TEST AKUMULATOROWEJ WYCINARKI MAKITA DCO181 – SZYBKA I ŁATWA OBRÓBKA PŁYT KARTONOWO-GIPSOWYCH

Aby ułatwić i przyspieszyć kształtową obróbkę płyt kartonowo-gipsowych (k/g), Makita opracowała akumulatorową wycinarkę DCO181. Urządzenie wyposażono w innowacyjny silnik bezszczotkowy typu BLDC i zaawansowaną elektronikę sterującą, dzięki czemu umożliwia ono uzyskanie wysokiej efektywności pracy. Zaś zastosowany w wycinarce Auto-start Wireless System zapewnia perfekcyjną współpracę z odkurzaczem i czyste środowisko pracy.

Testowana wycinarka Makita DCO181 konstrukcyjnie oparta jest na lekkiej krawędziowej frezarce górnowrzecionowej. Wyposażono ją w tuleję zaciskową o rozmiarach 3,18 mm służącą do montażu frezów. Jest ona wymienna –

zamiast niej możemy także użyć tulei 3.0 lub 6.35 mm (1/4”), które są dostępne opcjonalnie. Montaż/demontaż osprzętu ułatwia blokada wrzeciona. Co ważne, w tulejkach mocuje się głównie frezy palcowe HSS lub węglikowe przeznaczone do obróbki płyt k/g, jak też materiałów drewnianych, tworzyw sztucznych itp. Naszym zdaniem, można również w wycinarce stosować frezy o niewielkich rozmiarach typu „V”, półokrągłe lub profilowe z prowadzeniem łożyskowym. Umożliwiają one wykonywanie rowków w miękkich materiałach lub wykańczanie ich krawędzi. Jednakże głównym przeznaczeniem wycinarki Makita DCO181, o czym należy pamiętać podczas jej zakupu, jest obróbka płyt k/g, zaś pozostałe wymienione aplikacje należy traktować jako użyteczne jej poszerzenia.

Omawiane elektronarzędzie ma regulowaną stopkę roboczą. Służy ona do prowadzenia frezu w obrabianym materiale i ustawiania głębokości frezowania. Można jej użyć też zamiennie z kluczem do pokręcania śrubą tulei i mocowania frezów. Zamiast stopki podczas pracy możemy wykorzystać przezroczystą osłonę z króćcem do węża odkurzacza. Dzięki niej wycinanie w płytach k/g i innych materiałach może odbywać się bezpyłowo. Aby ułatwić współpracę wycinarki DCO181 z bezprzewodowymi i przewodowymi odkurzaczami Makita, japoński producent zastosował w niej Auto-start Wireless System (AWS). Został on opracowany w celu zdalnego uruchamiania i wyłączania odkurzaczy za pośrednictwem współpracującego z nimi elektronarzędzia akumulatorowego. Działanie AWS oparto na łączności bezprzewodowej Bluetooth standardu 4.1. Dzięki systemowi AWS współpraca elektronarzędzi bezprzewodowych z odkurzaczami przemysłowymi niczym nie różni się od współpracy podłączonego do nich sprzętu zasilanego sieciowo.

Obróbka frezami o niewielkich średnicach (1/8”), a szczególnie wycinanie nimi, wymaga od elektronarzędzia generowania wysokich obrotów o stosunkowo dużym momencie. Dlatego do napędu akumulatorowej wycinarki Makita DCO181 zastosowano silnik bezszczotkowy (BLDC). Ma on nie tylko wysoką moc i sprawność rzędu 80%, ale także jest energooszczędny oraz pozwala znacznie dłużej pracować na jednym ładowaniu akumulatora niż komutatorowe jednostki na prąd stały. Generuje on wysokie obroty wynoszące na biegu jałowym 32.000 min-1. Pracą wycinarki steruje elektronika. Ma ona funkcje: (1) łagodnego rozruchu, (2) anty-restartu, czyli ochrony przed przypadkowym uruchomieniem elektronarzędzia podczas wymiany akumulatora spowodowanym jego niewyłączeniem, i (3) hamulca szybko zatrzymującego wrzeciono. Elektronika także chroni ogniwa Li-Ion akumulatorów przed przeciążeniem i wysoką temperaturą oraz nadmiernym rozładowaniem. Steruje także procesem ich ładowania.

Wycinarka Makita DCO181 zasilana jest prądem stałym o napięciu 18 V z systemowych akumulatorów Li-Ion japońskiego producenta, przeznaczonych do stosowania w jego elektronarzędziach klas 18 V i 2 x 18 V. Do testowanej wycinarki można podpiąć 18-woltowe, litowo-jonowe akumulatory o pojemnościach 1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah.

Bezprzewodowa wycinarka Makita DCO181 do obróbki płyt k/g została skonstruowana dla profesjonalistów. Wykonano ją w technologii XPT, dzięki czemu ma podwyższoną odporność na pył i wilgoć. Urządzenie wyposażono w suwakowy włącznik zasilania z zabezpieczeniem przed przypadkowym uruchomieniem i blokadą do pracy ciągłej oraz w obudowę

o niewielkiej średnicy, którą w części przeznaczonej do trzymania dłonią pokryto antypoślizgową, miękką okładziną. Wycinarka Makita DCO181 ma niewielką masę i w zależności od zastosowanego akumulatora waży od 1,4 do 1,7 kg. W naszej ocenie jest urządzeniem ergonomicznym, a zatem bardzo wygodnym w pracy.

W czasie redakcyjnych testów najpierw szybko (9,84 s) docięliśmy standardową płytę k/g o długości 54 cm. Następnie równie szybko (15,16 s) przecięliśmy dwie złożone płyty k/g o długości 54 cm i sumarycznej grubości 28 mm. W teście 3. z użyciem szablonu bardzo sprawnie wycięliśmy w płycie k/g otwór prostokątny o wymiarach 42 x 15 cm. Zaś w kolejnej próbie w ekspresowym tempie w tym samy materiale wykonaliśmy otwór półokrągły (średnica – 33 cm). Testy zakończyliśmy wycięciem z ręki w płycie kartonowo-gipsowej otworu o dowolnych kształtach. Wszystkie redakcyjne próby były przeprowadzone z wykorzystaniem przeźroczystej osłony, do której podłączony był wąż akumulatorowego odkurzacza Makita DVC157L wyposażonego w moduł łączności bezprzewodowej (Bluetooth). Uruchamialiśmy go więc i wyłączaliśmy wycinarką. Zastosowany w urządzeniach Auto-start Wireless System dział bez zarzutu, nie dochodziło więc do ich rozłączenia (rozparowania).

Naszym zdaniem, wycinarka Makita DCO181 dzięki ergonomicznej konstrukcji i zastosowaniu w niej innowacyjnego silnika bezszczotkowego oraz wielu praktycznych rozwiązań, takich jak np. Auto-start Wireless System, znacznie ułatwia i przyspiesza obróbkę płyt kartonowo-gipsowej oraz umożliwia praktycznie bezpyłową pracę.

Dane techniczne wycinarki akumulatorowej do płyt k/g Makita DCO181

Napięcie zasilnia18 V
Obroty na biegu jałowym32.000/min
Uchwyt narzędziowytuleja zaciskowa 3,18, 6, 6,35 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1.5, 2.0, 3.0, 4.0, 5.0 lub 6.0 Ah
Waga1,4-1,7 kg
pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments