Test brzeszczotów Luna przeznaczonych do cięcia drewna

Firma Luna Polska Sp. z o.o. ma w swojej ofercie akcesoriów do elektronarzędzi szeroki zakres brzeszczotów do wyrzynarek. W grupie osprzętu produkowanego w Szwecji znajdziemy brzeszczoty do metalu, drewna i ceramiki. Tym razem testowi poddaliśmy brzeszczoty do drewna.

 

 

 

Ważną grupę brzeszczotów Luna stanowią modele do zgrubnego (szybkiego) cięcia elementów z litego drewna, sklejki bądź płyt wiórowych. Brzeszczoty te zostały wykonane z wysokowęglowej stali narzędziowej HCS. Dzięki temu charakteryzują się dużą trwałością i można nimi ciąć twarde i miękkie drewno. Najważniejszym elementem w konstrukcji każdego

brzeszczotu są oczywiście zęby. Te w osprzęcie Luna przeznaczonym do cięcia drewna są szlifowane i rozwarte oraz o dużym kącie natarcia. Dzięki temu nowe brzeszczoty zapewniają wysoką wydajność cięcia. Producent oferuje je w wykonaniach o długościach 75, 125 i 155 mm i grubości 1,3 oraz 1,5 mm. Dostępne są modele z podziałką zębów od 6 do 20 TPI.

Jednym z brzeszczotów z opisywanej grupy, który oznaczony jest jako 20590-0400 (T344D), wykonaliśmy 4 testy: zgrubne cięcie wiórowej płyty meblowej (długość – 21,5 cm, grubość – 1,8 cm) i deski barlineckiej Jotoba (długość – 20 cm, grubość – 1,5 cm) oraz czyste cięcie tych samych materiałów. Do napędu brzeszczotu użyliśmy wyrzynarki Festool TRION PS 300 o mocy 720 W i suwach w zakresie 1000-2900/min. W cięciach zgrubnych zastosowaliśmy podrzynanie 3. stopnia i maksymalne suwy. Osiągnęliśmy następujące czasy: 2,21 s (płyta) i 3,03 s (deska). Do cięcia czystego użyliśmy wkładki przeciwodpryskowej, wyłączyliśmy podrzynanie i zredukowaliśmy suwy o połowę. Uzyskane jakościowe wyniki były bardzo dobre. Okazuje się więc, że brzeszczoty HCS marki Luna nie tylko doskonale nadają się do szybkiego zgrubnego cięcia materiałów drewnianych, ale także do czystego (o ile odpowiednio przygotujemy wyrzynarkę).

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar