Test akumulatorowej wiertarko-wkrętarki Kress 180 ALS

Akumulatorowa wiertarko-wkrętarka Kress 180 ALS to doskonały przykład maszyny, która łączy w sobie solidność wykonania i przemyślaną konstrukcję oraz zaawansowaną ergonomię.

Dowodem na to jest chociażby zastosowanie akumulatora o napięciu 18 V i pojemności 2,0 Ah. Połączenie to jest jednak uzasadnione – bo po co nosić w ręku zbędne ogniwa, jeśli maszyna nie będzie wykorzystywana do ciężkich wierceń w betonie? Warto w tym miejscu podkreślić, że akumulator w Kressie to oczywiście nowoczesna bateria litowo-jonowa, która charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością i efektywnością energetyczną. Jej bardzo ważną cechą jest możliwość doładowywania w dowolnym momencie użytkowania

i krótki czas ładowania (25 minut). W urządzeniu zastosowano nowoczesny silnik 4-polowy, który współpracuje z dwubiegową przekładnią. Na I biegu maszyna osiąga maksymalnie 450 obr./min, a na II przełożeniu jest to odpowiednio 1550 obr./min. Użytkownik ma do dyspozycji maksymalnie 55 Nm momentu obrotowego (moment „miękki” – 25 Nm). Jeśli przyjrzymy się bliżej tym parametrom, dojdziemy do wniosku, że prezentowany sprzęt jest bardzo uniwersalny. Małe obroty i duży moment na I biegu do ciężkich wierceń i wkręceń oraz duża prędkość obrotowa na drugim przełożeniu do realizacji szybkich prac z mniejszymi średnicami. Wszystkie parametry pracy maszyny są płynnie regulowane za pomocą włącznika spustowego. Dodatkowo moment dokręcania może być precyzyjnie dobierany dzięki zastosowaniu sprzęgła z 15 pozycjami i dodatkową pozycją jego blokady do wiercenia.

Wiertarko-wkrętarka Kress 180 ALS ma solidny (w całości metalowy) uchwyt wiertarski z automatyczną blokadą wrzeciona. System ten Kress nazwał ALS, czyli Auto Spindle Lock. Dokręcanie osprzętu umieszczonego w gnieździe uchwytu odbywa się więc bardzo wygodnie. 13-milimetrowe rozwarcie szczęk pozwala pracować największym osprzętem. Prezentowaną wkrętarką wywiercimy w stali otwór o maksymalnej średnicy 13 mm,  w drewnie 38 mm i osadzimy w tym materiale wkręt o średnicy 10 mm. Tu także wzmianka o systemie QuiXS – zostawiania bita pod futerkiem.
Konstrukcja zewnętrzna Kress 180 ALS to przykład klasycznej wkrętarki dla zawodowców. Solidne materiały antypoślizgowe, duże przyciski do pracy w rękawicach roboczych, hak do wieszania nieużywanej maszyny na pasie narzędziowym, dioda oświetlająca miejsce pracy i ledowy wskaźnik poziomu naładowania akumulatora, który pomaga wybrać właściwy moment jego ładowania.

Żeby sprawdzić możliwości nowej wkrętarki Kress, poddaliśmy ją testom praktycznym. I tak, w pierwszej próbie wierciliśmy za pomocą wycinaka 3-ostrzowego 32 mm otwór w płycie OSB o grubości 35,5 mm. To zadanie zajęło maszynie 4 s. W drugiej próbie zamocowaliśmy wkręt z niepełnym gwintem o długości 200 mm i średnicy 8 mm. Zdanie to trwało zaledwie 8 s. Podane tu wyniki można porównać z naszym testami podobnych urządzeń na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

 

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Kress 180 ALS

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie

13/38 mm

Maks. średnica wkrętów do drewna

10 mm

Maks. moment obrotowy „twardy”

55 Nm

Maks. moment obrotowy „miękki”

25 Nm

Obroty bez obciążenia (I/II bieg)

0-450/0-1550 min-1

Uchwyt wiertarski

szybkomocujący 1,5-13 mm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/2,0 Ah

Waga z akumulatorem

1,5 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar