TEST AKUMULATOROWEJ ZAKRĘTARKI UDAROWEJ METABO SSD 18 LTX 200 BL

Mocna zakrętarka udarowa zasilana baterią litowo-jonową to bardzo użyteczne narzędzie. Można nią właściwie bezwysiłkowo realizować połączenia, które przy zastosowaniu tradycyjnej wiertarko-wkrętarki mogłyby nam sprawić niemało problemów. Sprawdzaliśmy w teście, jak radzi sobie z takimi zadaniami zakrętarka udarowa Metabo SSD 18 LTX 200 BL.

 

Akumulatorowa zakrętarka udarowa METABO SSD 18 LTX 200 BL klasy 18 V to wysoce zaawansowane technicznie kompaktowe urządzenie. Zastosowano w niej wysokosprawny silnik bezszczotkowy oraz rozbudowaną elektronikę sterująca służącą m.in. do ustawienia momentu obrotowego i regulacji prędkości pracy. Oferuje ona 12 poziomów regulacji momentu obrotowego i funkcję Automatic Power Shift (APS) przeznaczoną do montażu wkrętów samowiercących. Funkcja ta

automatycznie redukuje moment obrotowy po zakończeniu fazy wiercenia, czym zapobiega przekręceniu wkręta. Moment reguluje się i funkcję APS włącza za pomocą pokrętła znajdującego się w górnej części mocowania akumulatora. Ustawienie pokrętła oznaczone jako P (power) udostępnia użytkownikowi zakrętarki maksymalny moment wynoszący 200 Nm i obroty 4000/min oraz częstotliwość udarów 2900/min. Na wszystkich ustawieniach zakrętarki mamy jeszcze do dyspozycji płynną ich regulację za pomocą włącznika spustowego. Elektronika sterująca zastosowana pozwala więc optymalnie dobrać parametry pracy do specyfiki wykonywanego połączenia.
Testowana zakrętarka udarowa Metabo SSD 18 LTX 200 BL może być zasilana wszystkimi systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi Metabo z linii Li-Power i LiHD (technologia zasilania wysokoprądowego) o napięciu 18 V. Zastosowana w niej elektronika Ultra-M zarządza też działaniem i ładowaniem akumulatorów. Chroni je przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, jak też optymalizuje proces ładowania – w ładowarce wentylator schładza ogniwa baterii, a elektronika czuwa, żeby ich nie przeładować. Nadmieniamy, że w tylnej części akumulatorów znajduje się 4-diodowy wskaźnik poziomu zgromadzonej w nim energii.

Jak wiadomo, w każdej bezprzewodowej zakrętarce udarowej udary styczne wytwarza kowadełkowy mechanizm udarowy – tak jest i w przypadku testowanego Metabo SSD 18 LTX 200 BL. Wraz z przekładnią mieści się on w aluminiowej trwałej obudowie. Dzięki kowadełkowemu mechanizmowi udarowemu możemy zakrętarką udarową Metabo SSD 18 LTX 200 BL efektywnie mocować wkręty lub śruby o dużych średnicach. Zamontujemy nią bezproblemowo duży wkręt ciesielski w drewnie konstrukcyjnym, jak też zrealizujemy twarde połączenie gwintowe czy zamocujemy wkrętem samowiercącym blachodachówkę. Dzięki elektronice możemy też wykonać delikatniejsze prace, np. montować niewielkie wkręty podczas składania szafki. Ponieważ urządzenie nie wymaga mocnego trzymania nawet w przypadku wkręcania z maksymalnym momentem dużych wkrętów, pracuje się nim wygodnie z użyciem tylko jednej ręki. Dlatego jest idealne do pracy na drabinach, rusztowaniach czy dachach. Do tego jest bardzo lekkie (waży z akumulatorem 1,4 kg) i kompaktowe, łatwo więc je też przenosić oraz pracować nim w miejscach trudno dostępnych. Ułatwiają to też dwie diody LED służące do doświetlania miejsc wkręcania. Naszym zdaniem Metabo SSD 18 LTX 200 BL to wzór zaawansowanej ergonomii.
Uchwyt narzędziowy zakrętarki stanowi gniazdo sześciokątne 1/4”. Jest to beznarzędziowe rozwiązanie, które najlepiej pasuje do charakteru wykonywanych tym narzędziem operacji, czyli wkręcania udarowego. Zapewnia bardzo wygodną i szybką wymianę osprzętu. Wystarczy odciągnąć do przodu jego tuleję, włożyć w gniazdo odpowiedni bit czy uchwyt i zwolnić ją, by powróciła do pierwotnego położenia.

Podczas redakcyjnych testów zakrętarki udarowej Metabo SSD 18 LTX 200 BL najpierw sprawdziliśmy funkcję Automatic Power Shift (APS). Z jej użyciem zamontowaliśmy blachę stalową o grubości 1,5 mm do belki sosnowej za pomocą wkrętu 6 x 30 mm w 3,65 s, aplikując udar ok. 1 s. Próba ta pokazała, że funkcja APS umożliwia szybki i przy tym bezpieczny oraz pewny montaż wkrętów samowiercących. Następnie sprawdziliśmy siłę zakrętarki, montując w belki sosnowej ciesielski wkręt 10 x 300 mm. Operacja ta zajęła nam

9,75 s, a jej wynik należy do najlepszych, jaki uzyskaliśmy w 12-letniej historii warsztatu „Gazety Narzędziowej”. W ostatni teście sprawdziliśmy, jak Metabo pracuje na 6. ustawieniu momentu. W tym celu zamontowaliśmy w belce sosnowej wkręt 8 x 200 mm. Zadanie to delikatnie wykonaliśmy w 12,17 s.

Testy pokazały, że zakrętarka udarowa Metabo SSD 18 LTX 200 BL oferuje bardzo duże możliwości montażowe i wysoką efektywność pracy. To uniwersalne i pod względem oferowanych momentów bardzo elastyczne urządzenie. Do tego prawdziwie kompaktowe i bardzo lekkie. Naszym zdaniem spełnia najbardziej wygórowane wymagania profesjonalnych montażystów z różnych branż: od budowlanej i ciesielskiej, po elektryczną.

pins

Dane techniczne akumulatorowego klucza udarowego Metabo SSD 18 LTX 200 BL

Napięcie zasilania

18 V

Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiPower (napięcie/pojemność)

18 V/2.0, 4.0 i 5.2 Ah

Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiHD (napięcie/pojemność)

18 V/3.1, 3.5, 4.0, 5.5, 6.2, 7.0 i 8.0 Ah

Maks. moment obrotowy dokręcania

200 Nm

Obroty bez obciążenia

0-4000 min-1

Maks. częstotliwość udaru

0-2900 min-1

Uchwyt

6-kątny 1/4”

Waga

1,4 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar