Test akumulatorowej wkrętarki udarowej Milwaukee M18 BID
O zaletach stosowania akumulatorowych wkrętarek udarowych pisaliśmy w „Gazecie Narzędziowej” nie raz i nie dwa. Teraz przyjrzymy się bliżej pożytkom z pracy wkrętarką udarową Milwaukee M18 BID.
Prezentowany sprzęt Milwaukee zasilany jest mocną baterią litowo-jonową REDLITHIUM-ION o napięciu 18 V i pojemności 4,0 Ah (sprzęt może być też zasilany baterią z grupy M18 o pojemności 2,0 Ah). Przypomnijmy, ogniwa REDLITHIUM-ION są nie tylko bardzo wydajne (20% więcej energii użytecznej niż w standardowych bateriach Li-Ion), ale także bardzo trwałe (2 raz większa żywotność w porównaniu do standardowych rozwiązań). Wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty nominalnej pojemności i można je doładowywać w
dowolnym momencie. Mogą też pracować w temperaturze do -18°C. Inteligentna elektronika Milwaukee REDLINK, zastosowana we wkrętarce, chroni baterie przed przeciążeniem i nadmiernym rozładowaniem. Producent zastosował 4-diodowy wskaźnik naładowania baterii, który znajduje się na przodzie ich obudowy.Mechanicznie urządzenie zostało zaprojektowane zgodnie z wymaganiami profesjonalnych użytkowników. Mamy do wyboru dwa elektroniczne biegi: na pierwszym obroty wynoszą 0-2000/min, a częstotliwość udarów – 0-2750/min, zaś na drugim odpowiednio 0-2450 i 0-3450/min. Maksymalny moment obrotowy to 180 Nm. Wszystkie parametry wartości są płynnie sterowane poprzez wciskanie włącznika spustowego. Elektroniczne biegi zmienia sią przełącznikiem znajdującym się w podstawie maszyny, w której mocuje się akumulator.
Skrzynkę przekładniową, jej zębatki oraz mechanizm udaru kowadełkowego wykonano w całości z metalu, co w efekcie dało narzędziu wysoką trwałość, a przy tym i dużą wydajność, i skuteczność wkręcania. Maszyna waży zaledwie 1,7 kg (z akumulatorem 2,0 Ah) lub 1,7 kg (4,0 Ah).
Wkrętarka ma 6-kątny uchwyt 1/4” na wiertła i bity. Największą zaletą tego systemu mocowania narzędzi jest łatwość i szybkość obsługi. Wiertło lub bit instaluje się jedną ręką przez wciśnięcie go w uchwyt. Charakterystyczne kliknięcie oznacza poprawne zamontowanie. Demontaż oprzyrządowania sprowadza się do odciągnięcia tulei. Tuż pod uchwytem znajduje się dioda, która doświetla miejsce wiercenia lub wkręcania. Dzięki temu możliwa jest praca nawet w ciemnych miejscach.
W teście redakcyjnym przekonaliśmy się, że wkrętarka Milwaukee M18 BID bardzo dobrze daje sobie radę z montażem naprawdę dużych wkrętów. Wkręt o średnicy 10 mm i długości 280 mm zamocowaliśmy w sosnowej belce w czasie 21,14 s. Przy tym operacja ta przebiegała bezwysiłkowo. Drugi test polegał na wywierceniu otworu przelotowego o średnicy 32 mm i długości 30 mm w blacie kuchennym. Zadanie to zajęło nam 6,83 s. Naszym zdaniem, dużym plusem wkrętarki Milwaukee jest nie tylko wysoka wydajność pracy, ale także materiały, z jakich została wykonana. Przeciwpoślizgowe pokrycie rękojeści umożliwia mocne trzymanie narzędzia w czasie pracy. Stabilna obudowa z metalu chroni silnik i przekładnię przed uszkodzeniem. Wszystkie elementy ruchome (włączniki, pierścień, uchwyt mocujący) są dobrze spasowane z obudową i poruszają się bez oporu.
Autor: LP
Dane techniczne akumulatorowej wkrętarki udarowej Milwaukee M18 BID
Maks. moment obrotowy | 180 Nm |
Obroty bez obciążenia (I/II bieg) | 0-2000/0-2750 min-1 |
Częstotliwość udarów bez obciążenia (I/II bieg) | 0-2450/0-3450 min-1 |
Uchwyt | 6-kątny 1/4” |
Typ akumulatora/napięcie/pojemność | Li-Ion/18 V/2,0 lub 4,0 Ah |
Waga z akumulatorem 2,0/4,0 Ah | 1,4/1,7kg |