Test akumulatorowej wiertarki kątowej Makita DA330D

Mała wiertarka kątowa zasilana akumulatorem to niezastąpione narzędzie do wykonywania otworów i wkręcania w miejscach o utrudnionym dostępie. Akumulatorowa wiertarka kątowa Makita DA330D różni się zdecydowanie od klasycznych i wszystkim dobrze znanych wiertarek pistoletowych.

Prezentowane urządzenie jest niewielkie, jego obudowa mieszcząca silnik stanowi jednocześnie uchwyt. W tylnej części obudowy znajduje się gniazdo na akumulator, który praktycznie w całości wchodzi do wnętrza maszyny i nie wystaje poza jej obrys. Włącznik główny – duży i łatwy w obsłudze nawet w grubych rękawicach roboczych – umieszczono pod spodem maszyny. Towarzyszy mu słupkowy przełącznik kierunku obrotów. W maszynie nie ma blokady do pracy ciągłej. Maszyna o

cygarowatym kształcie zakończona jest niewielkim uchwytem narzędziowym (kluczykowym 10 mm) ustawionym pod kątem 90° do osi całego narzędzia. Obok uchwytu umieszczono diodę LED do oświetlania miejsca wiercenia. Dzięki takiej konstrukcji maszyną o długości 298 mm i wysokości bez wiertła 77 mm można dotrzeć w najciaśniejsze zakamarki.

Makita_DA330D_02

Silnik, który przez przekłądnię kątową zapewnia maszynie maksymalne obroty 800/min (regulowane płynnie za pomocą włącznika spustowego) współpracuje z bardzo nowoczesnym i wydajnym źródłem zasilania. Choć litowo-jonowy akumulator nie jest jakiś specjalnie duży – napięcie 10,8 V i pojemność 1,3 Ah – to jego najsilniejszą stroną są wysoka sprawność prądowa (dużo lepsza charakterystyka niż w przypadku akumulatorów starszej generacji), trwałość (system zasilania zabezpieczony jest elektroniką, która zabezpiecza ogniwa przed przeciążeniami i zbytnim rozładowaniem) i komfort codziennego użytkowania (Li-Ion są pozbawione efektu pamięci i można je doładowywać w dowolnym momencie bez potrzeby rozładowywania). Sprawna jednostka napędowa w połączeniu z nowoczesnym akumulatorem to w efekcie maszyna, którą wywiercimy w drewnie otwór o maksymalnej średnicy 12 mm, a w stali 10 mm.

Makita_DA330D_01
Akumulatorowa wiertarka kątowa Makita DA330D jest wręcz banalna w obsłudze. Ma  kluczykowy uchwyt wiertarski. Niektórzy może będą kręcili nosem na to rozwiązanie, ale żaden uchwyt szybkomocujący nie zapewni takiego trzymania wiertła jak właśnie szczęki zaciśnięte kluczykiem. Dla tych, którzy jednak nie dadzą się przekonać do tego typu rozwiązania, Makita oferuje model DA331D, w którym znajdziemy bezkluczykowy uchwyt wiertarski z automatyczną blokadą wrzeciona.
Wiertarką Makita DA330D wykonaliśmy dwa podstawowe testy: na wiercenie w materiale drewnopochodnym i na wkręcanie. Najpierw w blacie kuchennym o grubości 30 mm wykonaliśmy przelotowy otwór o średnicy 16 mm za pomocą 3-ostrzowego wiertła, zajęło to nam 3,96 s. Następnie w belce sosnowej zamocowaliśmy wkręt 6 x 60 w czasie 3,08 s. Jak widać, w pierwszym teście znacznie przekroczyliśmy optymalny zakres pracy, a Makita sprawowała się wyśmienicie, osiągając bardzo dobry wynik. Podobnie było z operacją wkręcania. Uzyskane wyniki wskazują, że napęd wiertarki jest bardzo skuteczny i wydajny. Zatem Makita DA330D jest w pełni użytecznym profesjonalnym urządzeniem, które umożliwia sprawne wykonywanie otworów oraz mocowanie wkrętów w miejscach o utrudnionym dostępnie.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne akumulatorowej wiertarki kątowej Makita DA330D

Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali12/10 mm
Obroty0-800/min
Uchwyt wietarskiwiertarski 10 mm
Diody oświetlające+
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/10,8 V/1,3 Ah
Waga z akumulatorem1,1kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments