TEST AKUMULATOROWEJ ZAKRĘTARKI UDAROWEJ YATO YT-82800 18 V

Zakrętarka udarowa YATO YT-82800 stanowi istotny punkt w ofercie nowych systemowych elektronarzędzi bezprzewodowych marki YATO. Nowy produkt przeznaczony jest do zadań montażowych wykonywanych w warsztatach mechanicznych i na placach budów, a przede wszystkim dla instalatorów i monterów.

 

Do zasilania zakrętarki udarowej YATO YT-82800 zastosowano systemowe akumulatory Li-Ion o napięciu 18 V i pojemności 2,0 Ah lub opcjonalnie 3,0 Ah, a nawet 4,0 Ah, które są kompatybilne z gamą bezprzewodowych elektronarzędzi YATO klasy 18 V. Baterie wyposażone są w 4-stopniowy wskaźnik poziomu naładowania i elektroniczny układ zabezpieczający ogniwa Li-Ion przed przegrzewaniem się. Ładowarka ładuje akumulator 2,0 Ah w ciągu ok. 60 min. YATO

YT-82800 zostało wyposażone w 4-polowy silnik prądu stałego, który generuje przez przekładnię planetarną 0-3000 obr./min, a za pomocą kowadełkowego mechanizmu udarowego – uderzenia o wektorze prostopadłym do osi wiercenia o częstotliwości 0-3000 min-1. Wkrętarka osiąga maksymalny moment dokręcania o wartości 160 Nm. Maszyna ma elektryczny hamulec, który zatrzymuje wirujące wrzeciono natychmiast po wyłączeniu zasilania. Parametry pracy, czyli wielkość obrotów i częstotliwość udarów, sterowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego. Kierunek obrotów zmienia się przełącznikiem słupkowym znajdującym się nad włącznikiem. Zakrętarka YT-82800 przeznaczona jest do obsługi połączeń gwintowych w zakresie M6–M14. Wyposażona jest w 6-kątny uchwyt gniazdowy 1/4”, do którego bezpośrednio pasują standardowe bity 6,35 mm oraz wiertła z chwytem HEX.

 

YATO_YT-82800-2
Wszystkie powierzchnie chwytowe urządzenia pokryto miękkim materiałem soft grip, który pochłania wibracje, jak również ma za zadanie ułatwić jego trzymanie. Gumowana wykładzina znalazła się także na metalowej obudowie przekładni. Umieszczono ją tam po to, by chronić sam podzespół urządzenia, ale także zabezpieczyć obrabiany materiał przed ewentualnym uszkodzeniem podczas wkręcania.

 

YATO_YT-82800-1
Elektronarzędzie wyposażone jest także w trzy diody LED, które skutecznie oświetlają miejsce montażu/demontażu śrub lub wkrętów. Do dolnej części rękojeści przymocowany jest hak służący np. do zawieszania narzędzia na pasku spodni roboczych.
Próby praktycznych możliwości nowej zakrętarki udarowej YATO YT-82800 przeprowadziliśmy w warsztacie redakcyjnym. Wykonaliśmy test wkręcenia miękkiego z użyciem belki sosnowej i wkrętów 7 x 100 mm. Próba zajęła nam 3,96 s. Następnie zamocowaliśmy w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 5 mm wkręt samowiercący 6 x 30 mm. Operacja trwała 8,15 s. Uzyskane wyniki pokazują, że YATO to sprzęt, którym szybko wykonamy różnorakie prace montażowe.

 

YATO_YT-82800-3
Reasumując, zakrętarka udarowa YT-82800 oferuje nam dużą efektywność pracy przy maksymalnym jej uproszczeniu, gdyż w wypadku tego sprzętu duży moment obrotowy można bezproblemowo aplikować jedną ręką. Operator, pracując nim, odczuwa w bardzo niewielkim stopniu moment o wektorze przeciwnym do generowanych udarów. Jak wiadomo, w wypadku wiertarko-wkrętarek jest to niemożliwe, gdyż te maszyny musimy trzymać mocno dwoma rękami, aby móc kontrować moment przeciwny. Urządzenie pozwala przy tym wkręcać wkręty bez konieczności dociskania zakrętarki do łba wkrętu, co przy wkrętarkach wywoływałoby poślizg pomiędzy bitem a wkrętem.

pins

Dane techniczne akumulatorowej wkrętarki udarowej YATO YT-82800

Prędkość obrotowa na biegu jałowym

3000 min-1

Częstotliwość udarów na biegu jałowym

3000 min-1

Maks. moment obrotowy

160 Nm

Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych

M6-M14

Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/2,0 Ah (dostępne 3,0 oraz 4,0 Ah)

Waga

1,1 kg

 

YATO_YT-82800-3

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar