TEST BITÓW I UCHWYTU WERA IMPAKTOR

Wera, niemiecki producent markowych narzędzi montażowych, opracowała końcówki oraz uchwyty Impaktor do bitów z elastycznymi strefami skrętnymi, przeznaczone specjalnie do wkręcania za pomocą zakrętarek udarowych. Narzędziom tym przyjrzeliśmy się bliżej w redakcyjnym warsztacie.

 

Bity Wera Impaktor

Zakrętarki udarowe podczas pracy wytwarzają uderzenia o dużej energii i częstotliwości, które powodują bardzo szybkie pękanie standardowych bitów. Żeby temu zaradzić, Wera opracowała bity Impaktor z elastyczno-sprężystą strefą skrętną, która amortyzuje moment obrotowy o wysokiej wartości aplikowany przez zakrętarki udarowe. Działanie tej strefy polega na niewielkim skręceniu końcówki podczas szczytowego zwiększenia obciążenia (momentu obrotowego), z czym mamy do czynienia podczas ostatniej fazy wkręcania twardego, a następnie

na powrocie jej do pierwotnego kształtu i rozproszeniu energii kinetycznej. Elastyczna strefa skrętna zapobiega więc pękaniu lub kruszeniu się bitów Impaktor podczas wkręcania udarowego i znacznie zwiększa ich żywotność.
Warto tu wspomnieć, że bity Wera Impaktor wykonano z wysokojakościowej stali stopowej i zahartowano. Dokładny kształt ich części roboczej zapewnia precyzyjne jej dopasowanie do gniazd wkrętów. Na powierzchni tej części znajdują się niewielkie diamentowe cząsteczki, które zwiększają tarcie pomiędzy końcówką a gniazdem łba wkrętu. Minimalizują więc zjawisko wyślizgiwania się grota z łba oraz umożliwiają użycie mniejszej siły dociskającej aplikowanej za pośrednictwem wkrętarki, co ułatwia operacje montażowe wykonywane ręcznie.

bit_check_10_tx_impaktor_1_produktbild2

Uchwyty Wera Impaktor

Przeznaczone są do stosowania bitów, w tym też końcówek udarowych Impaktor, we wkręcaniu maszynowym. Dostępne są dwa wykonania tych uchwytów: (1) z pierścieniem przytrzymującym i magnesem oraz (2) z pierścieniem przytrzymującym i pierścieniem magnetycznym. Pierwszy z uchwytów przeznaczony jest głównie do zastosowań przemysłowych, np. na zrobotyzowanych stanowiskach montażowych, drugi zaś – do ręcznych prac montażowych z użyciem wkrętarek udarowych. W uchwycie przemysłowym, który wykonano ze stali nierdzewnej, wyeliminowano niewielkie elementy, które ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Pozwala to przenosić bardzo wysokie obciążenia dynamiczne. Drugi z uchwytów Impaktor dzięki wyposażeniu w pierścień magnetyczny gwarantuje pewne przytrzymywanie dużych i ciężkich wkrętów. Pozwala to też na szybkie i pewne umieszczanie końcówek w ich gniazdach. Uchwyt ten umożliwia łatwe przenoszenie wkrętów do miejsca ich montażu i jest idealnym rozwiązaniem podczas prac montażowych wykonywanych nad głową czy w nietypowych pozycjach w miejscach trudno dostępnych itp. Jeśli natomiast specyfika wykonywanej pracy nie pozwala nam na przytrzymanie śruby za pomocą siły magnetycznej, np. podczas prac z elementami metalowymi, pierścień z magnesem można odciągnąć ze strefy wkręcania. W obu wersjach uchwytu Impaktor zastosowano dwie elastyczne strefy skrętne, których zadaniem jest pochłanianie obciążeń szczytowych.

Vorteil_RingmagnetImpaktor

Uchwyty Wera Impaktor nie tylko więc ułatwiają wkręcanie mechaniczne, ale też multiplikują efekt elastycznej strefy skrętnej bitu. Zestaw narzędziowy złożony z bitów i uchwytu Impaktor dysponuje trzema strefami skrętnymi, które podczas wkręcania udarowego uruchamiane są kaskadowo, i dlatego zapewnia on końcówkom wysoką trwałość. Ich żywotność jest średnio dłuższa o 4–8 razy w stosunku do produktów konkurencyjnych.

Wera_Impaktor-2

Redakcyjne testy bitów i uchwytów Wera Impaktor polegały na próbach ich zniszczenia podczas aplikacji wysokich momentów obrotowych o wartości 160 i 400 Nm. W tym celu w imadle zamocowaliśmy wkręty, dzięki czemu unieruchomiliśmy testowane końcówki, symulując w ten sposób ostatnią fazę wkręcania twardego, podczas którego dochodzi do skokowego zwiększenia obciążenia. Sprawdzaliśmy bity Torx z zestawu Bit-Check 10TX Impaktor 1 o rozmiarze T25 i T30 oraz dla porównania standardowe końcówki o tym samym rozmiarze i typowy uchwyt magnetyczny.

Wera_Impaktor-4 Wera_Impaktor-3

Do napędu bitów T25 użyliśmy wkrętarki udarowej Makita BTD146 (zasilanie 18 V z akumulatora Li-Ion 4,0 Ah, częstotliwość udaru – 3200/min, i maksymalny moment – 160 Nm), zaś T30 – klucza udarowego Metabo SSW 18 LTX 400 BL (zasilanie 18 V z akumulatora LiHD 3,1 Ah, częstotliwość udarów – 4250/min, maks. moment obrotowy – 400 Nm). W przypadku testu bitu Impaktor T25 z uchwytem Impaktor podczas 15-sekundowej aplikacji momentu 160 Nm wkrętarką Makita BTD146 nie doszło do jego pęknięcia. Dla porównania testowaliśmy zestaw złożony ze standardowego bita T25 i uchwytu magnetycznego, napędzając go tą samą wkrętarką. Do pęknięcia bita standardowego doszło już po 0,02 s.

Wera_Impaktor-7 Wera_Impaktor-5

W kolejnej próbie sprawdzaliśmy bity Torx T30 oraz wspomniane uchwyty. Bit Impaktor z uchwytem Impaktor nie uległ zniszczeniu podczas 30-sekundowej aplikacji momentu o wartości 400 Nm za pomocą klucza udarowego Metabo SSW 18 LTX 400 BL. Standardowy bit pękł po 1,87 s aplikacji tego momentu.
Reasumując, zestaw narzędziowy złożony z bitu i uchwytu Impaktor produkcji niemieckiej firmy Wera znacznie przewyższa standardowe tego typu produkty pod względem trwałości i wytrzymałości materiałowej oraz zaawansowanego technologicznie wykonania. Polecamy go wszystkim, którzy w swojej pracy zawodowej używają zakrętarek udarowych, gdyż ekonomizuje on pracę i eliminuje przerwy spowodowane koniecznością wymiany zniszczonych bitów.

pins

Wera_Impaktor-8 Wera_Impaktor-6

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments