Test akumulatorowej wkrętarki udarowej Maktec MT690

Maktec MT690 jest doskonałym przykładem klasycznej wkrętarki z udarowym mechanizmem kowadełkowym. Urządzenie ma 6-kątny uchwyt 1/4”, który jest najwłaściwszy dla tej klasy narzędzi. Jest mały, ale też bardzo wygodny w codziennym użytkowaniu.

Układ napędowy zapewnia wkrętarce obroty do 2400/min i generuje udary do 3000/min. Parametry pracy jednostki napędowej sterowane są płynnie za pomocą włącznika spustowego. Kierunek obrotów wrzeciona ustala się przełącznikiem słupkowym umieszczonym pod palcem wskazującym. Źródłem energii dla silnika jest nowoczesny akumulator litowo-jonowy o napięciu 14,4 V i pojemności 1,1 Ah. Warto dodać, że można go doładowywać do 100% pojemności bez obaw o skrócenie żywotności czy zmniejszanie się pojemności.
Tak

skonstruowanym narzędziem zrealizujemy bez większego problemu połączenia gwintowane w zakresie 4-14 mm. Choć producent nie podaje parametrów wiercenia, to bez obaw można prezentowanym narzędziem wiercić w drewnie otwory o średnicy nawet 50-60 mm.

Maktec_MT690_1-1
W redakcyjnym teście praktycznym postanowiliśmy sprawdzić możliwości wkrętarki udarowej Maktec MT690 zarówno w próbach wkręcania, jak i wiercenia. Choć nie zaleca się stosowania tego typu elektronarzędzi do zadań „miękkich”, to jednak w praktyce często zachodzi potrzeba bezpiecznego osadzenia w drewnie wkrętu lub wywiercenia sporego otworu. W sosnowej belce zamontowaliśmy więc wkręt o rozmiarach 300 x 8 mm (niepełny gwint) w 52 s. Może wynik nie rzuca na kolana, ale cała praca odbyła się jedną ręką. Podobnie zrealizowaliśmy wiercenie wycinakiem 1-ostrzowym 57 mm. Klocek sosnowy o szerokości 70 mm przewierciliśmy bez większych problemów w 54 s.

Autor: Marek Pudło, pins

Maktec_MT690_2-2

Dane techniczne akumulatorowej wkrętarki udarowej Maktec MT690

Obroty0-2400/min
Częstotliwość udarów0-3000 min-1
Maks. moment obrotowy130 Nm
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych4-14 mm
Uchwyt6-kątny 1/4”
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/14,4 V/1,1 Ah
Waga1,4 kg

 

Kowadełkowy mechanizm udarowy

Pisząc o wkrętarce udarowej, mamy tutaj na myśli model z mechanizmem kowadełkowym. Nie należy tych maszyn mylić z klasycznymi pneumatycznymi wkrętarkami udarowymi wyposażonymi w mechanizm młoteczkowy. W przypadku urządzeń z kowadełkiem udar ma wykonywać za operatora pracę przeciwstawienia się oporom skrawania. A jaśniej – udar pozwala jedną ręką wykonywać wkręcanie (i opcjonalnie wiercenie w drewnie i materiałach drewnopochodnych). Praca taką maszyną podczas dawkowania dużego momentu obrotowego jest całkowicie bezpieczna i nie ma tutaj ryzyka wyrwania wkrętarki zdłoni.
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments