Test akumulatorowej wyrzynarki DeWALT DCS331M2

Pierwsze wrażenie po obejrzeniu wyrzynarki akumulatorowej DeWALT DCS331M2 jest takie, że to maszyna z amerykańską duszą, a więc do bólu praktyczna i pełna rozwiązań, które ułatwiają codzienną pracę tego typu elektronarzędziami.

 

 

Wyrzynarka DeWALT DCS331M2 to maszyna bardzo zwarta w swojej konstrukcji, świetnie wyważona, a tym samym wygodna w pracy i transporcie. Duże w tej maszynie jest to, co ma być duże, czyli wszystkie elementy, który odpowiadają za obsługę wyrzynarki i pozytywnie wpływają na ergonomię pracy. Jej konstrukcja podporządkowana jest więc temu, aby maszynę można było obsługiwać w rękawicach. W oczy rzuca się przede wszystkim duża dźwignia zwalniająca blokadę brzeszczotu w gnieździe.

Umieszczono ją z przodu obudowy i dzięki niej wymiana osprzętu w rękawicach nie stanowi żadnego problemu. Podobnie rzecz się ma z mechanizmem blokującym zmianę kąta cięcia. Nie jest to jakaś dźwigienka czy nakrętka z gniazdem na klucz imbisowy, ale solidna dźwignia. Podobnie rzecz się ma z przełącznikiem poziomu podcinania i włącznikiem głównym – oba na tyle duże, że nie ma żadnego problemu z ich przełączaniem. Wyrzynarka jest obsługiwana całkowicie beznarzędziowo.

DeWALT_DCS331_03

Oprócz typowo praktycznych rozwiązań zastosowanych w wyrzynarce DeWALT DCS331M2 znajdziemy tutaj solidną konstrukcję mechaniczną. W układzie napędowym zastosowano chociażby 3-stopniową regulację promienia podrzynania, co umożliwia bardziej optymalne dobranie parametrów cięcia do obrabianego materiału i założonej jakości cięcia w drewnie lub materiałach drewnopochodnych. Przypomnijmy, gdy pracujemy w drewnie i nie zależy nam na precyzji, lecz na szybkości cięcia, należy ustawić maksymalny poziom podcinania. Wtedy brzeszczot przesuwa się po większym łuku i jest najbardziej efektywny w cięciu. W przypadku obróbki metali funkcja podrzynania powinna być wyłączona. Jednostka napędowa zapewnia wyrzynarce prędkości skoku brzeszczotu na biegu jałowym wynoszącą 3000/min. Długość tego skoku to 26 mm. Parametry pracy silnika są regulowane płynnie za pomocą włącznika spustowego. Wyrzynarką DeWALTmożna ciąć drewno o grubości 135 mm, a miękkie metale o średnicy do 10 mm.
Energia dla silnika w wyrzynarce DeWALT DCS331M2 pochodzi z akumulatora XR Lithium Ion. Jak sama nazwa wskazuje, są to ogniwa litowo-jonowe. Ich pojemność to aż 4 Ah, a napięcie 18 V. Naprawdę dobre parametry „prądowe” akumulatora i jego właściwości (brak efektu pamięci, możliwość doładowywania w dowolnym momencie, dłuższa żywotność od baterii starszego typu) sprawiają, że można oczekiwać od tej wyrzynarki naprawdę dużych możliwości cięcia.

DeWALT_DCS331_01

Warto wspomnieć, na spodzie stopy zastosowano plastikową nakładkę, która chroni cięty materiał przed zarysowaniami lub ścieraniem. Oprócz cięcia prostopadłego stopa pozwala wykonywać cięcia pod kątem do 45°. W tylnej części podstawy znajdziemy przyłącze do odkurzacza, który podłączamy za pośrednictwem specjalnego adaptera. Jeśli nie korzystamy z zewnętrznego odsysacza wiórów, możemy włączyć funkcję nadmuchu na linię cięcia, która oczyszcza „przedpole” materiału, zapewnia dobrą widoczność i tym samym pozwala precyzyjnie prowadzić maszynę.
W redakcyjnym teście postanowiliśmy sprawdzić możliwości akumulatorowej wyrzynarki DeWALT DCS331M2.

DeWALT_DCS331_02
W pierwszej próbie wydajnościowej cięliśmy blat kuchenny (w płyty wiórowej) o rozmiarach 20 x 250 mm. Skrócenie tego elementu zajęło maszynie tylko 7 s. Mieliśmy wrażenie, że to model sieciowy. W drugiej próbie sprawdzaliśmy jakość cięcia. Nasze wątpliwości co do wielkości stopy i stabilności wyrzynarki zniknęły po tym zadaniu. Krawędzie ciętego materiału były idealne, bez odprysków i zadr. W ostatnim zadaniu postanowiliśmy sprawdzić, na ile wystarczy energii w akumulatorze 4 Ah. Na jednym naładowaniu baterii przecięliśmy 31 mb płyty meblowej o grubości 18 mm. Oznacza to, że jedno ładowanie akumulatora wystarczy nam na co najmniej 3-5 dni pracy.
Reasumując, wyrzynarka DeWALT DCS331M2 to 100-procentowy zamiennik

dla wysokiej klasy wyrzynarek sieciowych zarówno pod względem ergonomii, dokładności, jak i wydajności pracy.

 

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne akumulatorowej wyrzynarki DeWALT DCS331M2/N*

Prędkość skokowa0-3000 min-1
Skok brzeszczotu26 mm
Maks. głębokość cięcia drewna/aluminium135/10 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/4,0 Ah

*Wersja N dostępna bez akumulatora iładowarki

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments