TEST BEZPRZEWODOWEJ WIERTARKI KĄTOWEJ MAKITA DDA460 – SZCZYT AKUMULATOROWEJ MOCY

Niedawno w ofercie Makity pojawiła się wysoce zaawansowana technicznie akumulatorowa wiertarka kątowa DDA460 o zasilaniu 2 x 18 V. Urządzenie przeznaczone jest specjalnie do wiercenia otworów o dużych średnicach do 119 mm (sednikami w drewnie) i do 159 mm (otwornicami).

Testowana akumulatorowa wiertarka kątowa Makita DDA460 to urządzenie oferujące moc nominalną rzędu 2100 W, a więc bardzo wysoką jak na elektronarzędzia bezprzewodowe oraz przewodowe. Uzyskano ją dzięki zastosowaniu w wiertarce Makita DDA460 wysokosprawnego silnika bezszczotkowego oraz systemowego 36-woltowego zasilania 2 x 18 V. O obu rozwiązaniach pisaliśmy już w „Gazecie Narzędziowej” i na portalnarzedzi.pl w artykułach, których tematem była grupa elektronarzędzi

bezprzewodowych Makity o zasilaniu 2 x 18 V. Silnik w testowanej wiertarce współpracuje z 2-biegową przekładnią kątową, generując na I biegu obroty 0–350/min, a na drugim – 0–1000/min. Urządzenie na obu przełożeniach oferuje bardzo wysokie momenty obrotowe, dzięki czemu możemy nim wiercić w drewnie wiertłami i świdrami do 50 mm, zaś za pomocą specjalnych wycinaków sednikowych* do 119 mm (I bieg) lub do 65 mm (II bieg) oraz otwornicami do 159 mm (I bieg) lub do 105 mm (II bieg). Jak widać, akumulatorowa wiertarka kątowa Makita DDA460 oferuje nam bardzo duże możliwości wiercenia otworów o dużych średnicach w drewnie lub materiałach drewnopochodnych oraz tworzywach sztucznych. Oczywiście, możemy nią też wiercić w stali otwory do 13 mm, czyli o średnicy standardowej, zarówno w przypadku elektronarzędzi przewodowych, jak i bezprzewodowych.

Analizując powyższe dane, łatwo zauważyć, że Makita DDA460 to wiertarka przeznaczona specjalnie do wiercenia otworów o dużych średnicach. Jej konstrukcję zoptymalizowano więc do wykonywania takich właśnie zadań. Nie dziwi więc fakt, że urządzenie ma przekładnię kątową i swoją budową przypomina popularne szlifierki kątowe. Taka konstrukcja pozwala bowiem operatorowi na łatwe okiełznanie wysokich (ciągłych) momentów obrotowych i pewne trzymanie urządzenia, co jest warunkiem bezpiecznej i dokładnej pracy. W akumulatorowej wiertarce kątowej Makita DDA460 mamy więc tylną rękojeść główną pokrytą miękką wykładziną soft grip oraz do wyboru dwa uchwyty dodatkowe: przedni, którego pozycję można regulować w zakresie 0–112,5°, oraz boczny mocowany po lewej lub prawej stronie przekładni. Uchwyt boczny jest wydłużony, co umożliwia pewne i wygodne trzymanie urządzenia podczas aplikacji wysokich momentów obrotowych. Można go też podczas pracy opierać o elementy konstrukcyjnie, np. o belki drewniane, i wykorzystać jako tzw. dodatkowy stabilizator wiercenia. Testowana wiertarka jest perfekcyjnie wyważona, co ułatwia pracę nią w pozycjach poziomej i pionowej.

Kolejnym ważnym elementem konstrukcyjnym Makity DDA460, który optymalizuje proces wiercenia i aplikację dużych momentów, jest wspomniana przekładnia. Ma ona mocną konstrukcję stalową mieszczącą się w wytrzymałej obudowie metalowej i oferuje dwa przełożenia: pierwsze – wolnoobrotowe – służy do aplikacji dużych momentów, drugie – szybkoobrotowe – do szybkiego wiercenia osprzętem o mniejszych średnicach, czyli do lżejszej pracy. Biegi zmienia się pokrętłem znajdującym się w spodniej części obudowy przekładni. Pracę na obu przełożeniach optymalizuje elektroniczny układ Automatic Torque Drive Technology. Oferuje on dwa tryby pracy: szybkoobrotowy – do lekkich zadań (małe obciążenie), i z wysokim momentem obrotowym – do ciężkich (duże obciążenie). Automatic Torque Drive Technology automatycznie zmienia tryb pracy, dostosowując go do aktualnego obciążenia akumulatorowej wiertarki kątowej Makita DDA460. Dzięki temu możemy w pełni wykorzystać jej wydajność i produktywność. O aktualnie działającym trybie informuje operatora diodowy wskaźnik.
W konstrukcji testowanej Makity DDA460 znajdziemy także mechaniczne sprzęgło bezpieczeństwa (tzw. ogranicznik momentu) rozłączające napęd od wiertła w przypadku jego zablokowania. Chroni ono operatora przed nieprzyjemnymi skutkami takiej blokady, np. przed wyrwaniem maszyny z rąk, zaś urządzenie – przed spaleniem silnika.
Następnym

elementem zwiększającym bezpieczeństwo pracy akumulatorową wiertarką kątową Makita DDA460 jest włącznik główny znajdujący się w górnej części obudowy u nasady rękojeści głównej. Jego przycisk służy do włączania, lecz nie do uruchamiania. Urządzenie uruchamiamy i elektronicznie sterujemy jego prędkością obrotową za pomocą włącznika spustowego znajdującego się w rękojeści głównej. Jeśli przez pewien czas nie pracuje ono, jest automatycznie wyłączane, co oznacza konieczność ponownego jego włączenia w stan gotowości do pracy za pomocą włącznika głównego. Takie rozwiązanie uniemożliwia przypadkowe uruchomienie wiertarki. Nadmieniamy, że elektronika zastosowana w akumulatorowej wiertarce kątowej Makita DDA460 chroni przed przeciążeniem silnik i podłączone do niej akumulatory.

W każdym elektronarzędziu, którym aplikowane są duże siły, musi być zastosowany odpowiednio mocny i wytrzymały uchwyt narzędziowy. Jego zadaniem jest efektywna i bezstratna transmisja energii mechanicznej do elementu wykonawczego, którym może być wiertło, korona, nasadka itd. Konstruktorzy z Makity nie zapomnieli o tej podstawowej zasadzie konstrukcji maszyn i zastosowali w akumulatorowej wiertarce kątowej DDA460 wysoce wytrzymały, o dużej sile zacisku, w pełni stalowy kluczykowy uchwyt wiertarski. Wspominamy o tym, gdyż obecnie rzadko się mówi o istotnej roli uchwytów narzędziowych, uważając je za element mało ważny. Jak również dlatego, że często podczas testów redakcyjnych spotykamy się maszynami dysponującymi dużą mocą, której nie można wykorzystać. Ich producenci postanowili bowiem nieracjonalnie zaoszczędzić na jakości stosowanych uchwytów, które nie są w stanie przekazać odpowiednio dużej ilości energii mechanicznej narzędziom roboczym. Cóż więc z tego, że chwalą się dużą mocą zastosowanych silników, skoro jej nie można wykorzystać. Dlatego zawsze w przypadku zakupu jakiejkolwiek maszyny, a już szczególnie do ciężkiej pracy, radzimy dokładnie przyjrzeć się jej uchwytowi narzędziowemu. Jest on wyznacznikiem jej jakości i możliwości roboczych.
Japońscy inżynierowie, konstruując akumulatorową wiertarkę kątową Makita DDA460, nie zapomnieli o kilku praktycznych detalach. Wyposażyli ją w diodę LED do oświetlania miejsca pracy oraz w mocowanie kluczyka do uchwytu wiertarskiego. Dzięki temu jest on zawsze pod ręką i nie musimy go szukać. Zadbali także o wytrzymałe mocowanie akumulatorów, które pełni rolę osłony ręki operatora. Testowana Makita DDA460 została wykonana w technologii XPT, co oznacza, że ma podwyższoną odporność na pył i wilgoć. Urządzenie może być zasilane dwoma systemowymi akumulatorami 18 V o pojemnościach 2,0; 3,0; 4,0; 5,0 i 6,0 Ah.

Podczas testów redakcyjnych akumulatorową wiertarkę kątową Makita DDA460 zasilaliśmy dwoma akumulatorami Li-Ion 18 V/5.0 Ah. Ponieważ chcieliśmy sprawdzić ją w bardzo wymagających zadaniach, użyliśmy osprzętu o największych średnicach, jaki posiadaliśmy. Najpierw zamocowaliśmy w jej uchwycie 2-ostrzowy wycinak koronowy o średnicy 90 mm. Trochę krciliśmy nosem, że nieco za mały. I mieliśmy rację, otwór o głębokości 120 mm w belce sosnowej na I biegu powstał bardzo szybko, bo w czasie 29,75 s. Urządzenie nie tylko efektywnie radziło sobie z dużymi oporami skrawania, ale też z dodatkowym utrudnieniem, które stwarzały gromadzące się w otworze wióry. Wierciliśmy bowiem pionowo w dół, a wycinak koronowy nie

ma spirali wyrzucającej wióry poza otwór. W kolejnej próbie sprawdziliśmy, jak wiertarka poradzi sobie z pracą na II biegu. W tym celu użyliśmy wycinaka koronowego o średnicy 65 mm. W tej samej belce sosnowej otwór o głębokości 118 mm powstał błyskawicznie w czasie 7,74 s. Ponownie urządzenie efektywnie radziło sobie z dużymi oporami skrawania oraz dodatkowym utrudnieniem, jakim były gromadzące się w otworze wióry spowalniające obroty. Redakcyjne testy zakończyliśmy przewierceniem dwóch złożonych płyt OSB o łącznej grubości 3,5 cm otwornicą BiM o średnicy 140 mm. Próba trwała 27,24 s.
Reasumując, jesteśmy pod wrażeniem możliwości roboczych i mocy akumulatorowej wiertarki kątowej Makita DDA460. To urządzenie dla najbardziej wymagających cieśli i fachowców zajmujących się budownictwem drewnianym. Jest przykładem możliwości tkwiących w maszynach bezprzewodowych i innowacyjnego podejścia Makity do ich budowy, które udanie łączy doświadczenie zdobyte przez ponad 120 lat konstrukcji elektronarzędzi z cyfrową i akumulatorową ich przyszłością.

* W „Gazecie Narzędziowej” i portalnarzedzi.pl nazywamy te narzędzia wycinakami koronowymi do drewna i materiałów drewnopochodnych.

Dane techniczne akumulatorowej wiertarki kątowej Makita DDA460

Napięcie zasilania36 V (2 x 18 V)
Typ akumulatorówLi-Ion
Obsługiwane akumulatory1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 i 6.0 Ah
Obroty na biegu jałowym I/II bieg0-350/0-1400 min-1
Zakres mocowania uchwytu wiertarskiego2-13 mm
Maks. średnica wiercenia w drewnie wiertłami (I/II bieg)50/50 mm
Maks. średnica wiercenia w drewnie sednikami do drewna (I/II bieg)118/65 mm
Maks. średnica wiercenia w drewnie otwornicami (I/II bieg)159/105 mm
Wymiary (długość całkowita):608 mm
Waga (EPTA):5,7-6,4 kg

pins

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments