TEST BIMETALOWYCH OTWORNIC HÖGERT TECHNIK

Otwornice to narzędzia stosowane przez instalatorów i profesjonalistów zajmujących się wykańczaniem wnętrz. W tym numerze Gazety Narzędziowej przyjrzeliśmy się bliżej bimetalowym piłom otworowym, które oferuje marka Högert Technik.

 

Zanim opowiemy o testach otwornic Högert Technik, przyjrzymy się ich konstrukcji. Narzędzie składa się z uzębienia oraz korpusu. Uzębienie wykonano z wysokogatunkowej stali stopowej szybkotnącej HSS (M42) uszlachetnionej 8-proc. dodatkiem kobaltu (Co). Kobalt zwiększa odporność zębów na ścieranie oraz na tępienie. Dzięki temu otwornice mają podwyższoną żywotność i doskonale sprawdzają się podczas wiercenia w materiałach twardych. Podczas wiercenia w stali nierdzewnej (Inox), otwornice Högert Technik wykazują się wyższą żywotnością niż piły otworowe z

uzębieniem HSS bez dodatku kobaltu. Badania wykazały wzrost trwałości o 50%.

tlo-niebieskie

Korpus otwornic Högert Technik wykonano z wysokiej jakości stali narzędziowej. Jego ważnym elementem jest gruba i wytrzymała pokrywa stalowa, z gwintowanym otworem do mocowania narzędzi, za pomocą adapterów, w uchwytach wiertarek, wiertarko-wkrętarek lub młotowiertarek. Pokrywa ta pełni ważną rolę, o której często się zapomina, zapewnia bowiem otwornicom stabilność wymiarową podczas wiercenia, eliminując szkodliwe naprężenia i mikrodeformacje. Tym samym pozytywnie wpływa na efektywność oraz jakość wiercenia i zwiększa trwałość tych narzędzi. W korpusach otwornic Högert Technik wykonano też otwory służące do usuwania pozostałości materiału po wierceniu (tzw. korka).
Ponieważ uzębienie testowanych otwornic zostało wykonane ze stali HSS, a korpus ze stali narzędziowej, produkt określa się mianem bimetalowego. Należy tu zwrócić uwagę, że zęby otwornic mają nieregularną gęstość, umożliwiającą cięcie materiałów o różnych stopniach twardości. Dodatkowo zęby są obustronnie odgięte, dzięki czemu narzędzia odznaczają się dużą wydajnością i stabilnością skrawania oraz nie zakleszczają się podczas wiercenia.

Hogert_Technik_otworn-5

Otwornice Högert Technik dostępne są w średnicach od 16 do 140 mm. Ich maksymalna głębokość wiercenia wynosi 38 mm. Przeznaczone są do wiercenia otworów przelotowych w stali (w tym nierdzewnej), żeliwie, drewnie i materiałach drewnopochodnych (np. płytach wiórowych, laminowanych, pilśniowych, sklejce), aluminium i metalach kolorowych oraz tworzywach sztucznych, szkle akrylowym, płytach gipsowo-kartonowych itd. Jak wiadomo, są one wykorzystywane do wykonywania otworów przelotowych pod: armaturę w zlewach (ze stali nierdzewnej), przewody wentylacyjne, instalacje co, rury wodne, kanalizacyjne oraz odpływowe, puszki rozdzielcze, rozgałęźne, kontaktowe, zamki, oświetlenie halogenowe itd. Wykorzystywane są w budownictwie i większości branż przemysłowych oraz rzemieślniczych.

Hogert_Technik_otworn-4 Hogert_Technik_otworn-3

W redakcyjnych testach sprawdziliśmy otwornice Högert Technik o średnicach 16, 35, 64 i 140 mm. Do ich napędu wykorzystaliśmy wiertarko-wkrętarkę Hitachi DV18DBL2 zasilaną z akumulatorów Li-Ion 18 V/5,0 Ah (obroty I bieg – 0-500/min, II bieg – 2100/min, maksymalny moment obrotowy – 136 Nm). Do mocowania testowanych otwornic w uchwycie wiertarskim naszej wiertarko-wkrętarki użyliśmy adapterów wyposażonych w kręte wiertła pilotowe ze stali HSS o średnicy 8 mm. Do wiercenia otworów o średnicach 6, 35 i 64 mm wykorzystaliśmy II bieg maszyny, zaś 140 mm – I przełożenia. Otwornicami o średnicach 16 i 35 mm wierciliśmy otwory przelotowe w materiałowym sandwiczu złożonym z płyty wiórowej OSB o grubości 17,5 mm i blachy stalowej o grubości 1,9 mm. Wykonanie tych operacji zajęło nam 16,01 s (16 mm) i 8,01 s (35 mm). Wyjaśniamy, że wyższa prędkość wiercenia otwornicą o większej średnicy (35 mm) wynika z jej ponad 2-krotnie większej prędkości obwodowej (109,9 m/s), od prędkości obwodowej piły otworowej 16 mm (50,24 m/s).

Hogert_Technik_otworn-2

360w" sizes="(max-width: 1100px) 100vw, 1100px" /> Hogert_Technik_otworn-1

Następnie przystąpiliśmy do wiercenia przelotowego otwornicą 64 mm w sandwiczu złożonym z płyty meblowej (grubość 16 mm) i kompozytu budowlanego (materiał warstwowy stosowany m.in. w zewnętrznych elewacjach wentylowanych złożony z 2 warstw aluminium i tworzywa sztucznego, grubość – 5 mm). Operacja ta zajęła nam 7,51 s. Testy zakończyliśmy sprawdzeniem efektywności wiercenia otwornicą 140 mm. Użyliśmy jej do wykonania otworu w płycie gipsowo-kartonowej o grubości 12 mm. Próba zajęła nam 3,06 s.

Hogert_Technik_otworn-8

Testy pokazały, że otwornice Högert Technik umożliwiają uzyskanie bardzo wysokiej wydajności wiercenia w różnych materiałach: od drewna i płyt drewnopochodnych po twardą stal. Co ważne, do jej uzyskania nie jest potrzebna duża siła nacisku. Dlatego praca nimi jest szybka, wygodna i nie powoduje zmęczenia.

pins