TEST AKUMULATOROWEJ UKOŚNICY MAKITA DLS111 Z SYSTEMEM AWS

Akumulatorową ukośnicę Makita DLS111 wyposażono w nowoczesny napęd: silnik bezszczotkowy i zasilanie 2 x 18 V, jak również w Auto-start Wireless System umożliwiający bezprzewodowe uruchamianie/wyłączanie odkurzacza Makita DVC864L usuwającego wióry powstające podczas cięcia.

Makita_DLS111-5

Zanim opowiemy o redakcyjnych testach profesjonalnej ukośnicy Makita DLS111, przyjrzymy się bliżej jej budowie. Ukośnica ma klasyczną konstrukcję, aczkolwiek wysoce zoptymalizowaną pod względem wygody i łatwości użytkowania w różnych sytuacjach roboczych. Składa się bowiem z obrotowego stołu i połączonej z nim głowicy tnącej mieszczącej w sobie napęd

i poruszającej się na nieruchomych prowadnicach rurowych skierowanych w kierunku przodu urządzenia. Dzięki temu można pracować nią blisko ściany bez konieczności ograniczenia długości cięcia z powodu ruchu prowadnic, z czym mamy do czynienia w przypadku ukośnic o klasycznej niezoptymalizowanej konstrukcji. Tarczę w testowanej pilarce napędza wspomniany nowoczesny silnik bezszczotkowy typu BLDC (ang. BrushLess Direct-Current Motor). Jego niewątpliwe zalety to bezobsługowość (nie ma w nim zużywających się szczotek i komutatora), wysoka efektywność energetyczna (sprawność – ok. 80%) i moc, niewielkie wymiary oraz masa, jak również stabilność pracy i możliwość zastosowania zaawansowanego sterowania optymalizującego pobór energii i procesy obróbki. Elektronika sterująca układem napędowym ukośnicy Makita DLS111 oferuje takie funkcje, jak łagodny rozruch, automatyczna kontrola i optymalizacja obrotów silnika (technologia ADT – Automatic Torque Drive Technology) oraz hamulec tarczy, który zatrzymuje ją w ciągu sekundy od momentu wyłączenia maszyny. Silnik ukośnicy zasilany jest z dwóch akumulatorów Li-Ion o napięciu 18V (napięcie zasilania – 36V). Ten typ zasilania wykorzystujący dwie baterie 18V połączone szeregowo to kolejna innowacja Makity. Jej celem jest 2-krotne zwiększenie mocy silnika elektronarzędzi bezprzewodowych do ok. 1500 watów w sposób ekonomiczny i nienarażający użytkowników maszyn japońskiego producenta na dodatkowy, kosztowny zakup akumulatorów 36 V. Mogą oni bowiem stosować wykorzystywane do tej pory baterie 18 V (nadmieniamy, że do elektronarzędzi Makity o zasilaniu 2 x 18 V nie można podłączyć baterii 36 V). Użytkownicy testowanej ukośnicy mają do dyspozycji akumulatory 1,5; 2,0; 3,0; 4,0; 5,0 i 6,0 Ah (w/w ukośnica nie współpracuje z akumulatorami bez elektroniki: BL1811G, BL1813G, BL1815G oraz akumulatorem BL1815 18 V/1,3 Ah). Zastosowana w bateriach i omawianej ukośnicy elektronika optymalizuje pobór prądu, chroni maszynę i ogniwa Li-ion przed nadmiernym obciążeniem oraz zabezpiecza je przed zbyt wysoką temperaturą, nadmiernym rozładowaniem lub przeładowaniem, jak też monitoruje ilość dostępnej energii, informując o tym za pomocą dwóch 3-diodowych wskaźników znajdujących się w panelu sterowania maszyną. Ponadto każdy akumulator wyposażony jest w 4-diodowy wskaźnik poziomu naładowania.

 

Makita_DLS111-1

 

Testowana pilarka generuje obroty na biegu jałowym wynoszące 4400/min i obsługuje tarcze o średnicy 260 mm (średnica otworu mocującego – 30 mm). Można nią ciąć materiały drewniane oraz drewnopochodne, jak też aluminium. Oczywiście, każdy rodzaj surowca wymaga zastosowania odpowiedniej piły tarczowej. Maksymalny rozmiar elementu, który można ukośnicą Makita DLS111 przeciąć prostopadle (0°/0°), to 91 x 279 mm (dla 45°/45° – 91 x 197 mm). Tak duży maksymalny wymiar elementu wynika m.in. z zastosowanego mechanizmu posuwu wzdłużnego głowicy na prowadnicach rurowych. W pilarce znajdziemy też wygodną w obsłudze i mającą czytelną podziałkę regulację kąta cięcia w poziomie od -60° (lewo) do +60° (prawo). Użytkownik, regulując ten parametr, może korzystać albo z zapadkowych ustawień najczęściej używanych kątów (9 pozycji: 0°, ±15°, ±22,5°, ±30° i ±45°), albo ustawić dowolny kąt cięcia poziomego i zablokować go za pomocą pokrętła. Ale na tym nie koniec, może również pochylać głowicę maszyny i realizować cięcia skośne w pionie w zakresie od -48° (lewo) do +48° (prawo). Wygodę obróbki dłuższych elementów zapewniają boczne podpory stołu. Ukośnicą Makita

DLS111 można wykonać cztery rodzaje cięć: prostopadłe/prostopadłe, ukośne/prostopadłe, ukośne/ukośne (maksymalnie 45°/45°) i prostopadłe/ukośne. Możemy nią też rowkować, spłycać materiał czy wycinać wpusty (np. w celu łączenia elementów na zakładkę). W tym celu ustawiamy potrzebną głębokość nacinania pokrętłem z drobnozwojnym gwintem, który umożliwia dokładną regulację zagłębienia tarczy.

 

Makita_DLS111-3
Japońscy inżynierowie zadbali też o precyzję pracy ukośnicy Makita DLS111, wyposażając ją w regulowany laser, którego wskazania można dostosować do grubości wykorzystywanej tarczy i uwarunkowań operacyjnych. Może on bowiem wskazywać linię pomiaru elementu albo od prawej, albo lewej strony tarczy. Jest też mechanizm służący do kalibracji prostopadłości tarczy. Dzięki tym rozwiązaniom możemy uzyskać wzrokowo dokładność cięcia wynoszącą 0,1–0,5 mm, co jest w przypadku obróbki elementów drewnianych wartością bardzo wysoką i w zupełności wystarczającą w pracach, do których przeznaczone są ukośnice.

 

Makita_DLS111-7
Ukośnicę Makita DLS111 wyposażono w efektywny, 2-dyszowy system odprowadzania wiórów, wspomagany przez Auto-start Wireless System (AWS) służący do zdalnego uruchamiania i wyłączania współpracującego z pilarką akumulatorowego odkurzacza Makita DVC864L. Przypomnijmy, japońscy inżynierowie opracowali ten system, aby ułatwić pracę zestawami złożonymi z elektronarzędzia bezprzewodowego i odkurzacza oraz rozwiązać problem zdalnego uruchamiania i zatrzymywania działania drugiego z urządzeń. AWS oparto na znanej ze świata urządzeń mobilnych i komputerów technologii Bluetooth 4.1.

 

Makita_DLS111-6
Omawiane urządzenie jest bardzo solidnie i dokładnie wykonane, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa pracy dzięki zastosowanym osłonom tarczy. Pracę nim ułatwia gumowany poziomy uchwyt, dający operatorowi pełną kontrolę nad procesem cięcia.

 

Makita_DLS111-2
Podczas redakcyjnych testów ukośnicę Makita DVC864L sprawdziliśmy pod względem wydajności i jakości cięcia, łatwości obsługi oraz zdalnej współpracy z odkurzaczem Makita DVC864L o zasilaniu 2 x 18V. Wykonaliśmy nią wszystkie rodzaje cięć: prostopadłe/prostopadłe, ukośne/prostopadłe, ukośne/ukośne i prostopadłe/ukośne. Wykonując je, przecinaliśmy elementy z litego drewna sosnowego i dębowego, gruby (4 cm) laminowany blat kuchenny oraz deskę tarasową z bardzo twardego drewna azobe, jak też rowkowaliśmy belkę sosnową. Makita DVC864L wszystkie testy zdała na szóstkę, zapewniając bardzo dokładne i czyste cięcia. Pracowała podczas nich stabilnie i bardzo efektywnie, co dobitnie pokazała próba cięcia dużego stopnia schodowego wykonanego z twardego, klejonego drewna dębowego. Należy tu podkreślić, że precyzyjne pozycjonowanie elementów i w konsekwencji cięcie umożliwił nam laser. Nie okazał się więc – jak to często bywa – zbędnym gadżetem, którego jedynym zadaniem jest przekonanie klienta do zakupu maszyny. Współpraca z bezprzewodowym odkurzaczem Makita DVC864L też była wzorowa – jego uruchamianie i wyłączanie odbywało się ze 100-proc. niezawodnością. Podczas cięć nie dochodziło do pylenia, do czego niewątpliwie przyczynił się dwudyszowy system odprowadzenia wiórów zastosowany w testowanej maszynie.

Naszym zdaniem akumulatorowa ukośnica Makita DLS111 to urządzenie zapewniające pełną mobilność i funkcjonalność dzięki bezprzewodowej współpracy z odkurzaczem Makita DVC864L. Testowana maszyna oferuje wysoką dokładność oraz jakość i efektywność cięcia, czym

niewątpliwie zadowoli najbardziej wymagających profesjonalnych użytkowników tego typu maszyn.

pins

Dane techniczne ukośnicy Makita DLS111

Obroty na biegu jałowym

4400/min

Maks. zdolność cięcia w poziomie przy 90°

91 x 279 mm

Maks. zdolność cięcia w poziomie przy 45°

91 x 197 mm

Średnica tarczy

260 mm

Średnica otworu tarczy

30 mm

Wymiary (D x S x W)

805 x 644 x 660 mm

Waga z 2 akumulatorami BL1830(B)/BL1840(B)/BL1850(B)

27,3kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments