TEST BRZESZCZOTU DO PIŁ SZABLASTYCH HITACHI RPD33B

Hitachi RPD33B to brzeszczot do pił szablastych, w którym zastosowano uzębienie z węglików spiekanych. Sprawdziliśmy efektywność jego pracy podczas testów w redakcyjnym warsztacie.

Hitachi_brzeszcz_RPD33B-9

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania rynku dotyczące trwałości i efektywności pracy brzeszczotów do pił szablastych Hitachi wprowadziło do swojej oferty tego typu osprzęt wyposażony w zęby z węglików spiekanych. Podstawową bowiem cechą tak wykonanych narzędzi jest wysoka trwałość i efektywność cięcia. W porównaniu z nimi standardowe brzeszczoty bimetalowe to osprzęt o niskiej żywotności, szczególnie szybko zużywający się w

przypadku zastosowania do obróbki twardej stali. Brzeszczoty węglikowe Hitachi są bardzo odporne na ścieranie, mają dużą twardość i wytrzymałość na wysokie temperatury powstające podczas cięcia twardych materiałów stalowych. Zachowują bowiem w pełni swoje cechy do temperatury 850°C. Ponieważ są odporne ścieranie i wysoką temperaturę, brzeszczotami węglikowymi Hitachi możemy ciąć 3-krotnie szybciej najtwardsze materiały i wykorzystać pełną moc pił szablastych. Ich żywotność jest o 50% dłuższa od odpowiadających im brzeszczotów bimetalowych z uzębieniem ze stali szybkotnącej HSS.

Testowane brzeszczoty Hitachi RPD33B mają zęby węglikowe o agresywnej geometrii i progresywnej podziałce (6–8 TPI). Dlatego cięcie przebiega bardzo efektywnie. Ich korpus ze stali HCS ma zwiększoną grubość (1,25 mm) i wysokość (25 mm). Efektem jest redukcja wibracji oraz zwiększona stabilność i dokładność cięcia oraz wytrzymałość na ekstremalne obciążenia. Brzeszczoty Hitachi RPD33B mają długość 150 mm (długość części roboczej – 128,5 mm) i przeznaczone są do cięcia stali (w tym twardych jej gatunków), żeliwa (rur), drewna z elementami stalowymi, kompozytów, tworzyw sztucznych itd.

Hitachi_brzeszcz_RPD33B-13

Podczas redakcyjnych testów brzeszczoty Hitachi RPD33B stosowaliśmy w pile szablastej Hitachi CR13VBY (moc – 1150 W, częstotliwość suwów – 3000/min). Podczas prób testowych aplikowaliśmy tę samą siłę posuwu, obciążając piłę ciężarkiem 5,5-kilgramowym. Dzięki temu uzyskaliśmy porównywalne wyniki. Próby rozpoczęliśmy od cięcia dwóch złożonych rur stalowych, z który wykonuje się instalacje wodne. Ich średnica to 22 mm, zaś grubość ścianki 2,5 mm. Operacja cięcia trwała 6,11 s. Następnie przecinaliśmy kantówkę sosnową 6,5 x 13,5 cm z wkładem w postaci siedmiu stalowych gwoździ, wśród których pięć miało średnicę 2,5 mm, zaś dwa – 3 mm. Przecięliśmy ten drewniano-metalowy element w 18,23 s.

 

Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że węglikowy brzeszczot Hitachi RPD33B pozwala na bardzo efektywne cięcie takich elementów stalowych jak rury czy profile, drewna z gwoździami. Nie wykazuje przy tym praktycznie żadnego zużycia. Jego stosowanie jest wysoce opłacalne, gdyż narzędzie ekonomizuje użycie pił szablastych.

pins

Hitachi_brzeszcz_RPD33B-11

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar