TEST AKUMULATOROWEJ WIERTARKI UDAROWEJ METABO SBE 18 LTX

Akumulatorowa wiertarka udarowa Metabo SBE 18 LTX należy do grupy najbardziej zaawansowanych technicznie elektronarzędzi, których odbiorcami są głównie profesjonaliści szukający sprzętu wydajnego, zaawansowanego technicznie i odpornego na najcięższe warunki pracy w warsztacie lub na placu budowy.

 

To są właśnie podstawowe cechy grupy sprzętu oznaczonego symbolem „LTX”. Wiertarka Metabo SBE 18 LTX to konstrukcja z uchwytem D. Akumulator umieszczono w przedniej części uchwytu głównego, praktycznie tuż pod przekładnią główną. Takie rozwiązanie poprawia wyważenie narzędzia, ale także zmniejsza jego całkowitą wysokość.

 

W wiertarce udarowej Metabo SBE 18 LTX zastosowano dwubiegową przekładnię mechaniczną. Na wolniejszym biegu osiąga ona maksymalnie 1000 obr./min, a na szybszym –

3000 obr./min. Mechanizm udaru generuje maksymalnie aż 57.000 uderzeń na minutę. Wiertarka dysponuje momentem obrotowym o maksymalnej wartości 24 Nm. Silnik został wyposażony w elektroniczną płynną regulację obrotów i częstotliwości udarów. Parametry pracy Metabo SBE 18 LTX zmienia się przez głębsze lub płytsze wciśnięcie włącznika spustowego. W konstrukcji przekładni zastosowano sprzęgło przeciążeniowe Metabo S-automatic, które odłącza napęd od wiertła, gdy ulegnie ono zakleszczeniu. Dzięki temu operator chroniony jest przed urazami, np. skręceniem rąk itp. Kierunek obrotów zmienia się za pomocą przełącznika słupkowego. Z kolei tryb pracy – wiercenie i wiercenie z udarem – ustawia się poręcznym przełącznikiem znajdującym na górze obudowy przekładni.
Nowoczesnym rozwiązaniom mechaniczno-elektronicznym w akumulatorowej wiertarce udarowej Metabo SBE 18 LTX towarzyszy wydajny system zasilania 18 V. Mamy do dyspozycji akumulatory litowo-jonowe standardowe (Li-Ion) o pojemnościach 5,2, 4,0 i 2,0 Ah, jak również wysokoprądowe LiHD (6.2, 5,5 i 3,1 Ah). Niemiecki producent zastosował w wiertarce i bateriach elektronikę Ultra-M, która na bieżąco monitoruje stan ogniw i chroni je przed nadmiernym rozładowaniem, przeładowaniem i za wysoką temperaturą. Gdy zamontujemy w ładowarce za bardzo rozgrzany akumulator, schładza ona jego ogniwa (technologia AIR COOLED). Proces ładowania rozpoczyna więc się w momencie, gdy temperatura ogniw jest optymalna. Elektronika Ultra-M pozwala zachować pełną żywotność baterii, dlatego Metabo swoje akumulatory objęło 3-letnią gwarancją. Ponadto dzięki komunikacji jej komponentów znajdujących się w maszynie i baterii zapewnia maksymalną moc wiertarce oraz optymalne wykorzystanie energii, jak również chroni jej silnik przed skutkami nadmiernego przeciążenia, zwiększając żywotność urządzenia i akumulatorów.

Metabo_SBE18LTX-4

W wiertarce Metabo zastosowało całkowicie metalowy bezkluczykowy uchwyt (zakres mocowania – 13 mm). Jest on nie tylko trwały, ale także bardzo wygodny w codziennej obsłudze. Ponadto urządzenie wyposażono we wrzeciono z gniazdem sześciokątnym do końcówek wkrętakowych, które umożliwia pracę bez uchwytu wiertarskiego. Wiertarka udarowa SBE 18 LTX – jak z resztą wszystkie elektronarzędzia Metabo – jest bardzo solidnie wykonana. Wyprofilowana rękojeść główna dobrze wpasowuje się w dłoń, a wyważenie urządzenia sprawia, że praca jest praktycznie niemęcząca. Duży i wygodny uchwyt pomocniczy można obracać wokół osi maszyny. Komfort pracy w ciemnych zakamarkach zapewnia z kolei dioda doświetlająca miejsce obróbki.

Metabo_SBE18LTX-3

Redakcyjne testy Metabo SBE 18 LTX

Mając na względzie to, że testowana akumulatorowa wiertarka udarowa Metabo SBE 18 LTX to urządzenie do ciężkich zastosowań ma placu budowy, remontów czy podczas prac instalacyjnych, rozpoczęliśmy od wymagającego zadania wiercenia świdrem o średnicy 32 mm. Na pierwszym biegu wykonaliśmy otwór przelotowy w belce sosnowej o długości 80 mm w czasie 4,16 s. Wynik ten potwierdził, że Metabo to nie ułomek, ale mocna i szybka bestia. Następnie testowaliśmy zachowanie maszyny na szybkim II biegu. W tym celu w płaskowniku ze stali konstrukcyjnej o grubości 5 mm wykonaliśmy otwór przelotowy o średnicy 6 mm. Zajęło to nam jedynie 18,06 s. Tu Metabo pokazało swoją przewagę nad 2-biegowymi konkurencyjnymi wiertarko-wkrętarkami, którymi możemy wykonywać podobne zadania. Jest to zasługa wysokich obrotów (3000/min), którymi wiertarko-wkrętarki 2-biegowe

nie dysponują. Testy redakcyjne zakończyliśmy wierceniem udarowym w bloczku z betonu B15. Otwór o średnicy 10 mm i głębokości 170 mm powstał w czasie 16,1 s. To potwierdziło, że Metabo SBE 18 LTX w konkurencji wiercenia udarowego daleko w tyle pozostawia wiertarko-wkrętarki udarowe. Powodem tego są, jak już wspominaliśmy, wysokie obroty na II biegu.

Metabo_SBE18LTX-1

Reasumując, akumulatorowa wiertarka udarowa Metabo SBE 18 LTX umożliwia bardzo szybkie postępy w pracy i pod tym względem znacznie góruje nad wiertarko-wkrętarkami. Jest to więc maszyna dla fachowców, którzy chcą bardzo wydajnie pracować bez względu na to, z jakimi warunkami przychodzi im się codziennie mierzyć.

Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne akumulatorowej wiertarki udarowej Metabo SBE 18 LTX

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie (mm)13/30/16
Maks. moment obrotowy24 Nm
Maks. obroty I/II bieg0-1000/0-3000 min-1
Maks. częstotliwość udarów57.000 min-1
Uchwyt szybkomocujący+ (13 mm)
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/18 V/5,2 Ah
Waga z akumulatorem2,6kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 rok temu

W firmie, w której pracuję, sprawdziła się doskonale. Zresztą nie tylko wiertarka, wszystkie maszyny mamy od nich. Może amator nie doceni, ale dla fachowców metabo to rzeczywiście najlepszej klasy sprzęt.