TEST AKUMULATOROWEJ WYRZYNARKI METABO STA 18 LTX 100

Metabo STA 18 LTX 100 to profesjonalna akumulatorowa wyrzynarka oferująca efektywność pracy tego typu maszyn zasilanych przewodowo. Urządzenie jest uniwersalne i doskonale sprawdza się podczas cięcia materiałów drewnianych, jak też elementów metalowych.

W bezprzewodowej wyrzynarce Metabo STA 18 LTX 100 zastosowano wydajny 4-polowy silnik komutatorowy prądu stałego o napięciu 18 V. Przez przekładnię zamieniającą ruch obrotowy wirnika na posuwisto-zwrotny brzeszczotu generuje on od 550 do 2800 suwów/min. Ich częstotliwość jest regulowana elektronicznie za pomocą pokrętła z sześcioma ustawieniami. W wyrzynarce mamy też elektroniczny hamulec wybiegowy oraz zabezpieczenie przed niezamierzonym uruchomieniem w przypadku zamocowania akumulatora do maszyny, w której włącznik jest w

pozycji załączenia. Metabo STA 18 LTX 100 może być zasilane wszystkimi systemowymi akumulatorami litowo-jonowymi Metabo z linii Li-Power lub LiHD (technologia zasilania wysokoprądowego) o napięciu 18 V (dokładne dane w tabeli z danymi technicznymi). Zastosowana w wyrzynarce elektronika Ultra-M zabezpiecza jej silnik przed przeciążeniem oraz zarządza pracą i ładowaniem akumulatorów. Chroni je m.in. przed nadmiernym obciążeniem oraz przegrzaniem, jak też optymalizuje proces ładowania. W tylnej części akumulatorów Metabo znajdują się 4-diodowe wskaźniki poziomu dostępnej energii, które umożliwiają ładowanie ich w momencie najbardziej odpowiednim dla użytkownika.

 

Metabo_STA18LTX100-2
Mechanizm napędu akumulatorowej wyrzynarki Metabo STA 18 LTX 100 ma klasyczną konstrukcję. Mamy więc w nim wspomnianą przekładnię zamieniającą ruch obrotowy silnika elektrycznego na posuwisto-zwrotny brzeszczotu i mechanizm podrzynania, który powoduje poruszanie się narzędzia roboczego po łuku w celu szybszego usuwania wiórów ze strefy obróbki. To jest, jak wiadomo, bardzo korzystne w przypadku zgrubnego cięcia drewna. Poruszanie się brzeszczotu po łuku znacznie przyspiesza pracę i do tego zmniejsza tarcie oraz nagrzewanie się narzędzia, które skraca jego żywotność. W Metabo STA 18 LTX 100 dostępne są 3 poziomy wielkości podrzynania. Użytkownik może więc optymalnie dobrać jego wielkość do rodzaju wykonywanej operacji i obrabianego materiału. Mechanizm podrzynania można ustawić na „0”, czyli wyłączyć. W takim wypadku brzeszczot pracuje liniowo oraz mniej agresywnie, co ułatwia czyste cięcie materiałów drewnianych lub obróbkę elementów metalowych. Wyrzynarką Metabo STA 18 LTX 100 przetniemy drewno o grubości do 100 mm, metale kolorowe – do 25 mm, i stal – do 10 mm.

 

Metabo_STA18LTX100-3
W akumulatorowej wyrzynarce Metabo STA 18 LTX 100 zastosowano beznarzędziowe, szybkie mocowanie brzeszczotów, które nazwano Quick. Ważną jego funkcją jest automatyczne wyrzucanie brzeszczotu podczas jego demontażu. Dzięki temu niemiecki producent zminimalizował ryzyko poparzenia operatora rozgrzanym brzeszczotem podczas jego wymiany.

 

Metabo_STA18LTX100-4
Kolejną ważną cechą akumulatorowej wyrzynarki Metabo STA 18 LTX 100 jest nisko umieszczona rolka w układzie prowadzenia brzeszczotów, co zapewnia prostopadłość ich pracy podczas cięcia po łukach. Testowane urządzenie wyposażono w przezroczystą osłonę, która uniemożliwia rozpryskiwanie się wiórów. Mamy też nadmuch na linię cięcia zwiększający jej widoczność. Do jego włączania służy oddzielny przycisk.

Stopa prowadząca akumulatorowej wyrzynarki Metabo STA 18 LTX 100 wykonana jest z aluminium i dostosowana do użycia wkładek przeciwodpryskowych, które ułatwiają czyste, bezodpryskowe cięcie. W stopie znajduje się regulacja skosu cięcia w zakresie ±45° z blokadą śrubową. Wyrzynarkę dostosowano też do współpracy z szynami prowadzącymi (wyposażenie dodatkowe). W standardowym wyposażeniu maszyny mamy króciec (przyłącze) do odkurzacza, który montuje się w stopie. Wykorzystanie odkurzacza przemysłowego, jak wiadomo, pozwala zachować czystość w miejscu pracy. Akumulatorowe Metabo STA 18 LTX 100 to więc klasycznie skonstruowana wyrzynarka z uchwytem gałkowym. Obwód jej obudowy jest niewielki, co ułatwia pracę, a szczególnie dokładne wykonywanie łuków. Wszystkie miejsca obudowy testowanego urządzenia, które służą do jego trzymania,

pokryto antypoślizgową okładziną gumową dodatkowo amortyzującą wibracje przenoszone na ręce operatora.

Wyniki redakcyjnych testów

Podczas redakcyjnych wyrzynarki testów wyrzynarkę Metabo STA 18 LTX 100 zasilaliśmy akumulatorem LiHD 18 V/3,1 Ah. Najpierw wykonaliśmy próbę efektywności cięcia zgrubnego belki sosnowej o przekroju 11,2 x 5,3 cm. Dlatego mechanizm podrzynania ustawiliśmy na „3”. Do cięcia użyliśmy brzeszczotu do zgrubnej obróbki drewna litego. Sprzęt pokonał grubą belkę sosnową w 6,25 s bez żadnych zwolnień. Podczas próby czystego cięcia obrabialiśmy dębową deskę barlinecką za pomocą specjalistycznego brzeszczotu. Mechanizm podrzynania ustawiliśmy na „0” i zmniejszyliśmy o 30% częstotliwość suwów brzeszczotu. Uzyskaną jakość krawędzi po przecięciu oceniamy w skali 10-punktowej na 10. W trzeciej próbie przecinaliśmy miedzianą rurkę CO o średnicy 2,2 cm i grubości ścianki 1 mm. Przecięcie jej zajęło nam w 5,34 s.

Metabo_STA18LTX100-5
Reasumując, nasze testy pokazały, że akumulatorowa wyrzynarka Metabo STA 18 LTX 100 zapewnia nam wysoką wydajność pracy, nie ustępując pod tym względem maszynom przewodowym o mocy nominalnej 700–750 W. Umożliwia też uzyskanie bardzo dobrych wyników jakościowych. Oferowane przez Metabo akcesoria, takie jak szyny prowadzące, cyrkle, prowadnice równoległe, przyłącza węży odkurzaczy przemysłowych, brzeszczoty itp., umożliwiają wykorzystanie akumulatorowej wyrzynarki STA 18 LTX 100 w pracach o bardzo wysokich wymaganiach jakościowych.

pins

Dane techniczne wyrzynarki Metabo STA 18 LTX 100

Napięcie zasilania

18 V

Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiPower (napięcie/pojemność)

18 V/2.0, 4.0 i 5.2 Ah

Systemowe akumulatory zasilające Li-Ion z linii LiHD (napięcie/pojemność)

18 V/3.1, 3.5, 4.0, 5.5, 6.2, 7.0 i 8.0 Ah

Prędkość skokowa

550-2800 min-1

Maks. głębokość cięcia drewna/stal/metale kolorowe

100/10/25 mm

Zakres skosu cięcia

±45°

Waga (z akumulatorem)

2,5 kg

Metabo_STA18LTX100-1

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments