TEST AKUMULATOROWEJ WIERTARKI RDZENIOWEJ FEIN AKBU 35 PMQW

Rozwój technologii akumulatorowego zasilania elektronarzędzi i silników bezszczotkowych umożliwił opracowanie bezprzewodowych wiertarek rdzeniowych. Przykładem takiego urządzenia jest wiertarka
AKBU 35 PMQW, którą w tym wprowadziła na rynek niemiecka firma FEIN.

Budowa i remonty konstrukcji stalowych, takich jak hale, elektrownie wiatrowe, słupy wysokiego napięcia czy nawet wyciągi narciarskie, są często prowadzone w miejscach znacznie oddalonych od sieciowych źródeł zasilania. Dlatego doskonałym rozwiązaniem dla ekip wykonujących takie prace są akumulatorowe wiertarki rdzeniowe. Nie dziwi więc fakt, że FEIN, niemiecki producent elektronarzędzi klasy

premium specjalizujący się w obróbce metali, opracował tego typu maszynę. Konstruując nią, inżynierowie niemieckiej firmy wykorzystali swoje wieloletnie i bogate doświadczenie w budowie takich wiertarek. Testowana akumulatorowa wiertarka rdzeniowa FEIN AKBU 35 PMQW ma zasilanie 18-woltowe i wyposażona jest w nowoczesny silnik bezszczotkowy PowerDrive, mocną stalową przekładnię 1-biegową oraz elektroniczną regulację obrotów w zakresie 130–520/min z pamięcią prędkości obrotowej (Memory Function). Prędkość reguluje się przyciskami oznaczonymi znakami „+” i „-” na wygodnym panelu sterowania, który podczas wiercenia znajduje się cały czas w zasięgu wzroku operatora. Ma on do dyspozycji sześć poziomów obrotów wynoszących: 520, 455, 390, 325, 260 lub 130/min. Dzięki temu łatwo i szybko można dobrać optymalną prędkość skrawania dla wiercenia, gwintowania, fazowania lub rozwiercania otworów. Testowana wiertarka ma też lewe obroty umożliwiające łatwe i szybkie wykręcenie gwintowników z otworów. Można nią wiercić w stali otwory o średnicy do 18 mm (wiertła pełne) lub do 35 mm (rdzeniowe wiertła HSS i węglikowe), rozwiercać otwory do średnicy 18 mm i pogłębiać do średnicy 31 mm oraz gwintować do M14.

 

Podstawowym uchwytem narzędziowym akumulatorowej wiertarki rdzeniowej FEIN AKBU 35 PMQW jest stożek Morse’a MK2. Za jego pośrednictwem możemy w maszynie mocować zarówno wiertła z uchwytem stożkowym MK2, jak i uchwyt Weldon 3/4” przeznaczony do montowania wierteł rdzeniowych. Jak wiadomo, uchwyt Weldon umożliwia wiercenie z zastosowaniem chłodzenia. Nadmieniamy, że testowana wiertarka wyposażona jest w system chłodzenia ze zbiornikiem na chłodziwo.
W stojaku wiertarskim akumulatorowej wiertarki rdzeniowej FEIN AKBU 35 PMQW mamy magnesy trwałe (neodymowe). Obraca się je w celu zmniejszenia lub zwiększania siły przylegania stopy stojaka do elementu stalowego za pomocą mechanizmu poruszanego ręcznie z użyciem dwukierunkowego klucza grzechotkowego. Mechanizm ten ma trzy pozycje: magnesy włączone (100% siły mocowania, czyli 9000 N), magnesowanie wstępne (30% siły mocującej) i magnesy wyłączone (0%). Pozycja magnesowania wstępnego umożliwia precyzyjne ustawienie wiertarki i wykonanie otworu dokładnie w wyznaczonym punkcie. Testowana maszyna wyposażona jest też we wskaźnik siły przylegania magnesu, który znajduje się na panelu sterowania. Informuje on za pomocą zielonego światła o tym, czy siła przylegania jest wystarczająca do stabilnego wiercenia. W stopie magnetycznej zastosowano pryzmatyczne powierzchnie styku z materiałem obrabianym, dzięki czemu FEINem możemy wiercić w materiałach cylindrycznych lub rurach o średnicy 80–250 mm bez korzystania z dodatkowego osprzętu mocującego. To bardzo ważna cecha wiertarki FEIN. Jak wiadomo, siła przylegania magnesów stojaka wiertarskiego zależy nie tylko od wielkości krzywizny materiału obrabianego, ale także od jego grubości i jakości powierzchni. Aby zapewnić bezpieczną pracę, w akumulatorowej wiertarce rdzeniowej FEIN AKBU 35 PMQW zastosowano czujnik przechyłu informujący o prawidłowej pozycji w czasie pracy.

 

Stojak wiertarski testowanej bezprzewodowej wiertarki rdzeniowej FEIN AKBU 35 PMQW ma skok o zakresie 135–260 mm oraz blokadę posuwu, która umożliwia bezpieczny transport maszyny i łatwą wymianę osprzętu. W nim też znajduje się mocowanie akumulatora zasilającego wraz z kablem transmitującym energię do napędu. Kabel ten ma

wytrzymałą elastyczną osłonę chroniącą go przed uszkodzeniem.
Testowana wiertarka AKBU 35 PMQW zasilana jest nowoczesnym wysokoprądowym akumulatorem litowo-jonowym FEIN HighPower o napięciu 18 V i pojemności 5.2 Ah. Generuje on prąd o natężeniu o 75% wyższym niż standardowe akumulatory Li-Ion i umożliwia wykonanie o 40% otworów więcej niż standardowa bateria litowo-jonowa. Dzięki temu zapewnia silnikowi bezszczotkowemu wysoką moc potrzebną do efektywnego wiercenia rdzeniowego. W akumulatorze FEIN HighPower zastosowano technologię SafetyCell, która zapewnia niezawodną ochronę jego ogniw przed przeciążeniem, przegrzaniem i głębokim rozładowaniem. Akumulatory FEIN HighPower są kompatybilne z bezprzewodowymi elektronarzędziami FEIN klasy 18 V i wyposażone są w diodowe wskaźniki poziomu naładowania energią elektryczną. Do ich ładowania służy szybka ładowarka ALG 50.

 

Reasumując, akumulatorowa wiertarka rdzeniowa FEIN AKBU 35 PMQW to wysoce technicznie zaawansowane urządzenie umożliwiające efektywną pracę z optymalnymi obrotami i uzyskanie wysokiej jakości rezultatów. Zastosowane w niej systemy zapewniają także najwyższy poziom bezpieczeństwa pracy.
Podczas redakcyjnych testów sprawdziliśmy działanie magnesów oraz wykonaliśmy otwory przelotowe oraz operację gwintowania z wykorzystaniem systemu chłodzenia maszyny. W redakcyjnym warsztacie akumulatorową wiertarkę rdzeniową FEIN AKBU 35 PMQW zamocowaliśmy do dwuteownika stalowego o grubości 10,2 mm. Dokładne ustawienie maszyny nie przysporzyło nam żadnych problemów dzięki magnesowaniu wstępnemu. W dwuteowniku ze stali konstrukcyjnej wykonaliśmy wiertłami rdzeniowymi otwory przelotowe o średnicy 18 mm (520 obr./min) i 32 mm (260 obr./min). Operacje te trwały 23,95 s (18 mm) i 27,54 s (32 mm). Podczas wiercenia nie dochodziło do zwolnienia obrotów i proces przebiegał bardzo stabilnie. Testy zakończyliśmy wykonaniem gwintu M8. W tym celu najpierw wywierciliśmy wiertłem pełnym o średnicy 6,8 mm (520 obr./min) otwór przelotowy w testowym dwuteowniku, co zajęło nam 27,65 s. Następnie wykonaliśmy z użyciem obrotów 130/min gwint za pomocą gwintownika M8 w czasie 9,54 s. Operacja przebiegła więc szybko i bardzo stabilnie.
Reasumując, akumulatorowa wiertarka rdzeniowa FEIN AKBU 35 PMQW to urządzenie, którym można z powodzeniem zastąpić bez straty na efektywności pracy sieciowe wiertnice magnetyczne w operacjach wiercenia otworów o średnicy do 35 mm. FEIN AKBU 35 PMQW ma niewielkie wymiary i jest wygodny w pracy oraz znacznie bezpieczniejszy niż przewodowe wiertarki magnetyczne. Nagła przerwa w dostawie energii elektrycznej nie powoduje oderwania się testowanej wiertarki FEIN AKBU 35 PMQW od obrabianego elementu, co często kończy się upadkiem tego typu maszyny z dużej wysokości i skutkuje jej całkowitym zniszczeniem.

pins

 

Dane techniczne akumulatorowej wiertarki rdzeniowej FEIN AKBU 35 PMQW

Napięcie/pojemność/rodzaj akumulatora18 V/5,2 Ah/Li-ion wysokoprądowy
Maks. średnica wiercenia wiertłem rdzeniowym35 mm
Maks. średnica wiercenia wiertłem pełnym18 mm
Maks. średnica rozwiercania18 mm
Maks. średnica pogłębiania31 mm
Maks. średnica gwintowaniaM14
Zakres skoku wrzeciona135/260 mm
Wymiary stopy magnetycznej195-70-52 mm
Prędkość obrotowa wrzeciona:520, 455, 390, 325, 260 lub 130/min
Uchwyt we wrzecioniestożek Morse’a MK2
Uchwyt na wiertła rdzenioweWeldon 3/4” mm
Ciężar z akumulatorem12,8 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments