TEST AKUMULATOROWEJ UKOŚNICY HIKOKI C 3610DRA

W ukośnicy HiKOKI C 3610DRA japońscy inżynierowie zastosowali innowacyjny system zasilania Multi-Volt oraz nowoczesny silnik bezszczotkowy i laserowy system precyzujący cięcie. Dzięki temu możemy uzyskać najlepsze rezultaty w pracy zarówno pod względem jakości i dokładności cięcia, jak też jego efektywności.

 

Ukośnica HiKOKI C 3610DRA ma klasyczną konstrukcję, aczkolwiek odpowiednio zoptymalizowaną i o znacznie szerszych możliwościach pod względem precyzji i jakości cięcia oraz zakresu obrabianych elementów. Pilarka ma zatem dwa podstawowe podzespoły: obrotowy stół i połączoną z nim głowicę tnącą, w której znajduje się napęd, czyli silnik bezszczotkowy, przekładnia oraz mocowanie tarczy, elektronika sterująca, laser wyznaczający przecinaną krawędź, dioda LED oświetlająca miejsce

obróbki itd. Głowica porusza się na nieruchomych prowadnicach rurowych skierowanych w kierunku przodu urządzenia. Dzięki temu można pracować nim blisko ścian, bez konieczności ograniczenia długości cięcia z powodu wstecznego ruchu prowadnic, z czym mamy do czynienia w przypadku ukośnic o niezoptymalizowanej konstrukcji. Tarczę w testowanej pilarce HiKOKI C 3610DRA napędza wspomniany nowoczesny silnik bezszczotkowy. Jego niewątpliwe zalety to bezobsługowość (nie ma w nim zużywających się szczotek i komutatora), wysoka sprawność (ok. 80%) i żywotność. Elektronika sterująca układem napędowym ukośnicy HiKOKI C 3610DRA oferuje takie funkcje, jak łagodny rozruch, stabilizacja obrotów silnika oraz hamulec tarczy, który zatrzymuje ją w ciągu sekundy od momentu wyłączenia sprzętu. Jego silnik zasilany jest prądem stałym o napięciu 36 V. Dostarczają go innowacyjne litowo-jonowe akumulatory Multi-Volt. Są to baterie 2-napięciowe (18 lub 36 V), które automatycznie rozpoznają napięcie zasilania elektronarzędzia HiKOKI, do którego zostały podłączone. Użytkownicy mają do dyspozycji dwa takie akumulatory Multi-Volt 18/36 V o pojemnościach 5.0/2.5 lub 4.0/8.0 Ah i niewielkiej masie oraz kompaktowych rozmiarach, wyposażone w 4-diodowy wskaźnik poziomu dostępnej energii. Bateria Multi-Volt 18/36 V o pojemności 5.0/2.5 w przypadku 36-woltowych elektronarzędzi HiKOKI oferuje moc 1080 W, zaś Multi-Volt 18/36 V o pojemności 4.0/8.0 Ah – 1440 W.

 

Testowana ukośnica HiKOKI generuje obroty na biegu jałowym wynoszące 4000/min i obsługuje tarcze o średnicy 255 mm (średnica otworu mocującego – 30 mm). Można nią ciąć drewno lite oraz materiały drewnopochodne, jak też metale nieżelazne oraz aluminium pod warunkiem zastosowania odpowiedniej tarczy. Maksymalny rozmiar elementów, który przetniemy prostopadle (0°/0°) pilarką HiKOKI C 3610DRA, to 89 x 292 mm lub 64 x 318 mm, zaś skośnie (45°/45°) – 45 x 204/41 x 318 mm (lewy skos pionowy) lub 25 x 204/19 x 222 mm (prawy). Tak duże wymiary obrabianych elementów to wynik zastosowania w mechanizmie posuwu wzdłużnego głowicy nieruchomych prowadnic rurowych. W pilarce mamy wygodne w obsłudze i wyposażone w czytelną podziałkę regulacje skosów cięcia. W poziomie dysponujemy zakresem kątów od -55° (lewo) do +60° (prawo). Użytkownik, kiedy reguluje ten parametr, może skorzystać z zapadkowych ustawień najczęściej używanych kątów (0°, ±15°, ±22,5°, ±30° i ±45°) lub ustawić dowolny kąt ze wspomnianego zakresu i zablokować go za pomocą wygodnej w obsłudze dźwigni. Skos cięcia w pionie reguluje się przez pochylenie głowicy w zakresie kątowym ±48° (prawo/lewo). Obróbkę dłuższych elementów umożliwiają boczne podpory stołu. Ukośnicą HiKOKI C 3610DRA wykonamy cztery rodzaje cięć: prostopadłe/prostopadłe, ukośne/prostopadłe, ukośne/ukośne i prostopadłe/ukośne. Oprócz operacji cięcia testowaną pilarką możemy też realizować rowkowanie i spłycanie materiału oraz wykonać w nim wpusty. W wypadku tych operacji żądaną głębokość nacinania obrabianych elementów ustawiamy pokrętłem ograniczającym zagłębienie tarczy.

 

Testowana ukośnica HiKOKI C 3610DRA wyposażona jest w regulowany laser, którego wskazania można dostosować do grubości wykorzystywanej tarczy i uwarunkowań operacyjnych. Dzięki temu możemy ciąć bardzo precyzyjnie, uzyskując dokładność w granicach 0,1–0,5 mm, która jest w zupełności wystarczająca w pracach, w

których stosuje się pilarki ukosowe.
Ukośnicę HiKOKI C 3610DRA wyposażono w efektywny system odprowadzania wiórów do worka lub za pośrednictwem króćca do odkurzacza przemysłowego. Omawiane urządzenie jest bardzo solidnie i dokładnie wykonane, zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa pracy dzięki mocnym osłonom tarczy i włącznikowi z blokadą uniemożliwiającą przypadkowe uruchomienie. Pracę pilarką ułatwia uchwyt pokryty miękką gumową wykładziną, dający operatorowi pełną kontrolę nad procesem cięcia.

 

 

Podczas redakcyjnych testów ukośnicę HiKOKI C 3610DRA sprawdzaliśmy pod względem wydajności i jakości cięcia. Do jej zasilania zastosowaliśmy akumulator Multi-Volt 18/36 V o pojemności 4.0/8.0 Ah oferujący moc 1440 W. Pilarką zrealizowaliśmy wszystkie warianty cięć: prostopadłe/prostopadłe, ukośne/prostopadłe, ukośne/ukośne i prostopadłe/ukośne. Wykorzystaliśmy do tego elementy z litego drewna brzozowego. HiKOKI C 3610DRA podczas testu cięć wariantowych, pokazała, że tnie bardzo dokładnie i czysto bez względu na ustawiony kąt skosu w pionie lub poziomie. Uzyskanie takich wyników to też zasługa laserowego wskaźnika rzazu, który umożliwia precyzyjne pozycjonowanie elementów. Efektywność pracy ukośnicy HiKOKI C 3610DRA sprawdziliśmy w próbie cięcia dużego elementu z drewna sosnowego (przekrój cięcia 300 x 50 mm). Wykonaliśmy je w 6,42 s, a więc bardzo szybko i do tego stabilnie.
Naszym zdaniem akumulatorowa ukośnica HiKOKI C 3610DRA to wysoce zaawansowane technicznie bezprzewodowe elektronarzędzie zapewniające najlepsze rezultaty w pracy zarówno pod względem jakości i dokładności cięcia, jak też jego efektywności. Do tego oferuje ono pełną mobilność i możliwość pracy niezależnie od sieciowych źródeł zasilania.
pins

 

 

Dane techniczne ukośnicy HiKOKI C 3610DRA

Napięcie zasilania36 V
Obroty na biegu jałowym4000/min
Zakres skosu cięcia w poziomie-55° do 60°
Zakres skosu cięcia w pionie±48°
Maks. zdolność cięcia w poziomie przy 0°/0°89 x 292 lub 64 x 318 mm
Maks. zdolność cięcia w poziomie przy 45°/45°45 x 204/41 x 318 mm (w lewo) lub 25 x 204/19 x 222 mm (prawo)
Średnica tarczy255 mm
Średnica otworu tarczy30 mm
Waga bez baterii20,6 kg
Akumulatory zasilającelitowo-jonowe Multi-Volt 18/36 V o pojemnościach 5.0/2.5 lub 4.0/8.0Ah

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments