Test akumulatorowej ukośnicy Milwaukee M18 SMS 216

Małe ukośnice sieciowe już same w sobie są świetnymi narzędziami do mobilnej pracy na placu budowy lub bezpośrednio u klienta. Stają się jeszcze lepsze, gdy są bezprzewodowe.

Stolarze, monterzy stolarki okiennej i drzwiowej, instalatorzy zabudowy meblowej – to właśnie główni odbiorcy akumulatorowej ukośnicy Milwaukee M18 SMS 216. Dla nich tego typu elektronarzędzie powinno spełniać dwa zasadnicze warunki konstrukcyjne – musi być lekkie, bo ich praca to raczej małe zlecenia z koniecznością częstego przemieszczania się, i musi zapewniać wysoką jakość obróbki materiałów, ponieważ zadania, które wykonują muszą charakteryzować się estetyką i dużą dokładnością obróbki. Do

tej pory fachowcy musieli godzić się na korzystanie z przewodu zasilającego. Często jest to niewygodne, a niekiedy nawet niemożliwe, bo na przykład na placu budowy, gdzie wstawiana jest stolarka drzwiowa, jeszcze nie podłączono prądu.

 

Rozwiązaniem tych problemów i sposobem na jeszcze bardziej komfortową pracę nieograniczoną długością przedłużacza czy obecnością napięcia w gniazdku jest akumulatorowa ukośnica Milwaukee M18 SMS 216. Wydaje się jeszcze wielu osobom, że prąd stały to słabe źródło energii dla tego typu maszyny. Nic bardziej mylnego. Jeśli ogniwa będą odpowiednio duże, pojemne i nowoczesne, to z powodzeniem ten typ maszyny może być zasilany z baterii.

 

W prezentowanej pile producent zastosował nowoczesny akumulator Milwaukee M18 o pojemności 4,0 Ah. To seria baterii (o różnych pojemnościach) stosowana w innych elektronarzędziach bateryjnych Milwaukee klasy 18 V, które charakteryzują się przede wszystkim bardzo nowoczesną konstrukcją. Zastosowana technologia REDLITHIUM to połączenie maksymalnej wydajności, wysokiej sprawności prądowej i dużej trwałości ogniw. Warto też podkreślić, że akumulator Li-Ion to wygoda obsługi – można go doładowywać w dowolnym momencie bez obaw o straty nominalnej pojemności. Zastosowana w maszynie elektronika dodatkowo chroni ogniwa przed przeciążeniami i przegrzewaniem.

 

W konstrukcji akumulatorowej piły ukośnicy Milwaukee M18 SMS 216 na szczególną uwagę zasługuje system prowadzenia głowicy tnącej. Jak w większości tego typu pił, tak i w Milwaukee silnik z piłą przesuwa się po dwóch prowadnicach o przekroju kołowym. Jednak w prezentowanym narzędziu szyny ułożone są obok siebie nie w poziomie, ale w pionie (jedna nad drugą). Układ taki jest korzystniejszy w zakresie zapewnienia jednostce napędowej stabilności podczas cięcia. Zajmuje także mniej miejsca. Prowadnice są tak skonstruowane, że piłę można dosunąć do samej ściany i pracować nawet w najmniejszym pomieszczeniu. Ułożyskowanie mechanizmu posuwu głowicy tnącej zapewnia płynność podczas pracy i długą żywotność tego elementu.

 

Silnik napędzający piłę Milwaukee M18 SMS 216 to szczotkowa konstrukcja 4-polowa, zapewniająca maksymalną prędkość obrotową 2700 obr./min. Jeśli dodamy do tego, że ukośnica obsługuje tarcze o średnicy 216 mm, to można łatwo wywnioskować, że jest to narzędzie do prac wymagających precyzji. Na drugim miejscu stawia się szybkość cięcia. Czyste cięcia, które osiąga się dzięki zoptymalizowanej prędkości obrotowej, to jedna z najmocniejszych stron Milwaukee. Prezentowanym elektronarzędziem przetniemy element o maksymalnej długości 270 mm i wysokości nawet 60 mm (w położeniu pion 0˚/poziom 0˚).

Stół roboczy piły ukośnicy Milwaukee M18 SMS 216 jest przede wszystkim mały, z tego też względu maszyna jest łatwa w transporcie. Niewielkie rozmiary podstawy nie oznaczają oczywiście zmniejszonych możliwości cięcia w porównaniu z konkurencyjnymi rozwiązaniami. Stół wykonano z lekkiego profilowanego aluminium. Znajdziemy tam dwa mechanizmy regulacji kąta cięcia w płaszczyźnie poziomej i pionowej. Ustawianie kątów cięcia w poziomie (w zakresie od -50° do +50°) realizuje się za pomocą klasycznego mechanizmu zapadkowego z ustalonymi kątami cięcia (0°, ±15°, ±22,5°, ±30°, ±45°) lub przy użyciu pokrętła blokującego maszynę w dowolnym położeniu. Głowicę tnącą można również pochylać i realizować cięcia skośne, ale tylko w jednym kierunku w zakresie do -2 do +48°.

 

Stół jest przystosowany

do zamontowania pary poszerzeń do cięcia długich elementów. Z kolei dwa szybko demontowane oporniki pozwalają stabilnie ustawić obrabiany materiał na stole. Imadłowe zaciski unieruchamiają element na czas cięcia. Po bokach podstawy wyprofilowano specjalne wgłębienia, które pełnią funkcję uchwytów transportowych.

Rękojeść główna piły ma kształt litery „D” i pokryta została antypoślizgowym materiałem. W dolnej części zintegrowano włącznik spustowy zasilania, zaś w górnej umieszczono dźwignię bezpieczeństwa. Rozwiązanie to różni się od tradycyjnych systemów zabezpieczeń i jest bardzo wygodne w codziennej pracy. W pile Milwaukee M18 SMS 216 znajdziemy również laser wizualizujący linię cięcia (z możliwością regulacji położenia), co pozwala uzyskać wspomnianą precyzję cięcia, i diodę LED oświetlającą miejsce pracy. Tarcza tnąca jest w całości schowana pod metalową osłoną bezpieczeństwa. Integralnym elementem osłony tarczy jest system odsysania nieczystości. W Milwaukee znajdziemy dwa króćce do przyłączenia węży od odkurzacza (można podłączyć dwa węże do jednego odkurzacza za pomocą rozdzielnika „Y”) – jeden odsysa wióry bezpośrednio z podstawy, a drugi pozostałe, które trafią do górnej osłony tarczy tnącej. To rozwiązanie zapewnia maksymalną czystość miejsca pracy.

Dane techniczne piły ukośnicy Milwaukee MS 216 SB

Obroty

2700/min

Średnica piły

216 mm

Nastawianie cięcia kątowego

od -50° do +50°

Nastawianie cięcia skośnego

-2˚ do +48˚

Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/0° x 45°/45° x 0°/45° x 45°

60 x 270/48 x 270/60 x 190/48 x 190

Rodzaj akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/4,0 Ah

Waga

14,5kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments