TEST BRUZDOWNICY CARDI PIRANHA 125

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy bruzdownicę CARDI PIRANHA 125 z oferty wrocławskiej firmy Adiam. Urządzenie przeznaczone jest dla instalatorów, głównie dla elektryków i hydraulików.

Bruzdownica CARDI PIRANHA 125 ma konstrukcję opartą na elektrycznej ręcznej pilarce tarczowej i napędzana jest wydajnym silnikiem o mocy 1800 W. Wartość ta zapewnia urządzeniu wystarczającą ilość energii do efektywnego wykonywania cięć w cegłach, wzmocnionym betonie, kamieniu oraz gazobetonie. Jednostka napędowa przez 1-stopniową przekładnię potrafi rozpędzić wrzeciono maksymalnie do 7900 obr./min (pod obciążeniem – 5000 obr./min). W jej zasilanie wprzęgnięto elektroniczny układ miękkiego startu, który zabezpiecza uzwojenia silnika przed skutkami wysokiego poboru prądu w momencie uruchamiania i chroni

instalację elektryczną przed nadmiernym chwilowym obciążeniem skutkującym zadziałaniem bezpieczników oraz przerwą w pracy. Bruzdownica ma także elektroniczne sprzęgło chroniące użytkownika przed skutkami zaklinowania tarcz. Uruchamia się ją włącznikiem znajdującym się w rękojeści głównej i posiadającym blokadę uniemożliwiającą przypadkowe załączenie.

Bruzdownica CARDI PIRANHA 125 obsługuje dwie tarcze diamentowe o średnicy 125 mm. Tarcze montowane są na jej wrzecionie za pomocą tulei dystansowych i nakrętki mocującej. Dzięki temu użytkownik może zmieniać rozstaw tarcz w zakresie do 43 mm i łatwo dopasowywać parametry maszyny do wymagań roboczych. Ważne jest też to, że zmiana rozstawu tarcz jest ułatwiona dzięki blokadzie wrzeciona i możliwości demontażu pokrywy osłony. Wykonuje się ją za pomocą klucza. Testowane urządzenie wyposażono też w regulację głębokości cięcia do 38,5 mm. Osiągnięcie takiej głębokości cięcia przy pomocy tarcz o srednicy 125 mm możliwe jest dzięki zastosowaniu przekładni oddalającej oś silnika napędowego od wrzeciona napędowego tarcz tnących. Taką głębokość cięcia w klasycznie skonstruowanych bruzdownicach zapewnia użycie tarcz o średnicy 150 mm, zwykle trudniej dostępnych i znacznie droższych od tych o średnicy 125 mm.

Dane techniczne bruzdownicy CARDI PIRANHA 125

Moc nominalna 1800 W
Prędkość obrotowa bez obciążenia/pod obciążeniem 7900/5000 min-1
Średnica tarcz 125 mm
Maksymalna głębokość cięcia/szerokość bruzdy 38,5 mm/43 mm
Waga 4,6 kg

Tarcze w bruzdownicy CARDI PIRANHA 125 w całości ukryte są pod metalową osłoną. Ma ona króciec do węża odkurzacza przemysłowego. Dzięki temu możliwe jest efektywne odsysanie pyłu i czysta praca nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Testowaną bruzdownicę o masie 4,6 kg obsługuje się bardzo wygodnie za sprawą dwóch uchwytów głównego i pomocniczego. Ich położenie jest regulowane, co pozwala na dostosowanie rękojeści do wymagań operatora.

Podczas redakcyjnych testów bruzdownicy CARDI PIRANHA 125 sprawdziliśmy efektywność wykonywania bruzd o głębokości 38 mm i szerokości 30 mm z użyciem dwóch tarcz diamentowych Viper o średnicy 125 mm. Najpierw wykonaliśmy kanał o długości 50 cm w bloczku z suporeksu. Operacja zajęła nam 14,55 s. Następnie bruzdowaliśmy w bloczku fundamentowym z betonu B-20 o długości 38 cm. Zadanie wykonaliśmy w 31,34 s. Testy zakończyliśmy bruzdowaniem w cegle pełnej, która jest dla tarcz diamentowych bardzo trudnym w obróbce surowcem ze względu na dużą abrazywność.
Dwa nacięcia o długości 36 cm wycięliśmy w czasie 23,34 s. Podczas wszystkich wykonanych testów bruzdownica CARDI PIRANHA 125 pracowała konsekwentnie oraz stabilnie i dzięki podłączeniu do odkurzacza przemysłowego zapewniała bezpyłową pracę. Do pylenia dochodziło jedynie w momencie wyjścia tarcz z boku materiału testowego. Jak wiadomo, instalatorzy obrabiają ściany lub stropy i bruzdownicę mogą wyłączyć w momencie, w którym tarcze są jeszcze zagłębione w wykonywanym kanale, co przeciwdziała pyleniu i pozwala na zachowanie czystego środowiska pracy.

Reasumując, redakcyjne testy pokazały, że bruzdownica CARDI PIRANHA 125 umożliwia szybkie wykonywanie w różnych materiałach nacięć pod bruzdy i usprawnia wykonywanie kanałów na przewody lub rury. Do tego pracuje się nią czysto i wygodnie, co jest istotne podczas prac, w których liczy się czas i wydajność oraz terminowość wykonania.

pins

 

id='c1138_0_4' class='sam-pro-container sam-pro-ad'data-spc=''>