TEST BEZPRZEWODOWEJ PILARKI SZABLASTEJ GRAPHITE 58G017 ENERGY+

GRAPHITE 58G017 ENERGY+ to lekka akumulatorowa pilarka szablasta przeznaczona dla majsterkowiczów. Przetniemy nią nie tylko stalowy pręt, płaskownik czy profil zamknięty, ale też skrócimy deskę czy obetniemy gałęzie drzew w przydomowym ogrodzie. Jej możliwości robocze sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

Bezprzewodowa pilarka szablasta GRAPHITE 58G017 ENERGY+ ma zasilanie 18-woltowe. Wyposażono ją w 2-polowy silnik prądu stałego, który za pośrednictwem przekładni porusza brzeszczot z częstotliwością 0–3000 min-1 (długość skoku – 22 mm). Jest on umieszczony prostopadle do linii cięcia. W urządzeniu

zastosowano przekładnię kątową, która współpracuje z mechanizmem zamieniającym obroty silnika na ruch posuwisto-zwrotny (suwy) brzeszczotu. Szybkość cięcia regulowana jest elektronicznie. Służy do tego główny włącznik spustowy. GRAPHITEm 58G017 ENERGY+ przetniemy elementy drewniane o grubości do 60 mm, zaś stalowe – do 6 mm. W przedniej części urządzenia mamy metalową stopkę oporową pozwalającą na dociskanie go do obrabianych materiałów, co zwiększa skuteczność i dokładność pracy. W testowanej „tygrysicy” akumulatorowej zastosowano beznarzędziowe mocowanie brzeszczotów. Podczas montażu odchylamy więc dźwignię znajdującą się za stopką oporową, wsuwamy brzeszczot w gniazdo uchwytu i następnie zwalniamy ją. Brzeszczoty można montować dwojako: albo zębami do dołu, albo do góry. Ich demontaż odbywa się analogicznie – wystarczy odchylić wspomnianą dźwignię i wyjąć ostrze. Jak widać, wymiana akcesoriów odbywa się komfortowo i sprawnie.

Akumulatorowa pilarka szablasta GRAPHITE 58G017 ENERGY+ ma lekką i ergonomiczną konstrukcję – niewielkie wymiary i masę (1,85 kg z baterią). Jest więc urządzeniem kompaktowym. Wyposażono ją w wygodny w trzymaniu uchwyt typu „D”. Wszystkie części chwytne testowanego GRAPHITE’a pokryto miękką antypoślizgową wykładziną.
Testowana pilarka szablasta GRAPHITE 58G017 ENERGY+, jak jej nazwa wskazuje, należy do systemu Energy+. Oznacza to, że zasilana jest z systemowych 18-woltowych akumulatorów litowo-jonowych Energy+ o pojemności 2.0 lub 4.0 Ah. Jak już wiele razy informowaliśmy, akumulatory Li-Ion systemu ENERGY+ zabezpieczone są elektronicznie przed przegrzaniem (przeciążeniem) i nadmiernym rozładowaniem oraz tzw. przeładowaniem oraz wyposażone we wskaźnik poziomu naładowania.
Podczas redakcyjnych testów pilarkę szablastą GRAPHITE 58G017 ENERGY+ zasilaliśmy systemowym litowo-jonowym akumulatorem ENERGY+ o napięciu 18 V i pojemności 4.0 Ah. W pierwszej próbie przecinaliśmy belkę sosnową (przekrój cięcia – 5,3 x 11,2 cm) za pomocą brzeszczotu do drewna znajdującego się w wyposażeniu testowanej pilarki. Operacja zajęła nam 22,88 s. W drugiej próbie brzeszczotem bimetalowym do stali skróciliśmy profil stalowy 20 x 40 mm (grubość ścianki – 2 mm) w czasie w 16,61 s (wynik godny odnotowania). Podczas przeprowadzonych prób testowych „tygrysica” GRAPHITE 58G017 pokazała, że szybko radzi sobie z zadaniami trudnymi dla akumulatorowych pilarek szablastych. Pracowała konsekwentnie i stabilnie.

 

 

Redakcyjne testy pokazały, że pilarka szablasta GRAPHITE 58G017 ENERGY+ sprawdzi się w cięciu zróżnicowanej gamy materiałów, w tym twardych jak stal konstrukcyjna. Jest przy tym urządzeniem bardzo prostym i przyjaznym w obsłudze.
pins

 

 

Dane techniczne pilarki szablastej GRAPHITE 58G017 ENERGY+

Napięcie zasilania 18 V
Zasilanie akumulator Li-Ion ENERGY+ 18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Czas ładowania akumulatora 2.0/4.0 Ah 60/120 min
Częstotliwość suwów 0-3000/min
Skok brzeszczotu 22 mm
Maks głębokość cięcia w drewnie/stali 60/6 mm
Waga z baterią 1,85 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar