TEST AKUMULATOROWYCH GWOŹDZIAREK HIKOKI NR1890DBCL i NR1890DBRL

W ofercie HiKOKI znajdują się akumulatorowe gwoździarki HiKOKI NR1890DBCL i NR1890DBRL. Zastosowano w nich innowacyjny mechanizm wbijania gwoździ. Dzięki temu testowane narzędzia HiKOKI z powodzeniem zastępują uciążliwe w pracy i obsłudze gwoździarki gazowe oraz pneumatyczne.

 

Bezprzewodowe gwoździarki HiKOKI NR1890DBCL i NR1890DBRL to narzędzia o stosunkowo niewielkich wymiarach i masie. Oferują wszystkie funkcjonalności gwoździarek pneumatycznych i gazowych. Przystosowano je do wbijania gwoździ z główką D (NR1890DBCL) i okrągłą (NR1890DBRL) o średnicach 2,9 mm i długości od 50 do 90 mm. Gwoździe są automatycznie podawane do głowicy z magazynka o pojemności do 47 sztuk (NR1890DBCL) lub 37 NR1890DBRL. Ponieważ magazynek jest ustawiony pod

kątem do osi narzędzia, dużo łatwiejsza jest praca w trudno dostępnych miejscach. Jego obsługa jest beznarzędziowa i umożliwia szybkie ładowanie gwoździ i ich wyjmowanie.

 

Sterowanie pracą testowanych akumulatorowych gwoździarek HiKOKI NR1890DBCL i NR1890DBRL sprowadza się do ich włączenia przyciskiem znajdującym się na panelu sterowania i wybrania jednego z dwóch trybów pracy: wbijanie pojedyncze lub seryjnie. Służą do tego oddzielne przyciski funkcyjne oznaczone intuicyjnie zrozumiałymi ikonami jednego gwoździa (wbijanie pojedyncze) i trzech gwoździ (seryjne). O dokonanym wyborze informuje też znajdująca się na panelu sterowania dioda LED, która świeci ciągle w przypadku trybu wbijania pojedynczego lub miga w wypadku seryjnego. Wbijanie w trybie pojedynczym wykonuje się przez wciśnięcie włącznika spustowego. Natomiast w trybie seryjnym wyłącznie dociska się tzw. nosek urządzenia do łączonego elementu, przy czym włącznik spustowy musi być wciśnięty. Głębokość wbijania ustawia się śrubą regulacyjną znajdującą się we wspomnianym nosku. Gwoździarki wyposażone są w mechaniczne zabezpieczenie przed strzałem w powietrze. Możemy nimi więc wbijać gwoździe tylko w przypadku dociśnięcia noska do łączonych elementów drewnianych. Zastosowano w nich również wyłącznik bezpieczeństwa znajdujący na rękojeści urządzeń. Uniemożliwia on wbijanie w przypadku, kiedy urządzenie jest gotowe do pracy, czyli włączone. Wspomniane rozwiązania zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa pracy.

Jak już wspominaliśmy, w gwoździarkach HiKOKI NR1890DBCL i NR1890DBRL zastosowano innowacyjne rozwiązanie mechanizmu wbijającego gwoździe, który wykorzystuje energię zawartą w sprężonym powietrzu. Bijak uderzający w gwóźdź zakończony jest na drugim swoim końcu tłokiem poruszającym się w cylindrze połączonym z komorą. Skrótowo element ten nazwaliśmy bijako-tłokiem. W hermetycznym układzie bijako-tłok, cylinder i komora znajduje się sprężone powietrze. Zaś mechanizm wbijający gwoździe wykorzystuje zasadę działania poduszki powietrznej. W pierwszej fazie działania bijako-tłok zwiększa ciśnienie pierwotnie sprężonego powietrza przez ruch tłoka w kierunku komory. Natomiast w drugiej fazie działania mechanizmu następuje zwolnienie zablokowanego w tej pozycji bijako-tłoka. Powoduje to rozprężenie poduszki powietrznej, która wprawia bijako-tłok w bardzo szybki ruch w stronę przeciwną zakończony uderzeniem w główkę gwoździa, czego skutkiem jest jego wbicie. Proces ten jest bardzo gwałtowny, tj. przebiega bardzo szybko, trwa ułamki sekundy. Aby móc cyklicznie wykorzystywać energię oddawaną przez poduszkę powietrzną w wyniku procesu jej rozprężania, bijako-tłok ma napęd. Jego zadaniem jest cykliczne zwiększanie stopnia sprężenia poduszki powietrznej hermetycznie zamkniętej we wspomnianym układzie. Odbywa się to przez przemieszczenie tłoka w cylindrze w kierunku przeciwnym do wbijania. W gwoździarkach HiKOKI NR1890DBCL i NR1890DBRL bijako-tłok napędza silnik bezszczotkowy za pośrednictwem prostego mechanizmu zębatkowego. Jednostka napędowa pracuje bardzo precyzyjnie i szybko w krótkich interwałach czasowych, gdyż gwoździarkami możemy wbijać 1,5–2 gwoździe na sekundę. Osiągnięto to dzięki wykorzystaniu zaawansowanego sterowania elektronicznego silnika bezszczotkowego i efektywnego 18-woltowego, systemowego zasilania z baterii Li-Ion, co oznacza, że w testowanych gwoździarkach można stosować wszystkie litowo-jonowe akumulatory HiKOKI o napięciu 18 V o pojemnościach 1.5, 2.0, 2.5, 3.0, 4.0, 5.0 i 6.0 A oraz 2-napięciowe Multi-Volt 18/36 V o pojemnościach 5.0/2.5 Ah i 8.0/4.0 Ah. Na jednym cyklu pracy akumulatora o pojemności 6.0 Ah gwoździarkami HiKOKI wbijemy do 780 gwoździ. W przypadku pojemności 5.0 Ah ta liczba wynosi 700, zaś

3.0 Ah – 400.

Podczas redakcyjnych testów gwoździarek HiKOKI NR1890DBCL i NR1890DBRL mocowaliśmy elementy drewniane wykorzystywane do budowy domów drewnianych i prac dekarskich. Sprawdzaliśmy jakość i efektywność montażu pojedynczego i seryjnego. Najpierw z użyciem modelu HiKOKI NR1890DBRL zamocowaliśmy płytę OSB o grubości 1,75 cm do belki sosnowej z użyciem gwoździa 2,9 x 62 mm. Dzięki dokładnemu ustawieniu głębokości wbijania uzyskaliśmy wysoką jakość montażu. Następnie z użyciem gwoździ 2,9 x 88 mm zmontowaliśmy dwie krokwie sosnowe o grubości 5 cm. W ich przypadku sprawdziliśmy też możliwości seryjnego wbijania. W drugiej próbie uzyskaliśmy te same rezultaty, czyli wysoką jakość montażu i 100-proc. powtarzalność głębokości wbijania. Następnie te same elementy mocowaliśmy gwoździarką HiKOKI NR1890DBCL z użyciem gwoździ 3 x 88 mm ryflowanych i gładkich. Osiągnęliśmy dokładnie takie same rezultaty, co w przypadku modelu HiKOKI NR1890DBRL zarówno w trybie pojedynczego wbijania, jak i seryjnego.

Redakcyjne testy pokazały, że zastosowany w gwoździarkach HiKOKI NR1890DBCL i NR1890DBRL mechanizm pneumatyczny pracuje czysto i ekologicznie oraz praktycznie bezodrzutowo. Nie powoduje nadmiernego hałasu i nie wydziela spalin jak gwoździarki gazowe. Testowanymi urządzeniami HiKOKI pracuje się szybko i wygodnie. Wprawny operator może nimi osiągnąć wysoką dokładność i efektywność montażu.
Reasumując, akumulatorowe gwoździarki HiKOKI NR1890DBCL i NR1890DBRL znacznie usprawniają montaż elementów drewnianych podczas wznoszenia konstrukcji drewnianych: dachów, domów szkieletowych, altan, ogrodzeń itd. Urządzenia te także, co bardzo ważne, w porównaniu do gwoździarek pneumatycznych i gazowych znacznie obniżają koszty prac montażowych.

pins

Dane techniczne akumulatorowych gwoździarek HiKOKI NR1890DBCL i NR1890DBRL

Model NR1890DBCL NR1890DBRL
Zasada działania poduszka powietrzna poduszka powietrzna
Rodzaj obsługiwanych gwoździ z główką D z główką okrągłą
Długość/średnica gwoździ 50-90/2,9 mm 50-90/2,9 mm
Szybkość wbijania 1,5-2 gwoździ/s 1,5-2 gwoździ/s
Pojemność magazynka 47 gwoździ 37 gwoździ
Tryby pracy wbijanie seryjne i pojedyncze wbijanie seryjne i pojedyncze
Napięcie zasilania 18 V 18 V
Wymiary (wys. x dł. x szer.) 342 x 309 x 127 mm 342 x 342 x 137 mm
Waga z akumulatorami 4,8 kg z BSL1860/BSL1850 lub 4,5 kg z BSL1830C 4,9 kg z BSL1850

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar