TEST BEZPRZEWODOWEJ PILARKI TARCZOWEJ MAKITA DHS900

Wprowadzając do swojej oferty akumulatorową pilarkę DHS900, Makita mocnym krokiem wkracza w segment 235 mm zarezerwowany dotąd dla tego typu urządzeń przewodowych o mocy 1800-2200 W. Możliwości robocze nowego elektronarzędzia Makity wnikliwie sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

W pilarce tarczowej DHS900 japoński producent zastosował akumulatorowe zasilanie litowo-jonowe 2 x 18 V (36 V), które wprowadził na rynek w 2016 r. Umożliwiło ono w sposób ekonomiczny i bardzo korzystny dla użytkowników akumulatorowego sprzętu Makity klasy 18 V ponad 2-krotne zwiększenie jego mocy.

Wtedy właśnie swoją premierę rynkową miała pilarka tarczowa Makita DHS710 przystosowana do cięcia tarczami o średnicy 190 mm i oferująca głębokość cięcia 68,5 mm. Testowana przez nas nowa pilarka tarczowa DHS900 znacznie przesuwa te granice, gdyż stosuje się w niej tarcze o średnicy 235 mm, które pozwalają na wykonanie cięć o maksymalnej głębokości 85 mm. Co więcej, jest ona pierwszą na świecie akumulatorową pilarką tarczową w klasie 235 mm.

 

W tym miejscu należy zapytać, co umożliwiło konstruktorom z Makity tak znaczne zwiększenie możliwości obróbczych pilarki DHS900 w porównaniu z poprzednim modelem DHS710 o takim samym zasilaniu dwoma akumulatorami Li-Ion o napięciu 18 V. Po pierwsze, nowej generacji wysokosprawny bezszczotkowy silnik typu BLDC, a po drugie, zaawansowana elektronika mikroprocesorowa, która steruje pracą pilarki. Wykorzystuje ona m.in. Automatic Torque Drive Technology (technologia ADT) automatycznie dostosowującą prędkość oraz moment obrotowy do chwilowego zapotrzebowania elektronarzędzia podczas pracy. Pilarka Makita działa więc w dwóch trybach: albo wysokiej prędkości, albo wysokiego momentu. Jeśli opór ciętego materiału jest mały, elektronika włącza tryb dużej prędkości obrotowej. Ponieważ drewno – jak wiadomo – to materiał bardzo niejednorodny pod względem twardości, do jego efektywnego cięcia, oprócz wysokich obrotów, potrzeba dużej siły. Makita DHS900 aplikuje ją tam, gdzie tarcza natrafia na większy opór (np. podczas cięcia sęków czy twardego drewna), przełączając automatycznie pomiędzy trybami pracy. Dzięki temu tnie efektywniej i do tego oszczędza energię akumulatorów niepotrzebnie zużywaną do generowania dużego momentu tam, gdzie nie jest on potrzebny. O aktualnie działającym trybie informuje operatora dioda znajdująca się obok dwóch wskaźników poziomu naładowania akumulatorów. Jeśli świeci na zielono, pilarka pracuje w trybie wysokiego momentu. Jeżeli zaś nie świeci – w trybie wysokiej prędkości. Dioda sygnalizuje też nadmierne przeciążenie sprzętu, migając w takim wypadku na zielono. Natomiast gdy przeciążenie jest zbyt wysokie, elektronika pilarki wyłącza ją, chroniąc silnik i ogniwa Li-Ion akumulatorów przed negatywnymi skutkami ich przegrzania. Jak już wspominaliśmy, do zasilania pilarki możemy zastosować dwa systemowe akumulatory litowo-jonowe akumulatory Makity o napięciu 18 V i pojemnościach 1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah.


Pod względem budowy Makita DHS900, to klasycznie skonstruowana pilarka tarczowa. Jej silnik bezszczotkowy generuje 4500 obr./min na biegu jałowym. Gdy porównamy ją z odpowiednikami przewodowymi, to okazuje się, że obroty obu rodzajów pilarek są identyczne. Do tego DHS900 oferuje ich stabilizację pod zmiennym obciążeniem i wspomnianą optymalizację przez Automatic Torque Drive Technology. Elektronika pilarki dba też o łagodny jej rozruch.

 

Jak już wspominaliśmy, w testowanej pilarce Makita DHS900 stosuje się tarcze o średnicy 235 mm (wewnętrzny otwór montażowy – 30 mm) przeznaczone do cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych. Urządzenie wyposażono w regulacje głębokości cięcia od 0 do 85 mm i jego skosu w pionie w zakresie 0-60° z przełączalnymi blokadami do szybkiej nastawy kątów 22,5°, 45° i 60°. Testowany sprzęt oferuje maksymalną głębokość cięcia prostopadłego wynoszącą 85 mm, zaś w przypadku kątów 45° i 60° – odpowiednio 61 i 44 mm. Możliwość cięcia pod kątem 60° to kolejna ważna cecha pilarki

Makita DHS900. Większość dostępnych modeli klasy 235 mm zasilanych z gniazdka oferuje standardową wartość 45°. Możliwość wykonania cięcia pod kątem 60° rozszerza pole zastosowań bezprzewodowej pilarki Makita DHS900 o budownictwo drewniane i dekarstwo. Natomiast akumulatorowe zasilanie znacznie ułatwia jej użycie na placach budów, eliminując m.in. korzystanie z agregatów prądotwórczych czy niedogodności powodowanych przez przewody zasilające, brak zasilania sieciowego itp.

 

Testowana pilarka tarczowa Makita DHS900, jak przystało na profesjonalny sprzęt, oferuje najwyższą jakość i solidność wykonania. Ma ona podwyższoną odporność na pył i wilgoć (Extreme Protection Technology, w skrócie – XPT), a jej stopę odlano ciśnieniowo ze stopu aluminiowego. Co ważne, w stopie znajdują się prowadzenia z mimośrodowymi kasownikami luzów służące do cięcia pilarką Makita DHS900 za pomocą szyn prowadzących. Do ich stosowania nie musimy więc używać adapterów pośredniczących. Stopa została też wyposażona w dwie suwakowe blokady zabezpieczające przed przewróceniem się urządzenia znajdującego się na szynie w przypadku jego ustawienia do cięcia kątowego. Można w niej także zamontować prowadnicę równoległą w wypadku możliwości wykorzystania prostej krawędzi obrabianego materiału do precyzowania operacji cięcia.


Ważnym aspektem każdej pilarki tarczowej jest bezpieczeństwo pracy. Aby zwiększyć jego poziom ponad standard spotykany najczęściej na rynku, Makita zastosowała w pilarce DHS900 elektryczny hamulec tarczy. Jej górna (stała) osłona i dolna (ruchoma) została wykonana z lekkiego i wytrzymałego stopu magnezowego. W górnej osłonie znajdziemy kruciec do podłączenia węża odkurzacza przemysłowego. Rękojeści główną i pomocniczą pokryto miękką wykładziną antypoślizgową. Co ważne, rękojeść pomocniczą przesunięto w lewą stronę, dzięki temu użytkownik dłonią nie zasłania sobie linii cięcia. Włącznik zaś ma wygodnie usytuowany przycisk blokady, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu maszyny. W uzyskaniu wysokiej dokładności cięcia i zachowaniu właściwego jego kierunku pomagają skale głębokości i skosu cięcia oraz dwie diody oświetlające jego linię oraz nadmuch usuwający z niej wióry i pył.


Współpraca pilarki Makita DHS900 z odkurzaczami przemysłowymi nie została ograniczona tylko do możliwości podłączenia do niej węża odsysającego. Zastosowano w niej bowiem Auto-start Wireless System (AWS). Jak już wiele razy informowaliśmy, umożliwia on za pomocą technologii Bluetooth 4.1 zdalne uruchamianie i wyłączanie odkurzaczy bezprzewodowych Makita DVC864L, DVC154, DVC265 i DVC665 lub dowolnego przewodowego produkowanego przez japońską firmę oraz większości pozostałych odkurzaczy sieciowych wyposażonych w tzw. gniazdo zanikowe. Do współpracy z odkurzaczami przewodowymi służy adapter Makita WUT02 wyposażony w kabel służący do podłączenia go do ich gniazdka elektrycznego. Tak jak akumulatorowe elektronarzędzia Makity z systemem AWS ma on elektroniczny moduł, który montuje się w gnieździe jego układu łączności bezprzewodowej. Żeby elektronarzędzia mogły współpracować z adapterem WUT02, a w konsekwencji z odkurzaczami, należy je z nim sparować. Zaś aby możliwe było uruchamianie i wyłączanie odkurzacza elektronarzędziami Makity z systemem AWS, należy ustawić w nim tryb auto. Jak łatwo domyśleć się, adapter WUT02 imituje działanie elektronarzędzia przewodowego podłączonego kablem do odkurzacza. Dzięki temu system AWS aktywuje lub dezaktywuje automatykę uruchamiania/zatrzymywania odkurzaczy przemysłowych. Inaczej

mówiąc: włącza i wyłącza odkurzacz za pośrednictwem elektronarzędzia. Współpraca odkurzaczy przemysłowych z elektronarzędziami bezprzewodowymi Makita wyposażonymi w system AWS niczym więc nie różni się od analogicznej współpracy sprzętu przewodowego.

Wyniki redakcyjnych testów

Akumulatorową pilarkę tarczową Makita DHS900 zasilaną dwoma akumulatorami Li-ion 18 V/5.0 Ah postanowiliśmy sprawdzić w operacjach wykonywanych w budownictwie drewnianym. Zastosowaliśmy w niej tarczę Makita Efficut 235 x 2,2 x 30 mm z 24 węglikowymi zębami o kącie natarcia wynoszącym 20°, przeznaczoną do cięcia drewna litego. Informujemy, że znajduje się ona na standardowym wyposażeniu pilarki. Redakcyjne testy rozpoczęliśmy od wyrównania elementów z liściastej sklejki budowlanej o przekroju 3,7 x 66 cm, uzyskując wysoką dokładność i efektywność cięcia prostopadłego (9,68 s) z użyciem szyny prowadzącej. Następnie te same elementy z budowlanej sklejki liściastej przecinaliśmy pod kątem 22,5° (przekrój cięcia 4 x 66 cm). W teście tym również wykorzystaliśmy szynę prowadzącą. Zadanie to wykonaliśmy jeszcze szybciej, bo w 5,64 s. Było to niewątpliwie wynikiem zastosowania większego posuwu, jak też dużego zapasu mocy pilarki. W trzecim teście znacznie zwiększyliśmy wymiary obrabianych elementów, przecinając 3 grube belki sosnowe o łącznym przekroju cięcia 40 x 7,5 cm z użyciem szyny prowadzącej. Operację tę przeprowadziliśmy w 4,28 s. Zachęceni bardzo dobrym wynikiem tej próby postanowiliśmy przeciąć twarde i grube belki modrzewiowe. Najpierw dokonaliśmy wzdłużnego rozcięcia jednej z nich (przekrój cięcia – 7 x 60 cm) z użyciem prowadnicy równoległej. Wykonanie tego zadania trwało 8,80 s. W kolejnym teście pod kątem 30° poprzecznie przecięliśmy trzy belki modrzewiowe o łącznym przekroju 8 x 45 cm. Wykorzystaliśmy do tego też prowadnicę równoległą. Próba ta trwała 9,88 s.


Gdy zanalizowaliśmy czasy operacji testowych i porównaliśmy z uzyskanymi w testach przewodowych pilarek tej samej klasy 235 mm, to okazuje się, że akumulatorowa pilarka tarczowa Makita DHS900 ustanawia nowe wysokie standardy efektywności pracy dla tego typu sprzętu. Do tego, m.in. dzięki współpracy z szynami prowadzącymi, można uzyskać nią wysoką dokładność liniową i wymiarową przecinanych elementów.

 

Naszym zdaniem, akumulatorowa pilarka Makita DHS900 to elektronarzędzie zapewniające najwyższą wydajność oraz jakość obróbki i pod żadnym względem nieustępujące profesjonalnym tego typu urządzeniom przewodowym klasy 235 mm z najwyższej półki jakościowej. Testowana pilarka spełnia najsurowsze wymagania bezpieczeństwa dotyczące tego typu sprzętu i kryje w sobie wysoce zaawansowane rozwiązania techniczne zwiększające wydajność i pozwalające oszczędzać energię zasilających ją akumulatorów.

pins

 

Dane techniczne akumulatorowej pilarki tarczowej Makita DHS900

Napięcie zasilania 2 x 18 V (36 V)
Obroty 4500/min
Głębokość cięcia 90°/45°/60° 85/61/44 mm
Średnica zewnętrzna/wewnętrzna piły tarczowej 235/30 mm
Typ akumulatorów/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah
Waga wg EPTA w zależności od zastosowanych akumulatorów 5,3-6,0kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar