Test brzeszczotu do fug i skrobaka Milwaukee

Milwaukee wprowadziło do swojej oferty w br. dwa narzędzia specjalne poszerzające spectrum zastosowań pił szablastych. Pierwsze z nich to brzeszczot przeznaczony do usuwania i modelowania fug, a drugi to skrobak do oczyszczania powierzchni z klejów, silikonów oraz resztek wykładzin itp.

 

 

Brzeszczot do fug

Ma kształt przypominający tasak. Jego korpus wykonany jest z trwałej, obrobionej cieplnie blachy stalowej. Do niego metodą zgrzewania zamocowano stalowe ostrze pokryte galwanizowanym nasypem z wolframu. To on stanowi część roboczą narzędzia. Brzeszczot wyposażony jest w standardowy uchwyt i może być stosowany

we wszystkich dostępnych obecnie sieciowych piłach szablastych, jak też w tego typu narzędziach akumulatorowych. Producent poleca go szczególnie do kompaktowej, akumulatorowej piły szabastej Milwaukee C 12 HZ (Hackzall).

Brzeszczot ten testowaliśmy, stosując go w piłach szablastych Milwaukee: zgodnie z zaleceniem wytwrócy w kompaktowej akumulatorowej C 12 HZ (Hackzall) oraz przewodowej SSPE 1300 QX. Pierwsze z narzędzi ma zasilanie baterią Li-Ion o napięciu 12 V i pojemności 1,5 Ah. Wyposażone jest w bardzo cichy silnik sprzężony z przekładnią, przez którą wytwarza do 3000 suwów/min (skok brzeszczota to 12,5 mm). Częstotliwość suwów regulowana płynnie za pomocą elektronicznego włącznika spustowego. Natomiast przewodowa piła Milwaukee SSPE 1300 QX ma silnik o mocy 1300 W. Współpracuje on z przekładnią, która zamienia ruch obrotowy na posuwisto-zwrotny o maksymalnej częstotliwości 3000 min-1. Warto dodać, że skok brzeszczotu to 32 mm. Urządzenie ma 6-stopniowo regulowane maksymale suwy brzeszczotu, co pozwala dostosować je do różnych rodzajów pracy.

Podczas przeprowadzonych testów w przypadku obu pił brzeszczot do fug spisywał się znakomicie. Fugi były usuwane nim szybko i wydajnie. Pomimo zasilania 12-woltowego, Milwaukee C 12 HZ (Hackzall) doskonale radziło sobie z jego napędem, a zatem z usuwaniem fugi. Jednakże, czego mogliśmy się spodziewać, w przypadku piły przewodowej brzeszczot pracował znacznie wydajniej i agresywniej, pomimo znacznego zmniejszenia jej suwów (przełącznik pilarki był nastawiony na pozycję 2., maksymalne suwy maszyna osiąga w pozycji 6.). Dlatego radzimy stosować piłę przewodową do usuwania fug z dużych powierzchni pokrytych glazurą, uzyskamy wtedy bardzo dużą wydajność pracy. Akumulatorowa Milwaukee C 12 HZ (Hackzall) doskonale nadaje się do wykonywania drobnych napraw czy usuwania fug z mniejszych powierzchni. Ponieważ pilarka ta pracuje delikatnie, lepiej nadaje się do modelowania fug czy też do ich lekkiego oczyszczania przy użyciu testowanego brzeszczotu niż jakakolwiek piła przewodowa o dużych gabarytach i mocy.

 

Skrobak

Przypomina swoim kształtem tradycyjną szpachelkę. Wykonany jest z obrobionej i pochromowanej stali, jego część robocza stykająca się podczas pracy z materiałem usuwanym jest zaostrzona. Ma ona długość 80 mm. Narzędzie posiada standardowe mocowanie i może być stosowane we wszystkich dostępnych obecnie na rynku piłach szablastych zasilanych sieciowo i akumulatorowo. W przypadku wykorzystania skrobaka Milwaukee w piłach szablastych bezprzewodowych jego skuteczność jest odpowiednio mniejsza, co wynika z niższej mocy takich maszyn. Główne przeznaczenie skrobaka to usuwanie klejów, silikonów, starych wykładzin itp.

Podobnie jak brzeszczot do fug, skrobak zastosowaliśmy w piłach szablastych Milwaukee: kompaktowej akumulatorowej C 12 HZ (Hackzall) oraz przewodowej SSPE 1300 QX. Usuwaliśmy nim wykładzinę lenteksową i klej, którym była przyklejona do laminowanej płyty wiórowej. Obie pilarki zapewniły w tym wypadku szybkie postępy w pracy.

Nasze wrażenia z pracy skrobakiem są następujące, w wypadku użycia go w akumulatorowej pilarce szablastej usuniemy efektywnie mniej twarde pozostałości, przy czym elektronarzędzie to jest o wiele wygodniejsze w takich pracach niż odpowiadająca mu ciężka i mocna maszyna przewodowa. Natomiast jeśli zastosujemy go w szablastej pile przewodowej, wykonamy wydajnie trudne zadania, np. usuwanie klejów mocno zaschniętych i silnie przylegających do czyszczonej powierzchni.

alt="" width="500" height="333" />