TEST AKUMULATOROWEJ SZLIFIERKI KĄTOWEJ METABO WPB 36 LTX BL 230

Szlifierka kątowa Metabo WPB 36 LTX BL 230 to pierwsza na świecie akumulatorowa szlifierka kątowa na tarcze 230 mm. Wciela najnowsze osiągnięcia techniki zasilania z akumulatorów litowo-jonowych, zrównując praktycznie maszyny bezprzewodowe z przewodowymi.

 

Technologia LiHD

Szlifierka kątowa Metabo WPB 36 LTX BL 230 otwiera nową epokę w konstrukcji elektronarzędzi, pokazując, że maszyny akumulatorowe mogą w pełni zastąpić urządzenia przewodowe. Wszystko to za sprawą opracowanej przez Metabo w 2015 r. technologii wysokoprądowego zasilania akumulatorowego LiHD. Pozwala ona na pobranie z akumulatora o 67% większej mocy niż było to dotychczas możliwe. Do tego zwiększa żywotność akumulatorów o 87%.

 

Podstawą technologii LiHD są innowacyjne litowo-jonowe ogniwa

wysokiej mocy. Zawierające je akumulatory mają wzmocnioną konstrukcję, m.in. styki biegunów dodatnich i ujemnych, jak też więcej aktywnego materiału, który reaguje z elektrolitem na czynnej powierzchni elektrod. Aby z ogniw można było pobierać duży prąd, Metabo przekonstruowało sam akumulator. Mamy więc w nim miedziane styki, które są grubsze o 35% od standardowych konektorów stosowanych dotychczas w bateriach Li-Ion. Siłę ich połączenia ze stykami elektronarzędzia zwiększono o 30%. Należy tu wspomnieć, że wewnętrzne łączenia ogniw zostały wykonane ze stopu miedzi i mają niklowaną powierzchnię. Zaś prądowe szyny – z posrebrzonej miedzi. Metabo zwiększyło też ich przekroje z 2,5 do 6 mm2. Taka konstrukcja pozwoliła z akumulatora pobierać prąd o wartości 60 A, jak też znacznie ograniczyć jego nagrzewanie się. Np. w przypadku poboru prądu 30 A przez 10 min standardowy akumulator Li-Ion nagrzewa się do temperatury ok. 90°C, zaś LiHD do 60°C. Ograniczenie nagrzewania jest korzystne dla akumulatora, bo pozwala zachować w pełni jego żywotność, jak też ogranicza straty energetyczne, co oznacza, że możemy nim dłużej pracować na jednym cyklu ładowanie/rozładowanie. Np. w stosunku do baterii 5,2 Ah czas ten zwiększono aż o 87% (dane dla baterii Li-HD 6,2 Ah). W rezultacie redukcji liczby ładowań, co jest konsekwencją wydłużenia cyklu rozładowania pracą, akumulator LiHD ma dwa razy dłuższą żywotność od standardowych baterii Li-Ion.

Metabo_WPB36LTXBL230-5

Jest już jasne, że dzięki możliwości bezpiecznego dla akumulatora pobierania dużego prądu stało się możliwe skonstruowanie w pełni funkcjonalnej bezprzewodowej dużej szlifierki kątowej na tarcze 230 mm. Maszyna ta bowiem potrzebuje do swojego działania dużej ilości energii, której nie były w stanie dostarczyć konwencjonalne baterie Li-Ion. Technologia LiHD przed elektronarzędziami bezprzewodowymi otworzyła więc zupełnie nowe możliwości. Przyjrzyjmy się im bliżej.
Konstrukcja pierwszej na świecie akumulatorowej szlifierki kątowej na tarcze 230 mm
W akumulatorowej szlifierce kątowej Metabo WPB 36 LTX BL 230 zastosowano bezszczotkowy silnik typu EC (komutowany elektronicznie) zabezpieczony przed agresywnym działaniem pyłu. Jest to jednostka o wysokiej sprawności wynoszącej 80%, a więc znacznie większej od sprawności silników komutatorowych na prąd zmienny 1-fazowy 230 V (maksymalnie 55%). Przy tym silnik bezszczotkowy jest znacznie mniejszy od wspomnianych komutatorowych jednostek stosowanych w szlifierkach przewodowych o mocy 2000-2600 W. To zaś powoduje, że akumulatorowa szlifierka Metabo WPB 36 LTX BL 230 ma zauważalnie mniejsze gabaryty od swoich przewodowych sióstr i jest przez to wygodniejsza w operowaniu. Zastosowano w niej rozbudowaną elektronikę. Mamy więc mikrofalownik odpowiadający za zamianę prądu stałego akumulatora w zmienny 3-fazowy służący do zasilania silnika bezszczotkowego szlifierki, za jej obroty oraz ich stabilizację pod zmiennym obciążeniem, jak też za łagodny rozruch oszczędzający akumulator podczas startu maszyny. Pod względem prędkości obrotowej testowane Metabo nie różni się od przewodowych modeli, bowiem przez przekładnię kątową generuje 6600 obr./min. Wyposażono je także w elektronikę antyprzeciążeniową wyłączającą silnik w przypadku nadmiernego przeciążenia, którego konsekwencją jest za duży pobór energii elektrycznej. Ale na tym nie koniec, w testowanej szlifierce znajdziemy jeszcze elektroniczny hamulec zatrzymujący ją natychmiast w przypadku zaklinowania się tarczy w obrabianym materiale i redukujący odrzut

praktycznie do zera. Jest też zabezpieczenie uniemożliwiające rozruch maszyny w wypadku zamontowania w niej akumulatora przy wciśniętym włączniku. O przeciążeniu, zadziałaniu hamulca i zabezpieczenia przed przypadkowym uruchomieniem oraz o wyczerpaniu akumulatora informuje miganiem czerwona dioda LED znajdująca na górze rękojeści głównej. Do tego w akumulatorze mamy 4-diodowy wskaźnik poziomu jego naładowania.

Metabo_WPB36LTXBL230-6

Omawiając rozwiązania zastosowane w szlifierce kątowej Metabo WPB 36 LTX BL 230, należy wspomnieć o technologii Ultra-M. Zapewnia ona optymalną współpracę urządzenia, akumulatora oraz ładowarki. Z kolei technologia ładowania AIR COOLED sprawia, że akumulatory LiHD ładują się bardzo szybko. Szlifierka jest zasilana napięciem 36 V i można nią zasilać z baterii o LiHD o pojemności 3,1, 5,5 lub 6,2 Ah. Nadmieniamy, że testowana przez nas maszyna była wyposażona w baterie 6,2 Ah.
Kolejnym elementem podnoszącym bezpieczeństwo pracy w Metabo jest bardzo proste konstrukcyjnie oraz niezawodne mocowanie osłony tarczy. To rozwiązanie uniemożliwia w 100% obrócenie się osłony szlifierki podczas rozerwania tarczy i dzięki temu w dużym stopniu zapobiega obrażeniom użytkownika, które mogłyby spowodować uderzające w niego z dużym impetem kawałki rozerwanej ściernicy. Pozycję osłony reguluje się beznarzędziowo.

Metabo_WPB36LTXBL230-4

Konstruktorzy z Metabo zadbali też o ergonomię testowanej szlifierki i łatwą obsługę. Mamy więc odpowiednio wyprofilowaną rękojeść główną, którą można obracać i blokować w trzech pozycjach. To rozwiązanie umożliwia więc pewny i wygodny chwyt maszyny. Znajdujący się w wyposażeniu uchwyt dodatkowy Metabo VibraTech (MVT) tłumi drgania i zapewnia ochronę zdrowia operatorów. Można go mocować w trzech pozycjach: na górze oraz po prawej lub lewej stronie przekładni. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Jej przycisk znajduje się na górze obudowy przekładni. Warto tu też wrócić uwagę, że mocowanie akumulatora, które znajduje się w tyle rękojeści głównej, jest zabezpieczone aluminiową osłoną przez uszkodzeniami mechanicznymi.

 

Pod względem konstrukcyjnym Metabo WPB 36 LTX BL 230 to rasowa duża szlifierka kątowa. Bardzo solidnie wykonana i reprezentująca najwyższy poziom ergonomii. Przyjrzyjmy się więc jej realnym możliwościom.

Metabo_WPB36LTXBL230-3

Redakcyjne testy akumulatorowej szlifierki kątowej Metabo WPB 36 LTX BL 230

Zasilaliśmy ją akumulatorem LiHD 36 V/6,2 Ah. Próby rozpoczęliśmy od przecięcia twardego pręta stalowego o średnicy 30 mm za pomocą tarczy korundowej o granulacji 46. Operacja trwała 23,04 s. Następnie za pomocą ściernicy listkowej o średnicy 180 mm i granulacji 40 w czasie 30 s z płaskownika zeszlifowaliśmy 27 g stali konstrukcyjnej. Test zakończyło sprawdzenie liczby cięć stalowego pręta zbrojeniowego o średnicy 20 mm wykonanych do zupełnego rozładowania w pełni naładowanego akumulatora LiHD o pojemności 6,2 Ah. Użyliśmy do tego wspomnianej tarczy korundowej o granulacji 46. Aby ułatwić sobie zadanie testowe i utrudnić je szlifierce, przecinaliśmy dwa złożone stalowe pręty zbrojeniowe. Do pełnego rozładowania akumulatora wykonaliśmy 17 cięć, odcinając 34 kawałki prętów zbrojeniowych. Oznacza to, że szlifierką na jednym ładowaniu akumulatora LiHD 36 V/6,2 Ah przetniemy 34 razy

stalowy pręt zbrojeniowy o średnicy 20 mm. Ponieważ użyta bateria była nowa i nie osiągnęła pełni swoich możliwości, sądzimy, że liczba ta zwiększy się do 38–40. Test pokazał, że dwa akumulatory LiHD 36 V/6.2 Ah wystarczą w zupełności do ciągłej pracy na budowie czy podczas wznoszenia konstrukcji stalowych.

Metabo_WPB36LTXBL230-1

Waga elementu przed szlifowaniem

Gdy porównaliśmy wyniki naszych testów z wynikami redakcyjnych prób dużych przewodowych szlifierek kątowych o mocy 2000-2600 W, to okazało się, że akumulatorowa szlifierka kątowa Metabo WPB 36 LTX BL 230 oferuje nam wydajność maszyn o mocy 2400 W. Jej praca jest bardzo stabilna niemalże w całym zakresie cyklu rozładowania akumulatora. Świadczy o tym duże iskrzenie tarczy w trakcie wykonanych cięć. Podczas obróbki nie dochodziło do wyłączania się szlifierki przy aplikacji dużego obciążenia w trakcie testu szlifowania ściernicą listkową. Pracuje się nią znacznie wygodniej, bo ma mniejsze gabaryty od szlifierek przewodowych, i jest pozbawiona kabla.

Metabo_WPB36LTXBL230-4

Reasumując, akumulatorowa szlifierka kątowa Metabo WPB 36 LTX BL 230 to rewolucyjne urządzenie, które na dobre rozpoczyna końcową fazę procesu zastępowania maszyn przewodowych akumulatorowymi. Imponuje innowacyjną technologią zasilania, osiągami, wygodą pracy i wysokim poziomem bezpieczeństwa pracy.

pins
Metabo_WPB36LTXBL230-2

Waga elementu po szlifowaniu

 

 Dane techniczne akumulatorowej szlifierki kątowej Metabo WPB 36 LTX BL 230

Rodzaj akumulatora LiHD
Pojemność akumulatora 6.2 Ah
Napięcie akumulatora 36 V
Średnica tarczy szlifierskiej 230 mm
Prędkość obrotowa na biegu jałowym 6600/min
Gwint wrzeciona M 14
Ciężar (z akumulatorem) 6,1 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar