamy go wszystkim stolarzom, którzy są bezkompromisowymi purystami czystego cięcia i perfekcyjnej pracy, a także wszystkim użytkownikom, którzy chcą mieć dokładnie przycięte panele i blaty meblowe, bez poszarpanejkrawędzi.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar