Test akumulatorowej wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 1000 Professional

Bosch wprowadza po raz pierwszy do oferty niebieskich narzędzi dla profesjonalistów wiertarko-wkrętarkę ze zintegrowanym akumulatorem. Ma być ona na rynku jedną z najbardziej kompaktowych elektronarzędzi w klasie wkrętarek 10,8-woltowych.

Rynek profesjonalnych elektronarzędzi przyzwyczaił nas do wkrętarek z wymiennymi akumulatorami. Bosch GSR 1000 Professional to pierwszy model profesjonalny, w którym konstruktorzy postanowili zastosować wewnętrzną baterię na stałe zintegrowaną z maszyną, którą ładuje się zwykłą ładowarką podobną do tych stosowanych z telefonami. Takie rozwiązania można zaleźć już w elektronarzędziach firmy Bosch, np. wewnętrzny akumulator Li-Ion zasila dalmierze laserowe GLM 80 i GLM 100 C. Sprawdza się

tam wyśmienicie i można zaryzykować stwierdzenie, że tak samo będzie w przypadku nowej wkrętarki GSR 1000. W tym miejscu od razu spieszymy z informacją, że akumulator po jego zużyciu można bez problemu wymienić w serwisie.

Przejdźmy więc do szczegółów – wiertarko-wkrętarkę Bosch GSR 1000 Professional zasila nowoczesny akumulator litowo-jonowy o napięciu 10,8 V i pojemności 1,5 Ah. To bardzo nowoczesna konstrukcja, która charakteryzuje się dużą wydajnością prądową, brakiem efektu pamięci (ogniwa można doładowywać w dowolnym momencie) i niezwykłą żywotnością (nawet 4-krotnie dłuższą niż ogniwa starej technologii). Przy tym baterię ładuje się do pełna w zaledwie 60 min. Ponieważ akumulator we wkrętarce Bosch GSR 1000 jest zintegrowany i użytkownik nie może go sam wymienić w trakcie pracy, konstruktorzy musieli bardzo skutecznie zabezpieczyć ogniwa przed uszkodzeniami. Odpowiada za to sprawdzony i stosowany w innych elektronarzędziach Bosch system ECP (Electronic Cell Protection). Chroni on akumulator aktywnie w trakcie pracy przed przeciążeniem, przegrzaniem i całkowitym rozładowaniem oraz pasywnie podczas ładowania przed przeładowaniem ogniw. O poziomie naładowania akumulatora informują diody na obudowie wkrętarki. Pomagają one wybrać właściwy moment ładowania ogniw.

Konstrukcja mechaniczna nowej wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 1000 Professional sprawia, że jest to maszyna, która przy swoich gabarytach (masa zaledwie 0,9 kg, długość – 186 mm) i systemie zasilania należy do najbardziej wydajnych na rynku. Silnik wkrętarki za pośrednictwem przekładni planetarnej zapewnia prędkość obrotową 0-700 obr./min, płynnie regulowaną za pomocą włącznika spustowego. Jednostka napędowa oferuje aż 15 Nm momentu obrotowego, co pozwala np. wiercić otwory w drewnie o średnicy do 10 mm, w stali do 6 mm i osadzać wkręty o maksymalnej średnicy 6 mm. Choć w konstrukcji mechanizmu napędowego nie zastosowano sprzęgła z regulacją momentu obrotowego, to w precyzyjnym wierceniu i wkręcaniu pomaga elektryczny hamulec, który zatrzymuje obracające się wrzeciono dosłownie w mgnieniu oka. Warto tutaj wspomnieć, że uchwyt narzędziowy o średnicy 6 mm to konstrukcja samozaciskowa – bardzo wygodna w codziennej obsłudze i przyspieszająca wymianę osprzętu.

W kwestii ergonomii akumulatorowa wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 1000 Professional to najwyższy poziom, do którego przyzwyczaił nas niemiecki producent. Chociaż nowa maszyna ma konkurować z podobnymi konstrukcjami także ceną, nie znajdziemy tutaj praktycznie żadnych oszczędności. Pistoletowy uchwyt główny pokryty jest antypoślizgową okładziną Soft grip, która nie tylko gwarantuje pewny chwyt, ale także pochłania część wibracji. W dolnej części gniazda na akumulator znajdziemy również diody LED do oświetlania miejsca wiercenia lub wkręcania.

Nasze testy rozpoczęliśmy od wiercenia w belce sosnowej przy użyciu wiertła krętego o średnicy 8 mm. Otwór o głębokości 70 mm powstał w czasie 3,09 s. Następnie przystąpiliśmy do montażu w elemencie sosnowym wkrętów 5,5 x 80 mm i 3,5 x 55 mm (specjalnie przeznaczony do montażu płyt gipsowo-kartonowych). Operacje montażowe zajęły nam 2,01 i 1,93 s. Testy pokazały, że Bosch GSR 1000 Professional to szybka maszyna (podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl, linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule). Jednak najważniejsza dla nas była wygoda pracy, tu wkrętarka okazała się bezkonkurencyjna.

Jest praktycznie naturalnym przedłużeniem dłoni. Doskonale sprawdzi się podczas wykonywania zabudów z płyt g-k i podczas montażu mebli czy niewielkich elementów. W takich pracach montażowych akumulator 1,5 Ah w zupełności wystarczy nam na cały dzień. Kompaktowe wymiary wkrętarki umożliwiają pracę w ograniczonych przestrzeniach czy trudno dostępnych miejscach. Nie musimy się też obawiać o za głębokie osadzanie wkrętów, gdyż zabezpiecza nas przed tym szybki hamulec wrzeciona.

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 1000 Professional

Obroty

0-700/min

Moment obrotowy

15 Nm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/10,8 V/1,5 Ah

Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali

10/6 mm

Maks. średnica wkrętu

6 mm

Uchwyt wiertarski

szybkomocujący 6 mm

Waga

0,9kg

ZOBACZ TAKŻE

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Frank Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Frank
Frank

Właśnie skończyła mi się gwarancja na nią, a kupiłem ją sobie do na potrzeby domowe tym bardziej że ma na sobie duży napis Profesional i w serwisie stwierdzono uszkodzenie układu scalonego który przekazuje napięcie ze spustu do silnika ( koszt naprawy 220 zł)