Test akumulatorowej szlifierki prostej Milwaukee HD 18SG

Szlifierka prosta Milwaukee HD 18SG to dowód na to, że producenci elektronarzędzi  dążą do wprowadzania zasilania akumulatorowego praktycznie do wszystkich typów elektrycznych maszyn ręcznych.

Troszkę inaczej, niż zwykle, na początek przyjrzyjmy się sposobowi zasilania szlifierki Milwaukee, bo wydaje się on być jednym z najmocniejszych punktów prezentowanego narzędzia. Bateria litowo-jonowa to bardzo mocne i pojemne źródło energii. Nowoczesne ogniwa wykonane w technologii REDLITHIUM mają napięcie 18 V i pojemność 3,0 Ah. Oprócz świetnej charakterystyki prądowej, mają one dużą trwałością (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania bez straty pojemności), zwiększoną efektywnością energetyczną, możliwością pracy w niskich temperaturach (do -18ºC) i wygodą pracy dzięki możliwości doładowywania

ich w dowolnym momencie. Warto też dodać, że są to akumulatory systemowe, czyli można je swobodnie wymieniać między wszystkimi elektronarzędziami Milwaukee z rodziny 18-woltowych (M18).

 

Jedną z niewielu wad ogniwo Li-Ion jest ich ograniczona wytrzymałość na duże przeciążenia. Milwaukee poradziło sobie i z tym problemem, wprowadzając do konstrukcji układu zasilania elektronikę. Chroni ona akumulator przez zbytnim obciążeniem (natychmiast przerywa pracę szlifierki) i nadmiernym rozładowaniem, a także za pomocą specjalnego wyświetlacza informuje o stanie naładowania baterii. Podczas ładowania ogniwa znajdują się także pod czujnym nadzorem elektroniki. Podczas kilkudziesięciominutowego cyklu napełniania energią jest ona monitorowana i chroniona przed przeładowaniem.

Milwaukee_HD18SG_01

Na nic nawet najsolidniejsze źródło zasilania bez odpowiedniego silnika. Ten w Milwaukee HD 18SG to przemyślana konstrukcja 4-polowa. Jako jedna z niewielu tego typu maszyn na rynku posiada dwa biegi. Nie jest to klasyczna przekładnia mechaniczna, a elektroniczne ograniczenie prędkości obrotowej. Silnik na I przełożeniu osiąga więc maksymalnie 17.500 obr./min, a na II – 21.500 obr./min. Zmianę przełożenia dokonuje się za pomocą włącznika w tylnej części obudowy szlifierki. Warto tutaj wspomnieć, że silnik wyposażono w elektroniczny system stabilizacji obrotów, który utrzymuje je na stałym poziomie pod zmiennym obciążeniem.

Jak w większości szlifierek prostych zasilanych sieciowo (230 V), tak i w Milwaukee zamocowano wrzeciono w osi silnika. Brak przekładni pozwolił zredukować masę urządzenia i ograniczyć jego rozmiary. Osprzęt mocuje się w gnieździe wrzeciona za pomocą tulei zaciskowej. Ma ona średnicę 6 mm i przystosowano ją do współpracy ze ściernicami o maksymalnej średnicy 25 mm.

 

Sprzęt przekonuje do siebie także jakością wykonania. Plastik na obudowie zapewnia solidną ochronę silnika. Z kolei całkowicie metalowa obudowa przekładni głównej zwiększa jej trwałość i wydłuża okresy między kolejnymi przeglądami. Okładzina softgrip na rękojeści-obudowie zapobiega ślizganiu się dłoni i pochłania część wibracji z silnika. Włącznik – podobny do tych w szlifierkach kątowych – jest duży, można go obsługiwać w grubych rękawicach i posiada zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem.

Podczas testów praktycznych, w których Milwaukee HD 18SG posłużyła nam do oszlifowanie ściernicą stożkową wewnętrznych krawędzi stalowego profilu oraz zdarcia za pomocą ściernicy listkowej aluminiowego elementu konstrukcyjnego z farby, dało się odkryć zalety sprzętu, ale i poznać pewną jego niedogodność. Niewątpliwą zaleta testowanej maszyny jest jej bezprzewodowość. Szlifierka z tego faktu jest więc wygodna w obsłudze, pozwala pracować w miejscach, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do gniazdka z napięciem, podnosi także poziom bezpieczeństwa pracy na wysokościach, gdzie plączący się pod nogami kabel często grozi wypadkiem. Praca szlifierką Milwaukee odbywa się praktycznie bezwibracyjnie. Mniejsze obroty to mniejsze drgania, ale także mniejsza wydajność niż maszyn sieciowych. Producent poleca ją szczególnie do prac ślusarskich wykonywanych u klientów, np. wymiany wkładek zamków.

 

Dane techniczne szlifierki prostej Milwaukee HD 18SG

Maks. prędkość obrotowa (I/II bieg) 17.500/21 500 min-1
Uchwyt narzędzia z tuleją zaciskową 6 mm
Maks. średnica ściernicy 25 mm
Typ akumulatora/napięcie/pojemność Li-Ion/18 V/3,0 Ah
Waga 3 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar