Test bimetalicznych pił otworowych Bahco

Bahco produkuje swoje narzędzia bimetaliczne od 1969 r. Wtedy Bahco (obecnie właścicielem marki jest SNA Europe) rozwinęło technologię łączenia dwóch materiałów o niemal przeciwstawnych właściwościach: wytrzymałej i elastycznej stali sprężynowej oraz twardej i odpornej na zużycie stali szybkotnącej. Następstwem opracowania tej technologii było powstanie całej rodziny produktów bimetalicznych, takich jak: brzeszczoty ręczne, maszynowe i bagnetowe, piły taśmowe czy otworowe markowane znakiem towarowym Sandflex.

 

 

 

Zastosowanie technologii łączenia metali o różnych właściwościach pozwoliło stworzyć narzędzia charakteryzujące się wysoką trwałością, elastycznością oraz efektywnością

cięcia. Jak wiadomo, jedną z grup narzędzi bimetalicznych, które znalazły powszechne zastosowanie w przemyśle i rzemiośle, są piły otworowe. Bimetaliczne wiertła otworowe Bahco przeznaczone są do wykonywania otworów o średnicach od 14 mm do maksymalnie 210 mm w takich materiałach jak stal, włączając w to również stale stopowe, np. stal nierdzewna, żeliwo, metale nieżelazne i stopy z metali nieżelaznych, oraz drewno. Oddzielną grupę stanowią wiertła z końcówkami węglikowymi przeznaczone do pracy w materiałach ceramicznych typu beton komórkowy, płytka ceramiczna i cegła, a także tworzywa epoksydowe, włókna szklane i twarde drewno.

 

 

Piły otworowe bimetaliczne Bahco mają zęby wykonane z wysokostopowej stali szybkotnącej o zmiennej podziałce uzębienia 4/6 zębów na cal i dodatnim kącie natarcia. Zmienna podziałka zapobiega powstawaniu wibracji w czasie wiercenia, a dodatni kąt natarcia zapewnia wysoką efektywność wiercenia. Otwornica ma wzmocnioną czapę, która zapewnia odpowiednią sztywność i stabilność pracy. Wiercenie polega na wykrawaniu krążka w materiale (inaczej niż w przypadku wiercenia wiertłem krętym), co pozwala uzyskać otwór o dużej średnicy stosunkowo małym nakładem pracy i w jednym zabiegu technologicznym.

 

 

Otwornica współpracuje z uniwersalnym z uchwytem wyposażonym w wiertło prowadzące. Uchwyt można mocować zarówno w przenośnej wiertarce ręcznej, jak i wiertarce stołowej stacjonarnej. Generalnie  w ofercie znajdują się 2 rodzaje uchwytów: do małych średnic (14-30 mm) oraz powyżej 30mm. Poszczególne uchwyty różnią się również wielkością sześciokątnego trzpienia służącego do mocowania w wiertarce (6,4-15,4 mm). Otwornicę można łatwo i szybko wymienić (np. na inny rozmiar) bez potrzeby wyjmowania uchwytu z elektronarzędzia. Podłużne otwory na powierzchni bocznej otwornicy ułatwiają usunięcie wyciętego krążka w wnętrza wiertła. Ułatwia to również zastosowanie sprężynki wypychającej. Stabilizację otwornicy podczas pracy zapewnia specjalny system usztywniający (Power Driver) w postaci tulei dociskowej. Dzięki niej uzyskujemy równomierny rozkład obciążeń bocznych, które dzięki temu nie są przenoszone przez gwint uchwytu.

 

 

Każda otwornica wyposażona jest w instrukcję użytkowania, która zawiera przede wszystkim tabelę zalecanych prędkości obrotowych w zależności od rodzaju obrabianego materiału. Dobranie odpowiedniej prędkości jest bardzo ważne dla uzyskania odpowiedniej efektywności cięcia oraz żywotności otwornicy. Np. przy wierceniu otworu o średnicy 40 mm w zwykłej stali czarnej należy stosować prędkość obrotową 220 obr./min., w aluminium 330 obr./min, ale już w np. drewnie 2100 obr./min. Zastosowanie zbyt wysokiej prędkości obrotowej (dotyczy to w szczególności stali) może prowadzić do znacznego skrócenia żywotności piły. Przy wierceniu (dotyczy to szczególnie wiercenia w stali o grubości materiału powyżej 10 mm) zaleca się okresowe wycofanie wiertła i usuwanie wiórów. Zapobiega to zakleszczaniu się wiórów w przestrzeniach międzyzębnych. Zaleca się również stosowanie smaru lub chłodziwa, które wydłużają żywotność narzędzia. Może to być pasta o konsystencji stałej lub nawet zwykła woda, którą w postaci sprayu spryskujemy otwór.
Piły otworowe Bahco charakteryzuje bardzo wysoka jakość wykonania. Dotyczy to takich elementów wykonawczych jak centryczność otworu mocującego, owalność kształtu czy bicie promieniowe, jak też zastosowanej stali i technologii obróbki mechanicznej oraz cieplno-chemicznej. Dowodzą tego

liczne testy porównawcze przeprowadzane w dziale badań i rozwoju firmy, które mieści się w Szwecji, w Lidkoping.
Piły otworowe bimetaliczne Bahco mogą znaleźć bardzo szerokie zastosowanie w wierceniu otworów w wykonanych z różnych gatunków stali (włączając w to stale jakościowe) płytach, blachach, kątownikach, ceownikach, dwuteownikach czy rurach, jak również w materiałach drewnianych i drewnopochodnych, a także tworzywach sztucznych.

 

 

Redakcyjny test piły otworowej Bahco
W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy bimetaliczną otwornicę Bahco o średnicy 76 mm. Do jej napędu użyliśmy wiertarko-wkrętarki Milwaukee M18 CPD o zasilaniu 18 V z akumulatora Li-Ion 4 Ah (obroty: 0-550/min, moment obrotowy: 70 Nm). Wykonaliśmy trzy standardowe testy. Pierwszy polegał na przewierceniu blatu kuchennego o grubości 3 cm, drugi – na wierceniu w sandwichu (grubość 18 mm) złożonym z deski barlineckiej jotoba (połączeniu drewna twardego i miękkiego) oraz Alucobondu (materiał warstwowy złożony z dwóch warstw aluminium i jednej z tworzywa sztucznego), zaś trzeci – na przewierceniu sandwicha (16,5 mm) z deski barlineckiej jotoba (15 mm) i blachy stalowej (grubość: 1,5 mm). Nadmieniamy, że przed wykonaniem prób na obwodzie testowych otworów wykonaliśmy po cztery otwory o średnicy 5 mm w celu umożliwienia efektywnego odprowadzania wiórów. Uzyskaliśmy następujące czasy wierceń testowych: 16,94 s (test 1.), 11,97 s (2.) i 14,88 s (3.). Biorąc pod uwagę, średnice otworów (76 mm), uzyskane czasy są bardzo krótkie, co oznacza, że otwornicami Bahco jesteśmy w stanie pracować bardzo wydajnie. Naszym zdaniem, można uzyskać jeszcze lepsze rezultaty, stosując mocniejszą maszynę i używając stojaka wiertarskiego, co pozwala zaaplikować większe siły skrawania.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments