TEST AKUMULATOROWEJ ZAKRĘTARKI UDAROWEJ METABO SSD 18 LTX 200
Akumulatorowe zakrętarki udarowe to urządzenia ułatwiające
i przyspieszające wykonywanie zróżnicowanych rodzajowo prac montażowych. Dlatego w redakcyjnym warsztacie postanowiliśmy przetestować akumulatorową zakrętarkę udarową Metabo SSD 18 LTX 200.
Zakrętarka akumulatorowa Metabo SSD 18 LTX 200, wyposażona w kowadełkowy mechanizm udarowy, pozwala efektywnie mocować wkręty lub śruby o dużych średnicach. Elektronarzędziem tym zarówno zamontujemy duży wkręt ciesielski w drewnie konstrukcyjnym podczas wznoszenia dachu, wykonamy kilkunastomilimetrowe twarde połączenie gwintowe, jak i zamocujemy wkrętem samowiercącym blachodachówkę czy skręcimy z użyciem niewielkich wkrętów elementy szafki. Elektronarzędzie to doskonale sprawdzi się też podczas montażu desek tarasowych wykonanych z bardzo twardego drewna egzotycznego. Wszystkie te operacje, co ważne,
łatwo i bez wysiłku oraz bezpiecznie wykonamy jedną ręką.
Jak wiadomo, często prace montażowe prowadzi się w ograniczonych przestrzeniach czy na drabinach lub rusztowaniach, a więc w miejscach, gdzie nie zawsze możemy użyć dwóch dłoni. W takich przypadkach próba zamocowania wiertarko-wkrętarką czy wiertarką z użyciem jednej dłoni wkrętu o rozmiarach 10 x 300 mm jest niemożliwa do wykonania i może zakończyć się wypadkiem w pracy, np. upadkiem z wysokiej drabiny.
W przypadku zakrętarki udarowej Metabo SSD 18 LTX 200 pracę za operatora wykonują udary styczne generowane przez wspomniany mechanizm kowadełkowy. Ich siła nie musi być równoważona przez operatora testowanej zakrętarki, tak jak w przypadku wiertarko-wkrętarki czy wiertarki, i dlatego może on nią pracować jedną ręką, co znacznie redukuje jego wysiłek i zmęczenie.
W omawianej przez nas wkrętarce udarowej Metabo SSD 18 LTX 200 zastosowano wydajny 4-polowy silnik komutatorowy prądu stałego, przekładnię planetarną (maks. obroty – 2500/min) i kowadełkowy mechanizm udarowy (maks. częstotliwość udarów – 3300/min). Parametry pracy maszyny reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego od wartości zerowej. Aby ułatwić dokładne wykonywanie słabszych połączeń gwintowych oraz wyeliminować uszkodzenia mocowanych elementów, Metabo w swojej zakrętarce zastosowało 3 elektroniczne biegi, czyli 3-stopniową regulację maksymalnych parametrów pracy. I tak na pierwszym biegu (MIN) pracujemy z małą mocą, obrotami oraz udarami (75 Nm, 1000/min, 2100/min), na drugim (MED) – ze średnią mocą, obrotami i udarami (120 Nm, 1850/min, 2750/min), zaś na trzecim z pełną mocą oraz maksymalnymi obrotami i udarami (150 Nm, 2500/min, 3300/min). Poszczególne biegi wybiera się podświetlanym przyciskiem znajdującym się na dole rękojeści na tzw. mocowaniu akumulatora obok diody LED służącej do oświetlania miejsca pracy. Aby ułatwić wybór biegów, Metabo zastosowało we zakrętarce dla każdego z biegów inny rodzaj podświetlenia. Dzięki temu operator wie, którego w danym momencie używa. I tak podświetlenie stałe oznacza pierwszy bieg (MIN), podświetlenie migające – drugi (MED), zaś brak podświetlenia – trzeci bieg (MAX). Rozwiązania wykorzystane we zakrętarce Metabo SSD 18 LTX 200 (głównie napęd, kowadełkowy mechanizm udarowy i elektronika) pozwalają wykonywać połączenia gwintowane do M14.
Zakrętarka udarowa Metabo SSD 18 LTX 200 może być zasilana wszystkimi systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi Metabo z linii Li-Power i LiHD (technologia zasilania wysokoprądowego) o napięciu 18 V. Zastosowana w niej elektronika Ultra-M zarządza też działaniem i ładowaniem akumulatorów. Chroni je przed nadmiernym obciążeniem i przegrzaniem, jak też optymalizuje proces ładowania – w ładowarce wentylator schładza ogniwa baterii, a elektronika czuwa, żeby ich nie przeładować. Nadmieniamy, że w tylnej części akumulatorów znajduje się 4-diodowy wskaźnik poziomu zgromadzonej w nim energii.
Metabo SSD 18 LTX 200 wyposażono w gniazdowy sześciokątny uchwyt 1/4”. Pozwala on szybko i wygodnie zmieniać osprzęt – wystarczy odciągnąć tuleję, wsunąć narzędzie do gniazda i zwolnić ją, by po sekundzie móc rozpocząć pracę ze zmienionym bitem czy wiertłem.
Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy, jak udarowa zakrętarka Metabo sprawuje się w zróżnicowanych zadaniach montażowych. Do zasilania jej podczas wszystkich prób użyliśmy lekkiego akumulatora wysokoprądowego Metabo LiHD 18 V/3,1 Ah. Najpierw wkręcaliśmy w belkę sosnową duży wkręt ciesielski 10 x 320 mm, używając trzeciego biegu (MAX). Operację bezproblemowo wykonaliśmy w czasie 21,4 s. Następnie, korzystając z drugiego biegu (MED), stalową blachę o grubości 0,5 mm zamocowaliśmy do płyty OSB za pomocą wkrętu samowiercącego o wymiarach 6 x 45 mm. Montaż trwał 18,59 s i składał się z dwóch faz: bezudarowej (wiercenie w blasze) oraz udarowej (mocowanie wkrętu przez blachę w płycie OSB). Próby zakończyliśmy próbą delikatnego montażu wkrętu 4,5 x 45 mm, który posłużył nam do skręcenia elementów szafki wykonanych z klejonki brzozowej. Wykorzystaliśmy do tego I bieg (MIN). Podczas próby trwającej 3,3 s udar został wygenerowany w ostatniej fazie wkręcania, tj. w momencie ostatecznego dokręcenia wkrętu na żądaną głębokość.
Reasumując, zakrętarka udarowa Metabo SSD 18 LTX 200 to urządzenie o bardzo szerokim zakresie stosowania. Sprawdzi się w rękach cieśli, dekarza, stolarza, mechanika, serwisanta itd. Do jej zalet należą duża siła i kompaktowe rozmiary oraz wzorcowa ergonomia.
pins
Dane techniczne akumulatorowej zakrętarki udarowej Metabo SSD 18 LTX 200
Obroty (bieg I/II/III) | 0-1000 /0-1850/0-2500 min-1 |
Maks. częstotliwość udarów (bieg I/II/III) | 0-2100/0-2750/0-3300 min-1 |
Maks. moment obrotowy (bieg I/II/III) | 75/120/150 Nm |
Uchwyt | gniazdowy 1/4” |
Masa z baterią | 1,6 kg |
Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiPower (napięcie/pojemność) | 18 V/2.0, 4.0 i 5.2 Ah |
Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiHD (napięcie/pojemność) | 18 V/3.1, 3.5, 4.0, 5.5, 6.2, 7.0 i 8.0Ah |