Test akumulatorowej wkrętarki udarowej Makita BTD147RFE

Akumulatorowa wkrętarka udarowa BTD147RFE z silnikiem bezszczotkowym jest propozycją firmy Makita dla użytkowników wymagających silnego i niezawodnego sprzętu na placu budowy.

 

Makita BTD147 należy do grupy małych wkrętarek wyposażonych w kowadełkowy mechanizm udarowy. Narzędzie to przeznaczone jest głównie do wykonywania twardych połączeń, jednak można nią śmiało osadzać wkręty w drewnie, a nawet wykonywać wiercenia w tym materiale dużymi wycinakami i wiertłami krętymi. Wkrętarka udarowa ma tę zaletę, że można nią bezpiecznie pracować jedną ręką. Nie ma tutaj ryzyka wyrwania maszyny z rąk przy pracy z kilkunastomilimetrowymi połączeniami gwintowanymi czy podczas montażu dużego wkrętu. Przy tych wszystkich zaletach konstrukcyjnych Makita BTD147RFE ma jeszcze

jedną równie ważną cechę. Jest to oczywiście silnik bezszczotkowy. Ta bardzo nowoczesna konstrukcja – coraz chętniej i częściej stosowana przez producentów elektronarzędzi – ma praktycznie same zalety. Silnik brushless nie posiada szczotek i komutatorów, przez co jest właściwie bezobsługowy. Nie musimy się więc martwić o ich zużywanie i konieczność cyklicznych wymian. Dodatkowo iskrzenie powstające na styku szczotek i komutatora było źródłem dużych strat energii. Silnik bezszczotkowy jest więc dużo sprawniejszy, co daje mniejsze zużycie energii. Konstrukcje te są również mniejsze i lżejsze.

Makita_BTD147RFE_03-3

Jednak największą zaletą „bezszczotkowców” jest zastosowana w nich elektronika. Specjalny układ (chip), który zastępuje fizycznie szczotki i komutator, daje możliwość bardziej precyzyjnego sterowania obrotami, momentem obrotowym czy hamulcem elektronicznym. Makita BTD147RFE ma aż trzy sterowane elektronicznie przełożenia, na których osiąga różne prędkości obrotowe, momenty dokręcenia i częstotliwości udarów (patrz tabela) oraz specjalny tryb pracy „T” do montażu wkrętów samowiercących, w którym zachowywana jest maksymalna prędkość obrotowa, a zmniejszana jest częstotliwość udarów. Parametry pracy maszyny reguluje się płynnie za pomocą włącznika spustowego, a przełożenia ustala się przyciskiem na uchwycie akumulatora.

Jak we wszystkich podobnych wkrętarkach udarowych, tak i w Makicie BTD147RFE zastosowano najodpowiedniejszy do tego typu elektronarzędzi uchwyt. Jest to 6-kątny uchwyt 1/4”. Obsługiwany bez dodatkowych akcesoriów pozwala szybko i wygodnie zmieniać osprzęt – wystarczy odciągnąć tuleję blokującą, wsunąć narzędzie do gniazda i zwolnić blokadę, by po sekundzie móc rozpocząć pracę ze zmienionym bitem czy wiertłem. Z ciekawszych rozwiązań podnoszących komfort pracy jest także dioda oświetlająca miejsce pracy. Zapala się ona automatycznie w momencie wciśnięcia włącznika spustowego wkrętarki.  Sprzęt wyposażony jest również w system monitorowania stanu naładowania baterii i ostrzegania o niskim poziomie energii.

Makita_BTD147RFE_02-2

W nowoczesnej wkrętarce nie można było zastosować innego zasilania niż ogniwa litowo-jonowe. Makita BTD147RFE czerpie energię z akumulatorowa o napięciu 18 V w wersji 1,5 lub 3 Ah. Większa bateria zapewnia wkrętarce BTD147RFE odpowiedni zapas energii i mocy na wiele godzin najbardziej wymagającego wkręcania. Warto napisać, że maszyna ma elektronikę, która chroni ogniwa Li-Ion przed przeciążeniem, przegrzaniem i zbytnim rozładowaniem. Podobnie akumulator chroniony jest w szybkiej ładowarce przed przeładowaniem.

Tak skonstruowaną maszyną z nowoczesnym silnikiem i wydajnym systemem zasilania Li-Ion możemy naprawdę wiele zdziałać w terenie. Zrealizujemy np. połączenia maszynowe w zakresie 4-8 mm, a w drewnie zamocujemy wkręty nawet o średnicy 16 mm!

Makita_BTD147RFE_01-1

Testy przeprowadzone w redakcyjnym warsztacie miały głównie na celu uzupełnienie naszej wiedzy teoretycznej o praktyczną − informującą o faktycznych możliwościach roboczych wkrętarki Makity. Sprawdziliśmy jej zdolność wkręcania na wszystkich czterech ustawieniach. W próbie pierwszej, przeprowadzonej na trzecim ustawieniu, mocowaliśmy w belce sosnowej wkręt 10 x 280 mm, w drugiej wykonanej na drugim ustawieniu – wkręt 6 x 240 mm, a w trzeciej na pierwszym – wkręt 4 x 65 mm. Na ustawieniu „T” zamontowaliśmy wkręt samowiercący 5 x 35 mm.

Uzyskaliśmy następujące czasy: 27 s, 17 s, 16 s i 2 s. Jak widać, sterowanie elektroniczne, zastosowane w urządzeniu, umożliwia dość dokładne dobranie parametrów – siły i prędkości wkręcania – do rodzaju i wielkości połączenia gwintowego czy wkrętu, a o to głównie chodzi w tego typu elektronarzędziach. Wkrętarka dysponuje też bardzo dużą siłą, świadczy o tym wynik uzyskany podczas mocowania wkrętu 10 x 280 mm. Zatem, oprócz optymalnych parametrów, testowana Makita jest w stanie zapewnić nam też wysoką wydajność pracy.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne akumulatorowej wkrętarki udarowej Makita BTD147

Obroty na biegu I/II/III/”T”1400/2300/2800/2800 min-1
Częstotliwość udarów na biegu I/II/III/T1300/2800/3400/2800 min-1
Zakres obsługiwanych połączeń gwintowych4-16 mm
Uchwyt6-kątny 1/4”
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/1,5 lub 3,0 Ah
Waga1,3-1,5kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments