TEST BRUZDOWNICY METABO MFE 40

Projektując bruzdownicę MFE 40, niemieccy inżynierowie szczególnie zadbali o przyspieszenie prac instalacyjnych. Można w niej bowiem stosować frezy 3-tarczowe, które wydajnie skracają wykonanie kanałów instalacyjnych w ścianach, stropach itp.

 

Bruzdownicą Metabo MFE 40 możemy pracować albo dwoma tarczami diamentowymi, albo frezem 2-tarczowym (Dia-FS2 „professional” „UP” o wymiarach 125 x 18 x 22,23 mm) lub 3-tarczowym (DIA-FS3 „PROFESSIONAL” „UP”, 125 x 28,5 x 22,23 mm). Ostatnie z akcesoriów Metabo znacznie przyspiesza wykonanie bruzdy, gdyż nie tylko wycina boki, ale także usuwa materiał w ze środka. Nie musimy więc skuwać lub wykruszać łamakiem materiału znajdującego się pomiędzy dwoma równoległymi nacięciami wykonanymi z użyciem

dwóch tarcz diamentowych, czyli tak jak to jest w wypadku większości dostępnych na rynku bruzdownic. W przypadku Metabo MFE 40 instalatorowi pozostaje więc tylko usunięcie skruszonego materiału ze środka bruzdy, co można czysto zrobić za pomocą odkurzacza przemysłowego. Nadmieniamy, że 3-tarczowym frezem możemy wykonywać bruzdy o szerokości 30 mm. W przypadku użycia dwóch tarcz diamentowych parametr ten wzrasta do 35 mm. Maksymalna głębokość bruzdowania testowanego elektronarzędzia wynosi 40 mm, przy czym możemy ją regulować, począwszy od 10 mm.

Pod względem konstrukcyjnym bruzdownica Metabo MFE 40 to odpowiednio zmodyfikowana szlifierka kątowa. Zastosowano w niej ergonomiczną rękojeść główną typu D i zmodyfikowaną przekładnię kątową połączoną z aluminiową osłoną tarcz wyposażoną w krócieć do podłączenia węża odkurzacza. Analizując parametry techniczne bruzdownicy Metabo MFE 40, łatwo zauważyć, że jej przekładnia ma około dwóch razy większy stopień przełożenia od przekładni szlifierek kątowych 125 mm, gdyż obroty testowanego urządzenia to 5000/min na biegu jałowym i 4200/min pod obciążeniem. Jest to warunkowane potrzebą uzyskania wysokiego momentu obrotowego koniecznego do napędu dwóch lub trzech tarcz diamentowych. W wypadku Metabo MFE 40 wynosi on 6 Nm. M.in. z tychże powodów w testowanej bruzdownicy zastosowano mocny, 1900-watowy silnik Marathon II generacji z opatentowanym zabezpieczeniem przeciwpyłowym, które gwarantuje mu długą żywotność. Do tego dostajemy pełnookresową elektronikę Tacho-Constamatic (TC) stabilizującą obroty i zapewniającą szybki postęp prac. Oprócz niej mamy układ łagodnego rozruchu. Na tym nie koniec – elektronika zastosowana w Metabo MFE 40 czuwa nad bezpieczeństwem maszyny i operatora, realizując funkcję ochrony przed ponownym samoczynnym uruchomieniem urządzenia w przypadku przywrócenia zasilania po nagłym jego zaniku. O jej zadziałaniu informuje dioda LED. Zapala się ona też w przypadku przeciążenia maszyny i informuje operatora o konieczności zmniejszenia posuwu. Z kolei bezpieczeństwo pracy podwyższa mechaniczne sprzęgło Metabo S-automatic, które odłącza napęd od tarcz w przypadku ich zablokowania.

Testowana bruzdowanica Metabo MFE 40, jak już wspominaliśmy, ma solidną osłonę tarcz wykonaną z odlewu aluminiowego i obrotowy króciec do podłączenia węża odkurzacza. Wyposażono ją w gumowe kółka ułatwiające prowadzenie. Do operowania urządzeniem służą dwie ergonomiczne rękojeści: wspomniana główna typu D i przednia mocowana do osłony. Tarcze diamentowe lub frezy mocuje się na wrzecionie za pomocą specjalnej nakrętki. Montaż ich ułatwia blokada wrzeciona. Do rozstawu dwóch tarcz diamentowych służą pierścienie dystansowe, które warunkują szerokość bruzd w przypadku użycia dwóch tarcz diamentowych. Dlatego wynosi ona: 9, 15.5, 22, 28.5 lub 35 mm. Masa testowanego urządzenia to 4,6 kg.

Podczas redakcyjnych testów bruzdownicy Metabo MFE 40 sprawdziliśmy efektywność wykonywania bruzd o głębokości 40 mm i szerokości 30 mm z użyciem 3-tarczowego frezu. Najpierw wykonaliśmy kanał o długości 50 cm w bloczku z suporeksu. Operacja zajęła nam 22,17 s. Następnie bruzdowaliśmy w lekkim betonie komórkowym. Kanał o długości 42,5 cm wykonaliśmy w

16,76 s. Testy zakończyliśmy bruzdowaniem w cegle pełnej, która jest dla tarcz diamentowych bardzo trudnym w obróbce materiałem z powodu dużej abrazywności. Bruzdę o długości 35 cm wycięliśmy w czasie 34,13 s. Podczas wszystkich wykonanych testów bruzdownica Metabo MFE 40 pracowała bardzo stabilnie i dzięki podłączeniu do odkurzacza przemysłowego zapewniała bezpyłową pracę. Do pylenia dochodziło jedynie w momencie wyjścia tarcz z boku materiału testowego, z czym instalator ma bardzo rzadko do czynienia podczas swojej pracy, gdyż obrabia ściany lub stropy i bruzdownicę może wyłączać w momencie, w którym tarcze są jeszcze zagłębione w wykonywanym kanale. Urządzenie dzięki kółkom lekko prowadzi się po powierzchni obrabianego materiału. W wyniku zastosowania frezu 3-tarczowego uzyskaliśmy w każdej z prób całkowicie wycięty kanał o równych bokach i tej samej głębokości na całej jego długości. Musieliśmy jedynie usunąć pozostały w nim urobek, do czego użyliśmy odkurzacza przemysłowego wykorzystanego w teście do odsysania urobku.

Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że bruzdownica Metabo MFE 40 znacznie przyspiesza i usprawnia prace instalacyjne, przy czym zapewnia czyste ich wykonywanie. Dzięki niej nie tylko oszczędzamy czas i pieniądze, ale także zwiększamy jakość swojej pracy.

pins

Dane techniczne bruzdownicy Metabo MFE 40

Średnica tarcza tnących/frezów125 mm
Moc znamionowa1900 W
Moc użyteczna1120 W
Prędkość obrotowa na biegu jałowym5000/min
Prędkość obrotowa pod obciążeniem4200/min
Moment obrotowy6 Nm
Regulowana głębokość cięcia10-40 mm
Możliwe szerokości bruzd9/15,5/22/28,5/35 mm
Ciężar bez przewodu zasilającego4,6 kg
Długość przewodu zasilającego4 mm
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments