TEST BRUZDOWNICY GRAPHITE PRO 59GP300

Bruzdownica GRAPHITE PRO 59GP300 to elektronarzędzie do szybkiego i dokładnego wycinania kanałów w ścianach betonu, betonu komórkowego, cegieł, pustaków, bloczków gazobetonu, itd. Urządzenie przystosowane jest do pracy z 3-tarczowym frezem diamentowym o średnicy 150 mm.

 

Testowana bruzdownica GRAPHITE PRO 59GP300 to unikalne narzędzie, bowiem tego typu maszyny na 3 tarcze diamentowe można policzyć na palcach jednej ręki. Naszym zdaniem, lepiej pasuje do niej nazwa frezarki do wycinania bruzd czy kanałów. Jak wiadomo, klasyczne bruzdownice wycinają dwoma tarczami diamentowymi dwa wąskie nacięcia o głębokości do 65 mm. Dlatego w ich wypadku należy skuć materiał znajdujący się pomiędzy tymi nacięciami. W przypadku używania

bruzdownicy GRAPHITE PRO 59GP300 wycinamy nie tylko boki bruzdy, ale także wybieramy jej środek. To zaś dzieje się za sprawą wykorzystania w niej 3 tarcz diamentowych, a dokładniej mówiąc frezu 3-tarczowego. Segmenty jego tarcz są naprzemiennie bocznie odgięte, tak jak zęby piły tarczowej czy taśmowej. Zwiększa to szerokość rzazu wycinanego każdą z tarcz. Efektem tego jest całkowite wybieranie materiału znajdującego się pomiędzy wycinanymi bokami bruzdy czy kanału. Warto tu zwrócić uwagę, że zasada pracy testowanej bruzdownicy GRAPHITE PRO 59GP300 pochodzi wprost od frezarek do asfaltu, które często spotykamy na naszych drogach czy ulicach podczas ich reperacji, np. usuwania pęknięć, dziur czy kolein. W maszynach tych stosuje się walec frezujący złożony z wielu tarcz diamentowych zamontowanych na jednej osi (ich liczba zależy od szerokości pracy danej maszyny drogowej).

GRAPHITE-PRO_59GP300-2

GRAPHITE-PRO_59GP300-1

Gdy weźmiemy pod uwagę czysto praktyczny aspekt stosowania bruzdownicy GRAPHITE PRO 59GP300, to okazuje się, że zastępuje ona co najmniej dwa narzędzia: klasycznie skonstruowane bruzdownice i używane z nimi ręczne młotki oraz dłuta albo elektropneumatyczne młoty udarowe. Okazuje się więc ona narzędziem, które nie tylko upraszcza i przyspiesza prace budowlane, ale także ekonomizuje je.Jak już wspominaliśmy, w bruzdownicy GRAPHITE PRO 59GP300 elementem roboczym jest 3-tarczowy frez o średnicy 150 mm. Można więc nią wykonywać bruzdy o głębokości do 43 mm i szerokości 30 mm. Parametr głębokości frezowania reguluje się, zmieniając wysokość ustawienia osłony tarczy, zaś szerokość frezowania jest stała i równa grubości frezu 3-tarczowego. Żeby wyfrezować szerszy kanał, należy dokonać drugiego przejścia bruzdownicą itd. Frez mocowany jest na wrzecionie za pomocą specjalnie wyprofilowanej tulei oraz śruby. Do jego wymiany używa się dwóch kluczy: płaskiego i blokującego wrzeciono. Narzędzia te znajdują się w wyposażeniu maszyny. Taka metoda montażu to proste i wygodne rozwiązanie, dzięki któremu obsługa bruzdownicy GRAPHITE PRO 59GP300 jest szybka oraz łatwa.

GRAPHITE-PRO_59GP300-3

GRAPHITE-PRO_59GP300-4

Frez 3-tarczowy napędzany jest komutatorowym silnikiem 1-fazowym o mocy 2400 W, który przez przekładnię kątową nadaje mu maksymalną prędkość wynoszącą 8000 obr./min. Warto tutaj zauważyć, że w bruzdownicy musi być zastosowana mocna jednostka napędowa, gdyż „pociągnięcie” trzech tarcz diamentowych w twardym materiale betonowym przy maksymalnym ich zagłębieniu wymaga dużej siły i dla silników elektrycznych stosowanych w elektronarzędziach nie jest zadaniem łatwym.

GRAPHITE-PRO_59GP300-5

W testowanej bruzdownicy mamy też kilka ciekawych rozwiązań, które zwiększają wygodę pracy i podnoszą jej bezpieczeństwo. Są dwie metalowe rolki prowadzące znajdujące się w przedniej i tylnej części maszyny. Urządzenie opiera się na nich, co ułatwia jego prowadzenie i przesuwanie po obrabianym elemencie. Z kolei wygodne rękojeści – główna w kształcie litery „D” i pomocnicza (boczna) – odpowiadają za pewne trzymanie maszyny podczas

pracy. Warto też wspomnieć, że w górnej części osłony frezu umieszczono króciec do podłączenia odkurzacza lub worka na pył (w wyposażeniu maszyny). Nadmieniamy, że odsysanie pyłu jest konieczne ze względów zdrowotnych i w celu zapewnienia dobrej widoczność linii cięcia. Worek znajdujący się na wyposażeniu maszyny pozwala na pracę na obiektach niewykończonych lub na zewnątrz. Po podłączeniu odkurzacza do bruzdownicy praca jest dużo czystsza (praktycznie bezpyłowa) i dlatego może być ona używana w wykończonych obiektach.

GRAPHITE-PRO_59GP300-6

GRAPHITE-PRO_59GP300-8

GRAPHITE-PRO_59GP300-9

Podczas testów GRAPHITE’a PRO 59GP300 wykonaliśmy bruzdy w twardym bloczku z betonu B40 oraz w bloczku z betonu komórkowego. Kanały miały maksymalne wymiary co do szerokości (30 mm) i głębokości (43 mm) oraz długość 55 cm (beton B40) i 50 cm (szary beton komórkowy). Bruzdę w betonie B40 wykonaliśmy w czasie 2 min 40 s, zaś w betonie komórkowym – 14,08 s. Duża różnica efektywności pracy w czasie wynika ze znacznej różnicy twardości materiałów. Jednakże jeśli przeanalizujemy uzyskane wyniki, to okazuje, że oba czasy są znacznie krótsze od czasU trwania operacji wykonywanych przy użyciu klasycznych bruzdownic 2-tarczowych i dodatkowych narzędzi: młotka i dłuta lub młota elektropneumatycznego. Jakość wykonanego kanału jest też znacznie lepsza od uzyskiwanej podczas pracy bruzdownicami 2-tarczowymi, co ułatwia i przyspiesza montaż kabli czy rur. Podczas testów sprawdziliśmy też czystość pracy z użyciem odkurzacza przemysłowego. Wykonywanie bruzd GRAPHITEm PRO 59GP300 jest praktycznie bezpyłowe, poza momentem wyjścia frezu z materiału, czemu towarzyszy szczątkowe pylenie, którego nie da się uniknąć. Testowana bruzdownica GRAPHITE PRO 59GP300 objęta jest 3-letnią gwarancją z możliwością przedłużenia jej o 2 lata.

 

Autor:   pins

GRAPHITE-PRO_59GP300-10

Dane techniczne bruzdownicy GRAPHITE PRO 59GP300

Moc 2400 W
Prędkość obrotowa bez obciążenia 8000 min-1
Średnica frezu 3-tarczowego 150 mm
Maks. głębokość cięcia 43 mm
Waga 6,1kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar