TEST BRZESZCZOTÓW SEGMENTOWYCH YATO YT-34680

Do redakcyjnego warsztatu trafiły brzeszczoty segmentowe YATO YT-34680 przeznaczone do stosowania w wielofunkcyjnych urządzeniach szlifująco-tnących zwanych popularnie multitoolami. Sprawdziliśmy efektywność ich cięcia.

 

Ze względu na swoją okrągłość brzeszczoty segmentowe YATO YT-34680 przeznaczone są do wykonywania cięć prostych za pomocą oscylacyjnych elektronarzędzi wielofunkcyjnych, jak też do docinania (skracania) niewielkich elementów oraz do niektórych rodzajów cięcia wgłębnego, np. wycinania kołków czy gwoździ łączących płyty meblowe lub drewniane.

 

Brzeszczoty segmentowe YATO YT-34680 mają uzębienie drobne, co umożliwia cięcie nimi elementów o niewielkiej grubości. W całości, tzn. wraz z uzębieniem, YATO YT-34680 wykonane są ze stali szybkotnącej (HSS). Jak wiadomo, uzębienie HSS jest twardsze od uzębienia

HCS i odporniejsze na zużycie, co oznacza, że testowane brzeszczoty przeznaczone są do cięcia materiałów twardych, takich jak drewno twarde i miękkie, płyty wiórowe laminowane, metale nieżelazne i aluminium, miękka stal, tworzywa sztuczne, płyty gipsowo-kartonowe itp.

YATO_YT-34680-1

Korpus brzeszczotów YATO YT-34680 jest płaski. Do niego przynitowany jest wypukły uchwyt narzędziowy, który umożliwia zamontowanie brzeszczotu w elektronarzędziach wielu renomowanych producentów, w tym oczywiście marki YATO. W pełni mieści się w nim uchwyt narzędziowy narzędzi oscylacyjnych. Dlatego testowanym brzeszczotem YATO można ciąć bezpośrednio przy ścianach czy np. równo z podłogą.

YATO_YT-34680-4

Testowany brzeszczot może być wykorzystany w pracach parkieciarskich i tzw. adaptacyjnych (wykonanie zabudowy czy wystroju wnętrz), remontowych, renowacyjnych (odnowienie okien, drzwi i mebli), serwisowych (naprawa różnego typu urządzeń, w tym AGD) i instalacyjnych (głównie hydrauliczne), do wykonania zabudowy suchej, napraw blacharskich aut i budowy łodzi oraz statków. Oczywiście, podana tu lista prac jest niepełna, bo trudno podać wszystkie możliwe ich kategorie ze względu na potencjał roboczy omawianych brzeszczotów.

YATO_YT-34680-3

Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy efektywność brzeszczotu segmentowego YATO YT-34680, napędzając go wielofunkcyjnym urządzeniem szlifująco-tnącym YATO YT-82900 (zasilanie – akumulator Li-Ion 10,8 V/1,5 Ah, oscylacje – 5000-15.000 min-1). Najpierw przecinaliśmy 10 kołków brzozowych o średnicy 8 mm ustawionych w dwóch rzędach. Operację tę wykonaliśmy w 32,94 s. Następnie cięliśmy płaski element z Alucobondu. Materiał ten, jak wiadomo, stanowi połączenie tworzywa sztucznego z aluminium. Obrabiany przez nas element miał grubość 3 mm. Cięcie o długości 72 mm wykonaliśmy w nim w czasie 9,94 s. Testy zakończyła operacja przecięcia rurki PCV (średnica – 22 mm, grubość ścianki 2,1 mm). Przeprowadziliśmy ją w 4,02 s.

YATO_YT-34680-1

Testy pokazały, że brzeszczot segmentowy YATO YT-34680 to efektywne i uniwersalne narzędzie. Naszym zdaniem z powodzeniem sprawdzi się w pracach wykonywanych przez stolarzy, parkieciarzy, hydraulików, fachowców zajmujących się wykańczaniem wnętrz, wyposażaniem łodzi motorowych i jachtów itd.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar