Test brzeszczotu do wyrzynarek Wolfcraft 2383
W ofercie Wolfcrafta znajdziemy specjalistyczne brzeszczoty do wyrzynarek przeznaczone specjalnie do czystego cięcia po wąskich łukach. W kolejnym teście tych narzędzi sprawdziliśmy brzeszczot oznaczony jako 2383.
Wolfcraft 2383 to brzeszczot jednorodny materiałowo, czyli jego korpus i uzębienie wykonano całkowicie ze stali narzędziowej HCS. Narzędzie przeznaczone jest do dokładnej i czystej jakościowo obróbki drewna miękkiego i twardego, sklejek, płyt stolarskich, wiórowych oklejonych tworzywem, laminatów, parkietów itp. Specjalnością testowanego Wolfcrafta 2383 jest cięcie po ciasnych łukach niezbyt grubych materiałów (maksymalnie 20 mm), na co wskazuje jego konstrukcja, a dokładnie mówiąc: wąska (wysokość – 5 mm) i
krótka część robocza (długość – 50 mm) oraz zęby o małej podziałce (1,35 mm). Narzędzie wyposażono w uzębienie obustronnie stożkowe, szlifowane, o ujemnym kącie natarcia w stosunku do obu kierunków cięcia (góra – dół). Dzięki temu zarówno dół, jak i góra ciętego materiału są czysto obrabiane. Przypominamy, że większość brzeszczotów przeznaczonych do dokładnego cięcia zapewnia nam czystą obróbkę tylko jednej strony materiału.W trakcie redakcyjnych prób brzeszczot Wolfcraft 2383 napędzaliśmy wyrzynarką KRESS 650 SPS o mocy 650 watów i suwach wynoszących 3200 min-1. W trakcie prób wyłączyliśmy funkcję podrzynania i zredukowaliśmy suwy o 1/3. Najpierw wycinaliśmy ciasne łuki w dębowej desce barlineckiej (grubość 15 mm), co nam pozwoliło sprawdzić jakość cięcia zarówno w twardym (materiał wierzchni deski wykonano z dębu), jak i miękkim drewnie (materiał podkładowy deski wykonano z sosny). W drugim teście tę samą operację powtórzyliśmy na sklejce liściastej o grubości 15 mm. Obie próby materiałowe pod względem jakości cięcia wypadły bardzo dobrze, w tym obie powierzchnie – spodnia i górna – ciętych materiałów zostały obrobione bardzo czysto. Jakość cięcia brzeszczotem Wolfcraft 2383 oceniamy w skali 6-stopniowej na 5+.