TEST BEZPRZEWODOWEGO KLUCZA UDAROWEGO BOSCH GDS 18V-400 PROFESSIONAL

Akumulatorowy klucz udarowy Bosch GDS 18V-400 Professional to urządzenie o podwyższonej żywotności, generujące wysoki moment obrotowy wynoszący 400 Nm. Możemy więc nim montować oraz demontować śruby do M20 i w znacznym stopniu usprawnić prace serwisowe oraz montażowe.

W akumulatorowym kluczu GDS 18V-400 Professional Bosch zastosował wysokosprawny silnik bezszczotkowy. Jego pracę kontroluje elektronika sterująca. Jej funkcje to m.in. regulacja szybkości pracy i wielkości momentu obrotowego za pomocą włącznika spustowego. Narzędzie generuje obroty 0-2500/min i udary styczne 0-3700/min. Maksymalny moment 400 Nm osiągany jest przez nie w momencie wytworzenia udarów o częstotliwości zbliżonej do maksymalnej. Kluczem więc możemy obsługiwać połączenia

gwintowane do M20.

Bardzo ważną funkcją elektroniki testowanego sprzętu jest ABR (AUTO BOLT RELEASE). Zatrzymuje on automatycznie wrzeciono klucza zaraz po poluzowaniu udarowym śruby/nakrętki. Dzięki temu nie dochodzi do niekontrolowanego wymontowania tych łączników, które bardzo często skutkuje ich zagubieniem, wpadnięciem w miejsce trudno dostępne (np. w zakamarek silnika auta) lub upadkiem z wysokości, co z kolei może spowodować groźny wypadek w pracy. Ponowne włączenie klucza uruchamia lewe obroty i pozwala na w pełni kontrolowane, bezudarowe (płynne) wykręcenie śruby lub nakrętki. Funkcja ABR znacznie ułatwia operacje demontażowe oraz zwiększa ich bezpieczeństwo i – jak łatwo domyśleć się – działa wyłącznie podczas pracy w lewo. Do jej włączania/wyłączania służy przycisk znajdujący się w dolnej części rękojeści na mocowaniu akumulatora.

W boschowskim kluczu zastosowano kowadełkowy mechanizm udarowy i elektryczny hamulec, który zatrzymuje wrzeciono natychmiast po wyłączeniu zasilania. Kierunek obrotów i udarów zmienia się przełącznikiem suwakowym w rękojeści. Zaś nasadki udarowe mocuje się na kwadratowym zabieraku 1/2” wyposażonym w otwór na bolec blokujący oraz w czołowy pierścień cierny służący do przytrzymywania tych akcesoriów.

Konstruując klucz udarowy GDS 18V-400 Professional, boschowscy inżynierowie specjalnie zadbali o jego trwałość. Sprzęt ma włącznik główny o 2-krotnie podwyższonej żywotności, co jest konsekwencją zastosowania przewodu do przekazywania sygnału, a nie do przewodzenia prądu. Z kolei specjalny radiator pozwala na wydajne rozpraszanie ciepła powstającego na stykach z akumulatorem. Umożliwia to pracę bez przerw dzięki obniżeniu temperatury złącza akumulatora do 49°C z 68-75°C (wartości charakterystyczne dla większości tego rodzaju elektronarzędzi). W kluczu Bosch GDS 18V-400 Professional zmodyfikowano także kształt młotka służącego do wytwarzania udarów w mechanizmie kowadełkowym, zwiększając przez to jego trwałość. Kolejnym ważnym usprawnieniem jest wzmocnienie mechaniczne obudowy klucza wykonanej z tworzywa sztucznego. Zastosowano w niej gęstsze ożebrowanie wewnętrzne, co obniżyło luzy montażowe i zwiększyło stabilność zamocowania komponentów. Oprócz tych rozwiązań, mamy także aluminiową obudowę kowadełkowego mechanizmu udarowego oraz praktycznie bezobsługowy i trwały silnik bezszczotkowy. Bosch także zadbał o obniżenie kosztu napraw klucza GDS 18V-400 Professional. Np. każdą część mechanizmu kowadełkowego można oddzielnie wymienić, zaś awaria włącznika nie pociąga za sobą konieczności wymiany całej elektroniki. Jak wiadomo, jednym z pozytywnych skutków obniżenia kosztów napraw jest też wydłużenie czasu życia narzędzia.

Testowany klucz udarowy GDS 18V-400 Professional, tak jak inne akumulatorowe elektronarzędzia Bosch, korzysta z wydajnych źródeł zasilania należących do Flexible Power System. Możemy w nim zamontować systemowe akumulatory Li-Ion 18 V z linii GBA i ProCORE. Przypomnijmy, że w boschowskich akumulatorach zastosowano wysokiej jakości ogniwa Li-Ion, jak też systemy aktywnego chłodzenia COOLPACK czy ECP (Electronic Cell Protection) zapewniające pełną ochronę ogniw przed nadmiernym przeciążeniem w czasie pracy, głębokim rozładowaniem i przeładowaniem w trakcie napełniania energią. O poziomie naładowania boschowskich akumulatorów informują wskaźniki diodowe.

Większość powierzchni obudowy GDS 18V-400 Professional pokryto przyjemnym w dotyku miękkim materiałem Softgrip pochłaniającym wibracje. Klucz ma kompaktowe wymiary (długość tylko 172 mm) i perfekcyjne wyważenie. Jego waga jest też niska i z akumulatorem GBA o pojemności 5,0 Ah wynosi 1,85 kg (bez akumulatora – 1,25 kg). Narzędziem więc łatwo jest operować. Do tego pracę w zaciemnionych przestrzeniach uławia dioda LED, skutecznie oświetlająca miejsce wkręcania/wykręcania śrub. Nadmieniamy, że

w dolnej części rękojeści znajduje się hak do zawieszania narzędzia, który można zdemontować, jeśli nie jest potrzebny.

Wyniki redakcyjnych testów akumulatorowego klucza udarowego Bosch GDS 18V-400 Professional

Przeprowadzaliśmy je podczas serwisu aut osobowych i ciągników rolniczych, a także montażowych prac budowlanych i ciesielskich. W trakcie prób testowych montowaliśmy i demontowaliśmy śruby o rozmiarach M10, M16, M18 i M20, śruby do betonu, kotwy oraz wkręt ciesielski 10 x 300 mm (wyniki testów podaje zamieszczona w artykule tabela).

Redakcyjne testy akumulatorowego klucza udarowego Bosch GDS 18V-400 Professional pokazały, że jest elektronarzędziem, którym wykonamy bardzo sprawnie zróżnicowany wachlarz operacji montażowych i demontażowych. Testowany sprzęt sprawdzi się zarówno w serwisach mechanicznych, samochodowych (w tym także oponiarskich) oraz maszyn rolniczych, jak i w pracach budowlanych, instalatorskich, ciesielskich, energetycznych. Z jego zalet skorzystają mechanicy pojazdów i maszyn, monterzy regałów magazynowych, urządzeń drogowych (np. oznakowania czy barierek), rusztowań, silosów czy turbin wiatrowych, a także pracownicy działów utrzymania ruchu, przemysłu stoczniowego itd.

Dane techniczne klucza udarowego Bosch GDS 18V-400 Professional

Napięcie zasilania18 V
Prędkość obrotowa na biegu jałowym2500 min-1
Częstotliwość udarów na biegu jałowym3700 min-1
Maksymalny moment obrotowy400 Nm
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowychdo M20
Rodzaj akumulatoraLi-Ion 18 V z linii Bosch GBA lub ProCORE
Zalecany akumulator przez producentaGBA 18 V/5.0 Ah
Waga bez/z akumulatorem GBA 18V/5.0 Ah1,25/1,85 kg

Wyniki testów klucza udarowego Bosch GDS 18V-1050 H Professional

Rodzaj i rozmiar śrubyRodzaj pracRodzaj operacjiZastosowanie ABRCzas operacji
metryczna M10mechanicznedemontaż+0,80 s
metryczna M16mechanicznedemontaż+2,92 s
metryczna M18mechanicznedemontaż+2,60 s
metryczna M10mechanicznemontażnd*0,96 s
metryczna M16mechanicznemontażnd1,08 s
metryczna M18mechanicznemontażnd1,80 s
Śruba 10 x 75 mm w betonie C20budowlanemontażnd3,04 s
Kotwa 14 mm w betonie C20budowlanemontażnd3,08 s
metryczna M16budowlanemontażnd3,36 s
metryczna M20budowlanemontażnd1,26 s
Wkręt 10 x 300 mm w belce sosnowejciesielskiemontażnd32,76 s

* Nie dotyczy

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments