TEST AKUMULATOROWO-HYDRAULICZNYCH NOŻYC DO KABLI MILWAUKEE M18 HCC-201C

Akumulatorowo-hydrauliczne nożyce do kabli M18 HCC-201C są w ofercie marki Milwaukee, gdzie znajduje się wiele specjalistycznych narzędzi bezprzewodowych.

 

Do cięcia kabli energetycznych z rdzeniem stalowym (typu ACSR i ACSS) i elektrycznych (wielożyłowych) – miedzianych i aluminiowych – wykorzystuje się przeważnie ręczne nożyce. Do przewodów o mniejszych średnicach stosuje się szczypce niewiele większe od klasycznych kombinerek, zaś do większych – dwuręczne obcinaki z długimi rękojeściami w celu multiplikacji aplikowanej siły. W obu przypadkach do pracy potrzebna jest siła pochodząca z dłoni lub rąk użytkownika i odpowiednia ilość miejsca, aby można było zastosować te narzędzia. Akumulatorowo-hydrauliczne nożyce do kabli Milwaukee® M18 HCC-201C skonstruowano po

to, aby zautomatyzować obróbkę kabli i ulżyć elektrykom oraz elektromonterom w ich codziennej pracy, umożliwić wykonywanie cięć w miejscach trudno dostępnych oraz z dala od źródeł zasilania sieciowego. Jak wiadomo, linie energetyczne często buduje się w dużej odległości od zabudowań, dlatego używanie narzędzi przewodowych jest kłopotliwe, bo do ich pracy potrzebny jest agregat prądotwórczy, który w aucie serwisowym zajmuje dużo miejsca.

Milwaukee_M18HCC-4

Elementem wykonawczym akumulatorowo-hydraulicznych nożyc do kabli Milwaukee® M18 HCC-201C są szczęki tnące. Obie wprawiane są w ruch siłownikiem hydraulicznym FORCE LOGIC™, który z kolei napędza silnik. W Milwaukee® M18 HCC-201C zastosowano nowoczesną jednostkę bezszczotkową POWERSTATE™, o której nie raz pisaliśmy w „Gazecie Narzędziowej” i na portalnarzedzi.pl, więc nie będziemy tu jej omawiali. Sprzęt obsługuje się bardzo łatwo – wciska się włącznik znajdujący się na końcu rękojeści szyjkowej, która jednocześnie stanowi osłonę tłoka mechanizmu hydraulicznego. Po wykonaniu cięcia szczęki cofają się (otwierają) automatycznie. Wtedy możemy zwolnić włącznik. W przypadku, gdy musimy przerwać cięcie na skutek jakiś zakłóceń, np. z powodu wyczerpania się akumulatora, używamy przycisku cofającego szczęki (de facto tłok mechanizmu hydraulicznego). Znajduje się on na boku szyjkowej rękojeści.
Szczęki tnące mają odpowiednią geometrię, która zapewnia czyste cięcie bez uszkodzeń. Można je obracać o 350°, co pozwala dostosować ich pozycję do wymagań operacji i pracować nożycami w ciasnych miejscach. Ostrza szczęk są wymienne. Nie musimy więc po ich stępieniu wymieniać całych szczęk, a jedynie elementy biorące bezpośredni udział w cięciu. Sama wymiana jest prosta i polega na poluzowaniu czterech śrub i demontażu dwóch stępionych ostrzy oraz na założeniu ostrych i ponownym dokręceniu śrub.

Milwaukee_M18HCC-3

Nożyce czerpią energię z systemowych akumulatorów Milwaukee® REDLITHIUM-ION™ 18 V. Na wyposażeniu testowanego narzędzia była litowo-jonowa bateria o napięciu 18 V i pojemności 2,0 Ah oraz mająca wskaźnik poziomu naładowania. Pracą nożyc i baterii steruje elektronika REDLINK™. Jej funkcje to m.in. optymalizacja poboru prądu, ochrona antyprzeciążeniowa baterii i elektronarzędzia oraz zabezpieczenie ogniw Li-Ion akumulatora przed nadmiernym rozładowaniem.

Milwaukee_M18HCC-1

Milwaukee® podaje, że wykorzystując akumulator REDLITHIUM-ION™ 18 V/2.0 Ah, testowanymi nożycami do jego pełnego rozładowania przetniemy ponad 250 razy kabel 477 ACSR. Warto zwrócić uwagę, że Milwaukee® M18 HCC-201C jest urządzeniem dobrze wyważonym i ergonomicznym – wszystkie powierzchnie chwytne pokryto miękką wykładziną. Konstruktorzy nie zapomnieli o wyposażeniu nożyc w dwie diody LED, które umożliwiają pracę w zaciemnionych miejscach, oraz w zaczep pozwalający na ich zawieszenie na drabinie czy linie wykorzystywanej podczas prac na wysokości. Nożycami można pracować wygodnie jedną ręką, co jest szczególnie ważne podczas prac na wysokości, albo za pomocą obu dłoni.
Jakie są zalety ze stosowania akumulatorowych nożyc do kabli Milwaukee® M18
HCC-201C? Przede wszystkim mamy do dyspozycji ogromną siłę cięcia 54 kN pozwalającą bezwysiłkowo i szybko ciąć naprawdę grube (o średnicy do 22,5 mm) i twarde przewody typu ACSR i ACSS stosowane w napowietrznych liniach energetycznych. Ważne jest też to,

że operacja ta może być przeprowadzana w ciasnych miejscach i w dużym oddaleniu od sieciowego źródła energii elektrycznej. Smukłe szczęki umożliwiają użytkownikowi dojście bezpośrednie do kabla, ponieważ urządzenia nie obsługuje się za pomocą długich uchwytów, które wymagają sporo wolnej przestrzeni. W przypadku Milwaukee® M18 HCC-201C, jak już wspominaliśmy, wystarczy jedna ręka. Ostre szczęki tną kable miedziane i aluminiowe oraz stalowe rdzenie przewodów typu ACSR i ACSS „na okrągło”, bez ich zgniatania i deformacji, co jest ważne na kolejnych etapach prac elektryka czy energomontera, bo nie trzeba ich dodatkowo obrabiać.

Milwaukee_M18HCC-2

Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy efektywność cięcia kabli aluminiowego 4-żyłowego (średnica – 26 mm) i 5-żyłowego miedziowego (22 mm). Operacje te zajęły nam 3,8 s (kabel aluminiowy) i 1,96 s (miedziany). Testy – jak przypuszczaliśmy – pokazały, że nożyce z grubymi kablami radzą sobie bardzo efektywnie. Naszym zdaniem, ułatwiają i znacznie przyspieszają pracę elektryków i energomonterów. Ręczne przecięcie bowiem takich kabli trwa znacznie dłużej i kosztuje operatora bardzo dużo wysiłku. Dlatego nożyce Milwaukee® M18 HCC-201C powinny się znaleźć na obowiązkowym wyposażeniu ekip zajmujących się montażem kabli elektrycznych i energetycznych oraz serwisowaniem i wykonywaniem linii energetycznych.

pins

Dane techniczne akumulatorowo-hydraulicznych nożyc do kabli Milwaukee M18 HCC-201C

Maks. średnica kabla ACSR 22,5 mm
Maks. średnica kabla z miedzi/aluminium 35 mm
Znamionowa siła cięcia 54 kN
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/2,0 Ah
Ciężar z akumulatorem 18 V/2.0 Ah 3,7 kg
Czas cięcia < 3 s
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar