Test akumulatorowej szlifierki kątowej Metabo WPB 18 LTX BL 125 Quick

W br. Metabo wprowadziło na rynek mocną i wytrzymałą akumulatorową kompaktową szlifierkę kątową wykorzystującą wysokoprądową technologię zasilania LiHD. Urządzenie gruntownie przetestowaliśmy w redakcyjnym warsztacie.

Testowana szlifierka kątowa Metabo WPB 18 LTX BL 125 Quick to urządzenie specjalnie skonstruowane z myślą o wykorzystaniu w nim najnowszej wysokoprądowej technologii zasilania LiHD i osiągnięciu maksymalnej wydajności pracy oraz jej długości na jednym ładowaniu baterii. Oczywiście, można w nim zastosować standardowe akumulatory Li-Ion, które Metabo ma w swojej ofercie. Szlifierkę wyposażono w nowo zaprojektowany, szczelnie zamknięty bezszczotkowy silnik o podwyższonej trwałości. Dzięki temu może

ona pracować w najtrudniejszych warunkach i w zapyleniu wysokiego stopnia. Bezszczotkowa technologia napędu rodem z Metabo umożliwia utrzymanie stałego poziomu prędkości obrotowej silnika pod obciążeniem. W efekcie szlifowanie czy cięcie postępuje dużo szybciej i stabilniej niż w przypadku podobnych urządzeń wyposażonych w konwencjonalne silniki szczotkowe. Dodatkową zaletą testowanej szlifierki jest bardzo niskie zużycie prądu, które wydłuża czas pracy na jednym naładowaniu akumulatora. Wyposażono ją też w termiczny wyłącznik antyprzeciążeniowy, który zabezpiecza silnik i pozwala zachować pełną jego żywotność.

Dzięki zastosowaniu innowacyjnych wysokoprądowych akumulatorów LiHD o napięciu 18 V i pojemnościach 3,1, 5,5 i 6,2 Ah urządzenie oferuje taką samą moc jak 1000-watowe szlifierki przewodowe. Dodatkowo pracuje ono nawet dwukrotnie dłużej na jednym ładowaniu baterii niż konkurencyjne szlifierki akumulatorowe wyposażone w konwencjonalne litowo-jonowe systemy akumulatorowe. Obroty na biegu jałowym wynoszące 9000/min i maksymalny moment obrotowy o wartości 2,5 Nm sprawiają, że testowana szlifierka kątowa Metabo przecina szybko nawet najtwardsze płyty stalowe i rury, a także bezproblemowo radzi sobie z obróbką zgrubną i szlifowaniem. Pokazały to też nasze redakcyjne testy. Urządzenie, mając ciężar wynoszący 2,6 kg, oferuje profesjonalnym użytkownikom najwyższy poziom mobilności. Zaś pod względem ergonomii wyznacza nowe standardy na rynku – ma bardzo wąską obudowę silnika i zredukowany do minimum obwód rękojeści. Dzięki ergonomicznemu rozmieszczeniu przełączników i obracanemu akumulatorowi użytkownicy profesjonalni mogą tym elektronarzędziem komfortowo i bezpiecznie pracować w dowolnej pozycji roboczej. System Metabo Quick pozwala dodatkowo zaoszczędzić czas i koszty związane z wymianą ściernic.

Inżynierowie z Metabo, projektując testowaną szlifierkę, nie zapomnieli o systemach zapewniających maksymalne bezpieczeństwo pracy. Mamy więc szybki hamulec zatrzymujący tarczę w ciągu zaledwie 2 s i specjalne wrzeciono zapobiegające odkręcaniu się nakrętek podczas hamowania. Jest też elektroniczne sprzęgło przeciążeniowe wyłączające maszynę w przypadku zablokowania tarczy oraz zabezpieczenie przed niezamierzonym rozruchem po wymianie akumulatora. Układ elektroniczny wyłączy też szlifierkę w przypadku wystąpienia skoków napięcia. O zadziałaniu któregoś z systemów bezpieczeństwa informuje użytkownika dioda LED umieszczona w strefie mocowania akumulatora. Testowany przez nas model WPB 18 LTX BL 125 Quick dodatkowo wyposażony jest w bezpieczny wyłącznik czuwakowy. Jak wiadomo, musi on być cały czas wciskany przez operatora, aby urządzenie mogło pracować. Dzięki temu w przypadku zasłabnięcia pracownika nie dojdzie do jego zranienia działającym urządzeniem i/lub uszkodzenia obrabianego materiału.

Podczas naszych prób najpierw sprawdziliśmy, ile razy przetniemy pręt zbrojeniowy o średnicy 2 cm na jednym ładowaniu akumulatora LiHD 18 V o pojemności 5,5 Ah za pomocą tarczy korundowej (A 60 W BF) o granulacji 60. Uzyskany wynik to 35 cięć, co oznacza, że Metabo pod tym względem daleko w tyle zostawiło konkurencję. Dystans oceniamy na ok. 100-procentowy.

Następnie szlifierkę akumulatorową Metabo WPB 18 LTX BL 125 Quick porównaliśmy pod względem wydajności cięcia tego samego pręta zbrojeniowego o średnicy 2 cm z 1000-watową szlifierką Metabo WEV 10-125 Quick, w której zastosowano najnowocześniejsze rozwiązania napędowe. Podczas prób w obu maszynach stosowaliśmy te same tarcze A 60 W BF.

Akumulatorowy model WPB 18 LTX BL 125 Quick zasilany z akumulatora LiHD 18 V o pojemności 5,5 Ah uzyskał najkrótszy czas cięcia wynoszący 9,03 s, zaś sieciowy – 7,08 s. Niewielka różnica w efektywności cięcia wynika, naszym zdaniem, z różnych prędkości obrotowych testowanych maszyn. Szlifierka sieciowa dysponuje bowiem obrotami 10.500/min (bieg jałowy), zaś akumulatorowa – 9000/min (bieg jałowy).

W kolejnym teście porównawczym, którego przedmiotem była efektywność szlifowania zgrubnego, obiema szlifierkami obrabialiśmy płaskownik ze stali konstrukcyjnej za pomocą ściernicy listkowej o granulacji 40. Szlifierką akumulatorową zasilaną baterią LiHD 18 V o pojemności 5,5 Ah zeszlifowaliśmy 6 g materiału stalowego, zaś sieciową – 8 g. I tu też na wynikach zaważyła wspomniana różnica prędkości obrotowych.

Reasumując, akumulatorowa szlifierka Metabo WPB 18 LTX BL 125 Quick oferuje nam niespotykany dotąd poziom długości pracy na jednym cyklu rozładowania baterii. Zaś jej moc i efektywność cięcia oraz szlifowania faktycznie odpowiada 1000-watowym przewodowym szlifierkom kątowym klasy profesjonalnej premium. Naszym zdaniem to bardzo udany, innowacyjny produkt wyznaczający nowe standardy dla akumulatorowych szlifierek kątowych.

Dane techniczne Metabo WPB 18 LTX BL 125 Quick

Rodzaj akumulatora

LiHD

Pojemność akumulatora

5,5 Ah

Napięcie akumulatora

18 V

Średnica tarczy szlifierskiej

125 mm

Prędkość obrotowa na biegu jałowym

9000 /min

Gwint wrzeciona

M14

Ciężar (z akumulatorem)

2,6kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments