TEST BRZESZCZOTU DO PIŁ SZABLASTYCH HITACHI RCM50B

Brzeszczoty do pił szablastych producenci udoskonalają głównie materiałowo, a rzadziej konstrukcyjnie. Przykładem narzędzia łączącego w sobie oba trendy rozwojowe jest brzeszczot Hitachi RCM50B.

_MG_9751

Brzeszczot do pił szablastych Hitachi RCM50B przeznaczony jest do cięcia elementów ze stali nierdzewnej i konstrukcyjnej. Jest bimetaliczny, co oznacza, że jego korpus wykonano ze stali narzędziowej (HCS), a ostrze (wieniec zębów) ze stali szybkotnącej (HSS). Przy tym na zęby zastosowano specjalny gatunek stali HSS, który pozwala ciąć twarde stale kwasoodporne i znacznie zwiększa ich wytrzymałość na tępienie,

jak też na niszczące działanie wysokiej temperatury powstającej podczas cięcia. Gdy przyjrzymy się kształtowi brzeszczotu, łatwo zauważyć, że jest lekko wygięty i przypomina szablę. Dzięki temu zwiększono jego agresywność, jednocześnie umożliwiając szybsze usuwanie wiórów ze strefy obróbki. Taki kształt pozwala też na szybsze i dokładne liniowo rozpoczynanie operacji cięcia, w tym też w wypadku obróbki elementów okrągłych czy owalnych. Uzębienie brzeszczotu jest hakowe i ma duży kąt natarcia oraz podziałkę 14 TPI, co zapewnia dużą efektywność cięcia zarówno materiałów o niewielkiej, jak i dużej grubości.

Hitachi_RCM50B-2

Brzeszczot Hitachi RCM50B ma grubość zaledwie 0,9 mm i długość 250 mm (długość robocza – 228,5 mm). Zmniejszenie grubości do 0,9 mm zminimalizowało opory skrawania i ilość ciepła wydzielanego podczas obróbki. W efekcie tego zwiększono efektywność cięcia i trwałość narzędzia. Uelastyczniono też brzeszczot, dzięki czemu doskonale nadaje się do cięć, podczas których jest wyginany, np. w trakcie docinania rur przy ścianie itp.
W czasie redakcyjnych testów brzeszczot Hitachi RCM50B napędzaliśmy piłą szablastą Hitachi CR13VBY o mocy 1150 W i suwach 3000/min. Piłę obciążyliśmy ciężarkiem 5,5-kilgramowym, co pozwoliło nam uzyskać tę samą siłę posuwu i porównywalne wyniki. Najpierw przecinaliśmy trzy złożone profile ze stali konstrukcyjnej, każdy o wymiarach 2 x 4 cm (grubość ścianki – 2 mm). Zadanie wykonaliśmy w 13,97 s. Następnie przecinaliśmy rurkę ze stali nierdzewnej o średnicy 42 mm (grubość ścianki – 2 mm). Przecięcie jej zajęło nam 49,94 s. Jak widać, brzeszczot radzi sobie bez problemowo ze sporymi elementami zarówno ze stali konstrukcyjnych, jak i nierdzewnych, zapewniając wysoką wydajność cięcia.

Hitachi_RCM50B-3

Reasumując, brzeszczotem Hitachi RCM50B bezproblemowo i szybko przetniemy elementy ze stali nierdzewnej, jak i konstrukcyjnej. Dzięki innowacyjnej geometrii narzędzie umożliwia wykonywanie dokładnych cięć, co w przypadku pił szablastych nie jest łatwym zadaniem.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar