Test brzeszczotów Milwaukee TWIN-CUT

Często zapomina się, że nie mniej ważny niż sama wyrzynarka jest stosowany w niej brzeszczot. Dlatego przyjrzeliśmy się nowym brzeszczotom Milwaukee TWIN-CUT przeznaczonym do cięcia metali i drewna.

 

 

Brzeszczoty TWIN-CUT mają klasyczną konstrukcję bimetalową (BiM). Ich uzębienie wykonano z wysokojakoścowej odmiany stali szybkotnącej o nazwie „XLS”, zaś korpus – ze stali narzędziowej (HCS). Właściwości i cechy użytkowe tych narzędzi są determinowane zastosowanymi rodzajami stali. HCS daje im większą elastyczność, która jest istotna, ponieważ podczas cięcia metali występują duże naprężenia, będące często przyczyną łamania się brzeszczotów. Natomiast uzębienie wykonane

z XLS-u ma zwiększoną odporność na ścieranie i wysokie temperatury generowane zarówno podczas obróbki metali, jak i drewna. Kombinacja cech XLS-u i HCS-u znacznie wydłużyła żywotność brzeszczotów Milwaukee TWIN–CUT w porównaniu do standardowych tego typu narzędzi bimetalowych.
Jak wiadomo, następnym istotnym czynnikiem wyznaczającym jakość brzeszczotów jest geometria ich uzębienia. W nowych brzeszczotach Milwaukee TWIN-CUT zastosowano zęby pogrupowane w pary. Mają one większy kąt natarcia niż zęby w standardowych tego typu narzędziach. Dzięki temu zwiększono szybkość cięcia tymi narzędziami. Ważnym elementem geometrii uzębienia, podnoszącym prędkość i trwałość brzeszczotu, jest powiększona przestrzeń wiórowa pomiędzy parami zębów, która niewątliwie przyczynia się do wzrostu efektywności tych narzędzi w porównaniu ze standardowymi brzeszczotami do metalu i drewna, gdyż umożliwia szybsze odprowadzanie wiórów z pola obróbki. Ta przestrzeń międzywiórowa szczególnie porzyczynia się do wzrostu szybkości cięcia drewna i przez to zwiększa uniwersalność brzeszczotów Milwaukee TWIN-CUT.
Brzeszczotem Milwaukee TWIN-CUT wykonaliśmy cięcia rurki miedzianej o średnicy 22 mm i grubości ścianki 1,5 mm, rurki stalowej o średnicy 22 mm i grubości ścianki 2,5 mm, Alucobondu (połączenie aluminium z tworzywem sztucznym) o długości 300 mm i grubości 3,4 mm oraz sandwicha o długości 186 mm złożonego z deski sosnowej (grubość – 18 mm) i Alucobondu (3,4 mm). Do napędu brzeszczotu używaliśmy wyrzynarki Milwaukee JS 120 X o mocy 710 W i suwach 500-2800/min. Uzyskaliśmy następujące wyniki: 7,23 s (rurka miedziana), 23,04 s (rurka stalowa), 15,12 s (Alucobond) i 14,97 s (sandwich). We wszystkich tych operacjach uzyskaliśmy profesjonalną wydajność, a także nie zauważyliśmy zużycia narzędzia.
Naszym zdaniem, brzeszczoty bimetalowe Milwaukee TWIN-CUT wyznaczają nowe standardy wydajności i trwałości dla tego typu narzędzi uniwersalnych służących do obróbki zgrubnej metali idrewna.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments