Test akumulatorowej wiertarki kątowej Hitachi DN 18DSL

Wiertarki kątowe to specjalistyczne elektronarzędzia przeznaczone do pracy w miejscach trudno dostępnych. W redakcyjnym warsztacie przyjrzeliśmy się bliżej akumulatorowej wersji tego typu wiertarek – Hitachi DN 18DSL.

Hitachi DN 18DSL ma inną budowę niż klasyczne wiertarki pistoletowe czy typu „D”, gdyż konstrukcyjnie znacznie bliższe jest szlifierkom kątowym. Nie znajdziemy w nim ani uchwytu pistoletowego, ani „D”. Jego obudowa mieszcząca 2-polowy silnik prądu stałego, tak jak w małych szlifierkach kątowych, stanowi jednocześnie uchwyt główny urządzenia. W jej tylnej części mamy gniazdo na akumulator, nad nim wskaźnik stopnia naładowania baterii. Włącznik główny,

umieszczony w spodzie maszyny, jest duży i łatwy w obsłudze. Możemy go z powodzeniem obsługiwać w rękawicach roboczych. Nad nim znajduje się słupkowy przełącznik kierunku obrotów. W Hitachi nie znajdziemy blokady włącznika służącej do pracy ciągłej.

Testowana wiertarka ma 1-biegową przekładnię kątową oraz bezkluczykowy uchwyt wiertarski o średnicy mocowania do 10 mm. Wrzeciono wraz z uchwytem narzędziowym ustawione jest pod kątem 90° do osi narzędzia. Maszynę wyposażono w dodatkowy uchwyt (taki jak w szlifierkach kątowych) mocowany po prawej lub lewej stronie metalowej obudowy przekładni. Przed uchwytem mamy diodę LED służącą do oświetlania miejsca wiercenia/wkręcania. Dzięki takiej konstrukcji Hitachi możemy pracować w ciasnych miejscach lub o utrudnionym dostępie, np. we wnętrzach małych szaf.

Silnik przez przekładnię kątową zapewnia maszynie maksymalne obroty 1800/min (elektronicznie regulowane płynnie za pomocą włącznika spustowego). Wiertarką kątową Hitachi wywiercimy w drewnie otwór o maksymalnej średnicy 28 mm, a w stali 10 mm i zamontujemy wkręt o średnicy do 5,1 mm. W elektronarzędziu zastosowano także hamulec silnika, która zatrzymuje je błyskawicznie. To rozwiązanie pozwala nam uniknąć uszkodzenia obrabianej powierzchni czy nadmiernego dokręcenia wkrętu w materiałach drewnianych. Jednostka napędowa współpracuje z nowoczesnymi źródłami zasilania – akumulatorami litowo-jonowymi o napięciu 18 V i pojemnościach: 1,5, 2,0, 2,5, 3,0, 4,0 i 5,0 Ah. Jak wiadomo, baterie Li-Ion charakteryzują się bardzo dużą sprawnością energetyczną, a przy tym są wyjątkowo trwałe. Można je doładowywać w dowolnym momencie bez obaw o skrócenie żywotności czy zmniejszenie pojemności. Wyposażone są w elektronikę optymalizującą pobór prądu, zabezpieczającą ogniwa przed nadmiernym rozładowaniem i zbyt wysoką temperaturą, jak też komunikującą się z ładowarką oraz z narzędziem w celu optymalizacji wydatku energetycznego oraz monitorowania stanu naładowania.

Akumulatorowa wiertarka kątowa Hitachi DN 18DSL to urządzenie ergonomiczne, czyli dobrze dopasowane do ludzkich dłoni, łatwe w trzymaniu i operowaniu, jak też banalnie proste w obsłudze. Dla wygody pracy miejsca chwytne obudowy pokryto miękką wykładziną.

Wiertarką Hitachi DN 18DSL wykonaliśmy dwa podstawowe testy: wiercenie w materiale drewnianym i wkręcanie. Ich zaletą jest to, że dobrze obrazują możliwości maszyny. Najpierw w kantówce sosnowej o grubości 35 mm wywierciliśmy przelotowy otwór o średnicy 25 mm za pomocą 3-ostrzowego wiertła. Operacja ta zajęła nam 1,95 s. Następnie w tej samej kantówce zamocowaliśmy wkręt 6 x 115 mm w czasie 1,87 s. Jak widać, wykonane próby miały błyskawiczny przebieg, co wynika z wysokich obrotów, którymi dysponuje testowane Hitachi. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar