TEST BRZESZCZOTU DO PIŁ SZABLASTYCH HITACHI RM49B

Brzeszczoty Hitachi RM49B przeznaczone są do cięcia profili i rur metalowych, w tym stalowych, blach perforowanych, aluminium, drewna z elementami metalowymi (z gwoździami) oraz tworzyw sztucznych. Ich efektywność pracy sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

 

Brzeszczoty Hitachi RM49B to narzędzia bimetalowe, a więc ich korpus wykonano ze stali narzędziowej HCS, natomiast uzębienie – z wytrzymałej na tarcie i temperaturę stali szybkotnącej HSS. Są przeznaczone dla profesjonalistów o różnych specjalizacjach – fachowców od obróbki metali, prac renowacyjnych, budowlanych, wyburzeniowych, jak również dla blacharzy samochodowych, hydraulików itd. Narzędzia mają długość 225 mm (długość robocza – 203,5 mm), grubość 1,1 mm i wysokość 25 mm.
Podczas

produkcji testowanych brzeszczotów do pił szablastych Hitachi zastosowało wyselekcjonowane gatunki stali HSS i HSC oraz nowoczesne technologie. Dało to efekt w postaci zębów o wysokiej dokładności kształtowej i gładkości powierzchniowej, co zmniejszyło opory skrawania i zwiększyło żywotność narzędzi.

Brzeszcz_Hitachi_RM49B-2

Zastosowane w testowanych brzeszczotach Hitachi RM49B zęby mają duży kąt natarcia i są szerokie. Zgrupowano je i rozwiedziono parami. Podziałka uzębienia wynosi 8+10 TPI (2,5–3 mm), co oznacza, że odległość między zębami pary to 8 TPI (2,5 mm), a pomiędzy parami – 10 TPI (3 mm). Zęby o takim kształcie tworzą wióry szerokie i jednocześnie bardzo cienkie, które są bardzo łamliwe. Dzięki temu podczas cięcia są szybko usuwane ze strefy obróbki. Znacznie przyspiesza to pracę i zwiększa żywotność uzębienia testowanego brzeszczotu.

Brzeszcz_Hitachi_RM49B-1

W trakcie redakcyjnych testów brzeszczotów Hitachi RM49B do ich napędu wykorzystaliśmy piłę szablastą Hitachi CR13VBY o mocy 1150 W i suwach 3000/min. W celu uzyskania tej samej siły posuwu, co daje porównywalne wyniki, Hitachi CR13VBY obciążyliśmy ciężarkiem 5,5-kilgramowym. Najpierw przecinaliśmy dwa złożone profile stalowe, każdy o wymiarach 2 x 4 cm (grubość ścianki – 2 mm). Operacja trwała 5,94 s. W drugiej próbie cięliśmy kantówkę sosnową 5 x 6,5 cm z trzema wkrętami stalowymi, każdy o średnicy 5,5 mm. Zadanie to wykonaliśmy w 3,28 s. W ostatnim teście przecinaliśmy profil aluminiowy o wymiarach 90 x 18 mm (grubość ścianki – 1,8 mm). Próbę wykonaliśmy w czasie 2,84 s.

Brzeszcz_Hitachi_RM49B-5

Testy pokazały, że brzeszczotami Hitachi RM49B możemy uzyskać bardzo wysoką wydajność cięcia. W przypadku obróbki profili stalowych uzyskujemy nimi efektywność obróbki znacznie większą od szlifierek kątowych i do tego nieprzypalone powierzchnie po przecięciu, których nie musimy dalej obrabiać. Dzięki temu oszczędzamy czas i narzędzia szlifierskie.

Brzeszcz_Hitachi_RM49B-6

Reasumując, bimetalowe brzeszczoty Hitachi RM49B do pił szablastych to mocne i szybkie narzędzia. Pod względem efektywności pracy należą, naszym zdaniem, do nielicznej grupy najwydajniejszych brzeszczotów bimetalowych.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar